Microsoft

Yeni nesil Windows 10 24 Haziran’da geliyor

Windows 10, Microsoft’un işletim sistemi güncellemelerini kullanıma sunma şeklini değiştirdi. 2015’teki lansmanından bu yana, Windows 10 büyük ölçüde değişmeden kaldı, ancak Microsoft onu böyle bırakmıyor. 24 Haziran’da CEO Satya Nadella ve Baş Ürün Ofisi Panos Panay, “yeni nesil Windows” olarak adlandırılan şeyi açıklayacak. Sun Valley güncelleme sızıntılarına benzer yeni bir görsel tasarım teması dışında henüz açıklama yapılmadı.

Microsoft’un bu yıl Windows 10’un mega yenilemesi üzerinde çalıştığına dair söylentiler uzun süredir devam ediyor. Kod adı Sun Valley güncellemesi olan işletim sisteminin yeni bir kat boya ve muhtemelen bazı önemli performans yükseltmeleri alması bekleniyor. Çok beklenen Windows 10X gerçekleşmiyor ancak özelliklerinin geleneksel Windows’a geçmesi bekleniyor. 

Yeni nesil Windows 10 bu ay geliyor

Windows 10’un 2015’in paslı eski estetiğini yeni bir görsel dille karşılaması bekleniyor. Önceki tanıtımlar, güzel renk tonlarının bol kullanımına ve modern simgelerle minimalist bir tasarıma işaret ediyordu. Aslında, Windows 10, birkaç uygulama ve Windows Gezgini için eski simgelerin terk edildiğini zaten gördü. 

Ayrıca Eylem Merkezi’ni daha kullanışlı hale getirmek için değişiklikler olacak, spekülasyonlar önerin. Microsoft’un ayrıca kablosuz ses cihazlarının Bluetooth üzerinden bağlanmasını ve yönetilmesini kolaylaştırması bekleniyor.

Ek olarak, oyuncular doğrudan Xbox Series X ve Series S konsollarından kaldırılan Xbox Game HDR özelliğini sabırsızlıkla bekleyebilirler. Bu özelliği etkinleştirmek, uyumlu bir monitörünüz olması koşuluyla DirectX 11 ve DirectX 12 oyunlarının HDR’de işlenmesine olanak tanır. Xbox ekosisteminden Windows 10 dünyasına başka ne geliyorsa o olmaya devam ediyor.

Bu “yeni nesil Windows”, alışık olduğumuza göre artımlı bir yükseltme gibi görünüyor. Eski günlerden hatırlarsanız, Microsoft her 3-4 yılda bir Windows’un yeni sürümlerini piyasaya sürüyordu. Windows Vista, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 lansmanları arasındaki boşluk genellikle 3 yıldı. Windows 10 bir hizmet olarak piyasaya sürüldü ve altı yıl Microsoft’un büyük bir yükseltme yapmadan gittiği en uzun süre.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %