Teknoloji

Adobe sonunda Flash Player’ın fişini çekti

Başımız Sağ olsun 🙂 Adobe sonunda Flash Player’ına fişi çekti. Şirket, 31 Aralık 2020’de Flash yazılımını durdurdu. Bu, flash oynatıcının tüm tarayıcılardan kaldırılacağı anlamına geliyor. Ancak Adobe, Flash içeriğini 12 Ocak’a kadar engellemeyecek, ancak tüm tarayıcılardan kaldırılacak. Flash tabanlı oyunlar ve animasyonlar sunan web siteleri de bunları kaldıracaktır.

Adobe, Flash Player’ı 1996 yılında piyasaya sürmüştü. O günlerde, uygulama web’e animasyon getirdiği için çok rağbet görüyordu. Akıllı telefon öncesi döneme ait insanlar, bu uygulamanın bilgisayarlarda bulunmasının ne kadar önemli olduğunu bilirlerdi. Bu popüler oyunların bazılarında animasyonlar Flash tarafından destekleniyordu. Oyunlar ve animasyonların yanı sıra, Flash ayrıca YouTube ve benzer web sitelerinin yüksek kaliteli video yayınlamasına izin veriyordu.

Ancak dünya akıllı telefonlara yöneldi ve Adobe bu değişikliklere ayak uyduramadı. Eski başkan yardımcısı David Mendels, “Flash Lite ile alt uç telefonlar için optimize ettik. Japonya gibi yerlerde inanılmaz derecede başarılıydı, ancak tam masaüstü Flash ile aynı değildi. Tamamen uyumlu değildi,” Adobe’deki ürünlerin BBC’ye söylediğini söyledi.

2010’da Apple CEO’su Steve Jobs, Flash’ı iPhone ve iPad’lerde çalıştırmayacağını duyurdu. Bunu bir güvenlik tehdidi olarak nitelendirdi ve ayrıca pilin boşalmasından uygulamayı sorumlu tuttu. Flash, PC’ler ve fareler için PC döneminde oluşturuldu. Flash, Adobe için başarılı bir iştir ve onu neden PC’lerin ötesine taşımak istediklerini anlayabiliriz. Ancak mobil çağ, Flash’ın yetersiz kaldığı tüm alanlarda düşük güçlü cihazlar, dokunmatik arayüzler ve açık web standartları ile ilgilidir. İçeriklerini Apple’ın mobil cihazları için sunan medya kuruluşlarının çığ gibi yükselmesi, Flash’ın artık videoyu izlemek veya herhangi bir web içeriğini tüketmek için gerekli olmadığını gösteriyor. Ve Apple’ın App Store’daki 250.000 uygulama, Flash’ın oyunlar da dahil olmak üzere grafik açıdan zengin uygulamalar oluşturması için on binlerce geliştiriciye gerek olmadığını kanıtlıyor. “

Flash’ın ölümünün ardından, oyun şirketi Zynga, FarmVille‘in orijinal sürümünü Flash’ı temel aldığı için Yeni Yıl arifesinde kapatmıştı.

Adobe, kullanıcılarından Flash’ı sistemlerinden kaldırmalarını istemişti. Şöyle demişti: “Adobe, Flash Player güncellemelerini veya güvenlik yamalarını kullanım ömrünün bitiminden sonra yayınlamayı düşünmediğinden, Flash Player‘ı kaldırmak sisteminizin güvenliğini sağlamanıza yardımcı olacaktır.”

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %