Xiaomi

ABD Hükümeti Tarafından Kara Listeye Alınan Xiaomi: Akıllı Telefon Pazarını Nasıl Etkileyecek?

Xiaomi, ABD hükümeti tarafından hedeflenen en son Çin şirketidir. Son gelişmeler, Trump yönetimi liderliğindeki ABD hükümet, Xiaomi’yi ‘Komünist Çin askeri şirketi’ olarak adlandırdı. Daha kötüsü, Xiaomi ABD hükümeti tarafından kara listeye alındı ​​ve bu, ABD vatandaşlarının Xiaomi’ye yatırım yapmasına izin vermeyecek.

Xiaomi ABD Hükümeti Tarafından Kara Listeye Alındı

Başka bir deyişle Xiaomi , Huawei gibi kara listeye alınmış Çinli şirketler listesine katılmış oldu. Listedeki şirketler, ABD merkezli menkul kıymetler ve yatırım şirketlerinin kara listeye alınmış listesine yatırım yapmasını engeller. Ayrıntılara inen ABD yönetimi, ABD’li yatırımcıların artık Çin ordusunu finanse etmeyeceğini belirtti.

Yürütme emri, “ÇHC, ordusunun gelişimini ve modernizasyonunu finanse etmek için Birleşik Devletler yatırımcılarını sömürüyor.” Açıklamada ayrıca, hem ABD’de hem de denizaşırı ülkelerde halka açık borsada işlem gören ABD’li yatırımcıların bu tür şirketlere yatırım yaptıkları ve bu durumun bloke edileceği belirtiliyor.

Xiaomi’nin Cevabı

ABD yönetiminin Xiaomi’yi kara listeye eklediğini görmek şaşırtıcı, çünkü özellikle dünyadaki üçüncü en büyük akıllı telefon üreticisi. Olayların ani dönüşü, şu anda birkaç Çinli oyuncunun, özellikle Hindistan’da hakim olduğu akıllı telefon pazarını etkileyebilir. Bununla birlikte, ABD pazarı Samsung ve Apple’dan gelen cihazlarla, ardından Xiaomi, OnePlus ve diğerleri gibi Çinli şirketlerle dolu.

The Verge’e yaptığı açıklamada Xiaomi, “faaliyetlerini yürüttüğü yargı alanlarının ilgili yasa ve yönetmeliklerine uygun olarak çalıştığını” söyledi. Xiaomi sözcüsü ayrıca şirketin Çin ordusuna ait olmadığını, Çin ordusuna bağlı olmadığını ve NDAA [Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası] kapsamında tanımlanan bir “Komünist Çin Askeri Şirketi” olmadığını belirtti.

Xiaomi Kara Listeye Alındı: Ne Kadar Sürer?

Bununla birlikte, ABD hükümetinde değişen birkaç faktör var. Birincisi, Biden yönetimi bir hafta içinde hükümetin kontrolünü ele geçirecek. ABD ile Çin arasındaki gerilimi azaltmak için sipariş tersine çevrilebilir. Henüz hiçbir şey kesin olmadığından, ABD’de Xiaomi’ye ne olacağını görmek kalıyor.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %