Android

Android akıllı telefonunuzu hızlandırmak için ipuçları

Android akıllı telefonunuzun komutlarınıza yanıt vermede yavaş olduğunu düşünüyorsanız? Bazı ayarları farklı yaparak, ona bir destek verebilirsiniz.

Android akıllı telefonunuz, güncellemeler, uygulamalar ve onları yüklediğinizden bu yana geçen aylar nedeniyle ilk gönderildiğinde olduğundan daha az duyarlı görünebilir. İşleri tekrar yoluna koymak için bu tür zayıflık belirtilerini fark etmeye başladığınızda, genellikle rutin bir akıllı telefon sıfırlaması gerçekleştirmenin zamanı gelmiştir. Ancak, gelmeden önce onu hızlandıracak bazı ayar değişiklikleri yapmak mümkün olabilir.

Örneğin, tüm animasyonları ve geçişleri kapattığınızda , akıllı telefonunuzun navigasyonu birkaç milisaniye hızlanır ve bu genellikle ona hızlı bir görünüm kazandırmak için yeterlidir. Bunu gerçekleştirmek için kullanılması gereken manipülasyon imkansız değildir. Uygulamanız sadece birkaç saniyenizi alacaktır ve sonuçtan memnun değilseniz kolayca geri dönebilirsiniz.

Android akıllı telefonunuzu nasıl daha hızlı hale getirirsiniz?

1. Geliştirici seçeneklerini açın:

Henüz yapmadıysanız, akıllı telefonunuzdaki geliştirici seçeneklerini açarak başlayın. Bunu yapmak için Ayarlar’ı açın, Telefon hakkında’yı seçin ve ardından ekranın altında görünen Yapı numarasına yedi kez dokunun.

Menü başlıklarının kullandığınız akıllı telefona göre değişebileceğini lütfen unutmayın. Örneğin bir Samsung akıllı telefonda Ayarlar > Telefon hakkında > Yazılım bilgileri > Yapı numarası’na gitmeniz gerekir.

Kilit açma kodunuzu girmek, geliştirici seçeneklerinin etkinleştirilmesini onaylamanıza olanak tanır. Her şey yolunda giderse, ekranın altında “Artık geliştiricisiniz” mesajı görünmelidir.

2. Geliştirici Seçenekleri menüsünü açın

Cihazınızın Geliştirici Seçenekleri menüsü için farklı bir konumu olabilir. Samsung cihazlarda Ayarlar menüsünün en altında bulunurken, Google’ın Pixel akıllı telefonlarında Sistem menüsünün altında bulunur.

3. efektleri kapat

Geliştirici Seçeneklerine girdikten sonra Yol başlığı altında Pencere Animasyonu Ölçeği, Geçiş Animasyonu Ölçeği ve Animasyon Süresi Ölçeği seçeneklerini bulun.

Daha hızlı animasyon için varsayılan Animasyon Ölçeğini x1’den x0.5’e değiştirin veya animasyonları tamamen kapatmak için Kapalı yapın.

Aşağıdaki iki seçenek olan Geçiş Animasyonu Ölçeği ve Animasyon Süresi Ölçeği için önceki eylemi tekrarlayın.

Teorik olarak, bu ayarları düşürmek veya tamamen kapatmak, akıllı telefonunuzun normalden daha akıcı ve hızlı çalışmasını sağlamalıdır. Ancak bu değişiklikler size uymuyorsa, işlemi tekrarlayın ve her seçenek için değeri x1 olarak ayarlayın.

Bir Samsung mobil cihazınız varsa, bu seçenekleri devre dışı bırakmak pek bir fark yaratmaz. Koreli üretici, OneUI kaplamasında aslında animasyonları azaltmak için özel bir seçenek sunuyor. Seçeneği etkinleştirmek için Ayarlar’a gidin, ardından Erişilebilirlik menüsünü seçin, ardından Görünürlük iyileştirmeleri’ni seçin ve animasyonları silme seçeneğini belirleyin.

Android akıllı telefonunuzu daha hızlı hale getirmek için ipuçları

Özellikle Android işletim sistemi ile en sık karşılaşılan sorunlardan biri, birkaç aylık kullanımdan sonra işletim sisteminin yavaşlamaya başlamasıdır. Sonuç olarak Android kullanıcılarının en sık aradığı soru Android telefonları nasıl daha hızlı hale getirir. Açıkçası, üstün performansa ve özelliklere sahip üst düzey bir akıllı telefon satın almak her zaman bir seçenek değildir. Yine de, umduğunuz hızlı ve kusursuz performansı alamıyorsunuz.

Aşağıdaki listede, gecikmeleri ve donmaları en aza indirerek cihazınızı verimli bir şekilde kullanabilmeniz için Android telefonları nasıl daha hızlı hale getireceğinize dair 10 ek tavsiye daha vereceğiz.

1. Basit Bir Yeniden Başlatma Android cihazınızı daha iyi hale getirebilir
2. Telefonunuzu Güncel Tutun
3. İhtiyacınız Olmayan Uygulamaları Kaldırın ve Devre Dışı Bırakın
4. Ana Ekranınızı Temizleyin
5. Önbelleğe Alınmış Uygulama Verilerini Temizleyin
6. Dahili Belleğinizi Boşaltın
7. Uygulamaların Lite Sürümlerini Kullanmayı Deneyin
8. Bilinen Kaynaklardan Uygulamalar Kurun
9. Cihazınızı Sıfırlayın
10. Özelleştirilmiş bir ROM kurun

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %