Windows 11

Windows 11 Yüklerken 0x8007007f Hatası Çözümü

Windows 11 şu anda yayında ve PC’nize veya dizüstü bilgisayarınıza temiz bir önyükleme veya resmi yükseltme yöntemiyle yükleyebilirsiniz. Ancak, ondan önceki çoğu Windows sürümünde olduğu gibi, bu sürüm de çok daha kararlı Windows 10’a geri dönmek istemenize neden olabilecek hatalarla dolu. 

Windows 11’e yükseltme yapan birden çok kullanıcı, uyumlu donanıma sahip olmalarına rağmen şu anda yükleme sırasında oluşan bir hatayı bildiriyor. 

Windows En Son tarafından tespit edilen Reddit ile ilgili kullanıcı raporları,  Windows 11’i yüklerken bir hatayla karşılaştıklarını belirtiyor. Bir Reddit kullanıcısına göre, Windows 11 kurulumunun yaklaşık yüzde 71’i tamamlanma aşamasında 0x8007007f hata kodunu atıyor. Pek çok kişi de bu hatayla karşı karşıya olduklarını belirterek konuya katkıda bulundu. Kullanıcı ayrıca, PC donanımı Microsoft’un minimum gereksinimlerini karşıladıktan sonra bile kurulumun hata verdiğini belirtiyor. 

Microsoft henüz hata hakkında açıklama yapmadı. Bu hatanın Çözümü için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz.

Konudaki bazı kullanıcılar, bilgisayarlarını yeniden başlatarak ve ardından Kurulum Asistanını yönetici modu’nda çalıştırarak bu sorunu çözebildiklerini belirtti. Alternatif olarak, şirketin resmi web sitesinden ISO’yu indirmeyi deneyebilir ve manuel olarak yeni bir kurulum deneyebilirsiniz. Resmi ISO İndirmek için bu makaleye gidiniz.

Bunun dışında, Windows 11 için ağ hataları, dosya gezgini bellek sızıntıları, görev çubuğunun güncellenmemesi ve daha fazlası dahil olmak üzere piyasaya sürülmesinden bu yana birçok başka hata ortaya çıktı.

Windows 11 Kurulum Yardımcısı kullanılırken 0x8007007f hatasına neden olan nedir?

Bu hatayı çözmek için düzeltmeleri tartışmadan önce, bu hatayı tetikleyebilecek nedenleri ve senaryoları anlamaya çalışalım. İşte bu hatanın olası nedenlerinden bazıları:

 • Windows 11 Kurulum Yardımcısı’nı çalıştırmak için yetersiz yönetici izinleri bu hataya neden olabilir. Bu durumda kurulum yardımcısını yönetici olarak çalıştırmak hatayı düzeltmenize yardımcı olacaktır.
 • Herhangi bir üçüncü taraf antivirüs kullanıyorsanız, yükseltme işlemine müdahale ediyor ve bu nedenle bu hataya neden oluyor olabilir. Bu nedenle, sorunu çözmek için Microsoft’a ait olmayan virüsten koruma yazılımını devre dışı bırakmayı veya kaldırmayı deneyin.
 • Güncel olmayan GPU sürücüleri, hatanın başka bir nedeni olabilir. Senaryo sizin için geçerliyse, hatayı düzeltmek için tüm grafik sürücülerinizi güncelleyin.
 • Yetersiz depolama veya disk alanı da bu hata koduyla yükseltme işleminin başarısız olmasına neden olabilir. Bu nedenle, yükseltme işlemini gerçekleştirmek için yeterli disk alanınız olduğundan emin olun. Değilse, hatayı çözmek için biraz yer açın.
 • Bozuk veya hasarlı sistem dosyaları olması durumunda bu hata kodunu alabilirsiniz. Bu senaryo sizin için geçerliyse, hatayı gidermek için bir SFC taraması ve ardından bir DISM taraması çalıştırın.

Şimdi, hatayı ayrıntılı olarak düzeltmek için çözümlere göz atalım.

Windows 11 Kurulum Yardımcısı’nı kullanırken Hata 0x8007007f’yi Düzeltin

Windows 11 Kurulum Yardımcısı’nı kullanırken karşılaşılan 0x8007007f hata kodunu düzeltmek için kullanabileceğiniz yöntemler şunlardır:

 1. Üçüncü Taraf Antivirüs’ü devre dışı bırakın ve Windows 11 Kurulum Yardımcısı’nı Yönetici olarak yeniden başlatın.
 2. Kullanıcı Hesabı Denetimini Etkinleştir.
 3. Sistem Bölümünde Yer Açın.
 4. Grafik Sürücülerinizi güncelleyin.
 5. SFC Taraması gerçekleştirin.
 6. Windows 11’e yükseltmek için Microsoft’tan Windows 11 Disk Görüntüsü (ISO) dosyasını kullanın.

1] Üçüncü Taraf Antivirüs’ü devre dışı bırakın ve Windows 11 Kurulum Yardımcısı’nı Yönetici olarak yeniden başlatın

Bu hatayı düzeltmeye çalışmanız gereken ilk şey, kullanıyorsanız üçüncü taraf virüsten koruma yazılımınızı devre dışı bırakmaktır. Antivirüsün yükseltme/güncelleme sürecine müdahale ettiği ve birçok hataya neden olabileceği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, yükseltme işlemi tamamlanana kadar bir süre antivirüs korumasını kapatın.

Bundan sonra, Windows 11 Kurulum Yardımcısı’nı yeniden başlatırken, yönetici olarak çalıştırdığınızdan emin olun. Bunun için masaüstüne veya Windows 11 Kurulum Yardımcısı programının bulunduğu konuma gidin. Ardından, programa sağ tıklayın ve içerik menüsünden Yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin. İstenen UAC iletişim kutusunda Evet’e tıklayın ve ardından Windows 11 Kurulum Yardımcısı’nı kullanın.

Bunun sizin için sorunu çözüp çözmediğine bakın. Değilse, bazı ek sorun giderme yöntemlerini denemeniz gerekecektir. Bu nedenle, bir sonraki potansiyel düzeltmeye geçin.

2] Kullanıcı Hesabı Kontrolünü Etkinleştir

Windows 11 Kurulum Yardımcısı’nı yönetici olarak çalıştırmanın sizin için çalışmaması durumunda Kullanıcı Hesabı Denetimi’ni (UAC) etkinleştirmeniz gerekebilir. UAC harika bir güvenlik özelliğidir. Ancak, yukarıdaki çözümün çalışmaması durumunda etkinleştirmeyi deneyebilir ve hatanın giderilip giderilmediğini görebilirsiniz.

Kullanıcı Hesabı Denetimi’ni açmak için deneyebileceğiniz adımlar şunlardır:

 1. İlk olarak, görev çubuğu arama seçeneğinden Denetim Masası’nı arayın ve ardından açın.
 2. Şimdi Denetim Masası penceresindeki Sistem ve Güvenlik seçeneğine basın.
 3. Ardından, Kullanıcı Hesabı Denetimi ayarlarını değiştir seçeneğine tıklayın.
 4. Bundan sonra, bir sonraki ekranda kaydırıcıyı Bana Asla bildirme seçeneğine doğru sürükleyin.
 5. Son olarak, Tamam düğmesine tıklayın ve ardından UAC iletişim kutusunda Evet’i onaylayın.

Windows 11 Kurulum Yardımcısı’nı kullanmayı deneyebilir ve hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edebilirsiniz.

3] Sistem Bölümünde Biraz Yer Açın

Bu gönderide daha önce tartıştığımız gibi, hata, sisteminizde yükseltme yapmak için gereken yetersiz disk alanının bir sonucu olabilir. Windows 11 Kurulum Yardımcısı, Windows 11’i sistem sürücünüze ve aynı bölüme indirecektir. Bu nedenle, disk alanınız azalıyorsa, 0x8007007f hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, Windows 11’i yüklemek için yeterli disk alanınız olduğundan emin olun; Bu hatayı almadığınızdan emin olmak için en az 100 GB boş alan olması önerilir.

Bu senaryo sizin için geçerli değilse, hatayı çözmek için sonraki düzeltmeye geçin.

4] Grafik Sürücülerinizi Güncelleyin

Güncel olmayan sürücüleriniz varsa, Windows 11 Kurulum Yardımcısı’nı kullanırken bu hata kodunu alabilirsiniz. Sürücülerinizi düzenli olarak güncellememek asla iyi bir fikir değildir. Hatalı ve eski sürücüler, yükseltme veya güncelleme işlemi sırasında hatalar da dahil olmak üzere birçok soruna neden olabilir. Bu nedenle, tüm grafik sürücülerinizi güncelleyin ve ardından sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Grafik sürücülerinizi güncellemek için Windows + I kısayol tuşuna basarak Ayarlar uygulamasını açabilir ve ardından Windows Update’e gidip Gelişmiş seçenekler düğmesine tıklayabilirsiniz. Bundan sonra, Ek seçenekler bölümünün altında, İsteğe bağlı güncellemeler seçeneğine dokunun. Ardından, grafik sürücülerinizle ilgili tüm güncellemeleri seçmeniz ve hepsini PC’nize yüklemeniz gerekir.

Ayrıca grafik sürücünüzü kaldırarak ve ardından Intel,  NVIDIA veya  AMD gibi üreticinin resmi web sitesinden en son sürümü indirerek yeniden başlayabilirsiniz. Grafik sürücülerinizin en son sürümünü indirin ve yükleyin.

GPU sürücülerinizi güncellemenin sorunu sizin için çözüp çözmediğine bakın.

5] SFC Taraması ve DISM Taraması gerçekleştirin

Bu hata, bozuk ve hatalı sistem dosyalarının bir sonucu olabilir. Bu durumda, Windows 10 kurulumunuzda bir SFC taraması çalıştırarak hatayı giderebilirsiniz . SFC veya Sistem Dosyası Denetleyicisi, hasarlı sistem dosyalarını doğrulayan ve onaran ve ayrıca eksik dosyaları geri yükleyen kullanışlı bir Windows yardımcı programıdır. Ayrıca, diğer bozulmaları düzeltmek için bir DISM veya Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi taraması da gerçekleştirebilirsiniz .

 1. İlk olarak, yönetici ayrıcalıklarıyla Komut İstemi’ni açın.
 2. Şimdi, aşağıdaki komutu CMD’ye girin: sfc /scannow
 3. SFC taramasının tamamlanması için bir süre bekleyin. Bundan sonra, aşağıdaki DISM tarama komutunu girin:
Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
 1. Tarama tamamlandıktan sonra Windows 11 Kurulum Yardımcısı’nı yeniden başlatın ve hatanın çözülüp çözülmediğine bakın.

Windows 11: Minimum gereksinimler

 • Uyumlu bir 64 bit işlemcide 2 veya daha fazla çekirdekle 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı
 • 4 GB RAM
 • 64 GB dahili depolama
 • UEFI güvenli önyükleme
 • TPM sürüm 2.0
 • WDDM 2.0 sürücüsü ile DirectX 12 veya üstü ile uyumlu Grafik Kartı
 • Çapraz olarak 9 inçten büyük yüksek çözünürlüklü (720p) ekran, renk kanalı başına 8 bit

Uyumluluk nasıl kontrol edilir

PC’nizin Windows 11 ile uyumluluğunu kontrol etmek için Microsoft’un PC Sağlık Kontrol Aracını kullanabilirsiniz. Microsoft’un Bilgisayar Sağlığı Kontrol Aracı ile bilgisayar uyumluluğunu kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Microsoft’un resmi web sitesine gidin ve Windows 11’e tıklayın. Uyumluluğu kontrol et bölümünü bulmak için aşağı kaydırın ve oradan PC Sağlık Kontrol Aracını indirin. Araçları da buraya tıklayarak indirebilirsiniz.
 • Aracı dizüstü bilgisayarınıza veya PC’nize yükleyin.
 • Uygulamayı açın ve “Windows 11 Tanıtımı” yazan bildirime tıklayın.
 • Şimdi Kontrol Et düğmesine tıklayın.
 • Uygulama daha sonra PC’nizin uyumlu olup olmadığını size söyleyecektir. Değilse, uygulama PC’nizin neden Windows 11’i desteklemediğine dair tam bir desteklemediğinin listesi gösterecektir.

Ek olarak, “Ox8COF0830 – ox2W03” başka bir hata mesajı gözlemledik.

Hata mesajı, “Ox8COF0830 – ox2W03 SAFE_OS aşamasında, INSTALL_UPDATES işlemi sırasında bir hatayla başarısız oldu” yazıyor. Bu sorun ayrıca sürücülerle ilgili gibi görünüyor ve uygun bir geçici çözüm mevcut değil.

Windows 11 yükleme işlemi sırasında 0x8007007f hata kodunu alıyorsanız, yukarıdaki geçici çözümleri deneyin. Bu sorunu önlemek için Windows 11 USB ÖNYÜKLEYİCİ kullanarak temiz yüklemeyi de seçebilirsiniz. Bu işlem sırasında Tüm verilerinizin Yedeklerini almayı unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu