Windows 11

Windows 11 Önbellek Nasıl Temizlenir

Herkes hızlı performans gösteren bir bilgisayara sahip olmak ister. Yavaşlamalar ve diğer sorunlarla karşılaşmak PC kullanıcılarını rahatsız eden şeylerdir. Kullanılmayan programları ve dosyaları kaldırarak depolama alanını her zaman temizleyebilirsiniz, ancak önbellek dosyalarını da temizleyebilirsiniz. Önbellek dosyaları, sisteminizde depolanan ve uygulamalar tarafından gelecekteki istekleri almak için kullanılacak verilerden başka bir şey değildir. Windows 11 PC’nizdeki önbellek dosyalarını temizlemek kolaydır ve programınızdan hiçbir önemli veriyi silmez. İşte Windows 11 PC’de önbelleğin nasıl temizleneceğine dair bir kılavuz.

Windows 11’in önbellek dosyalarını temizlediğinizde ne olur? Sisteminizin daha hızlı çalışmasına ve zamanla büyümeye devam eden önbellek dosyasıyla çıkmaza girmemesine yardımcı olur. Önbelleğin bazen Windows’ta birkaç soruna ve hataya ve ayrıca yavaş yavaş bir bütün olarak korkunç performansla sonuçlanabilecek birkaç programa neden olabileceğini göreceksiniz. Bu nedenle, evet, basit ve kolay bir işlem olduğundan ve ara sıra yapılması gerektiğinden Windows’tan önbelleği temizlemek iyidir. Windows 11 PC’nizdeki önbelleği nasıl temizleyebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Windows 11’de önbellek nasıl temizlenir

Windows 11 PC’nizin önbelleğini temizlemek için izleyebileceğiniz birden çok yol vardır. Bu yöntemlerin tümü kolaydır ve 2 dakikadan fazla zamanınızı almaz. Öyleyse devam edin ve önbellek dosyalarını nasıl kolayca temizleyebileceğinizi öğrenin.

Sistem Temizliğini Otomatik Olarak Ayarlama

 1. Başlangıcı tıklayalım. Buradan Sitem Sekmesinden Depolama Seçeneğini tıklayalım.
 2. Buradan Akıllı Depolama Seçeneği Kapalı ise açalım.
 1. Akıllı Depolamayı açtıktan sonra Akıllı depolama seçeneğini tıklayalım.
 2. Ayarlar şu şekilde olmalıdır.
 3. Akıllı depolama’yı çalıştır. Her gün
 4. Geri dönüşüm kutusu temizleme 14 Gün
 5. İndirme klasörünü temizleme 14 Gün
 6. ve Şimdi Akıllı Depoama’yı şimdi çalıştır. Tıklayalım. İşlem bitene kadar bekleyiniz.

Windows Geçici dosyalarını temizle

 1. Windows + R tuşlarına aynı anda basarak Çalıştır İletişim kutusunu açın.
 2. Metin kutusuna %temp% yazın ve enter tuşuna basın.
 1. Şimdi, PC’nizde birden fazla uygulama tarafından oluşturulmuş dosya ve klasörlerin bir listesini gösterecek bir klasöre götürüleceksiniz.
 2. Dosyaları silmek, klasörün tüm içeriğini seçmek için Kontrol ve A harfine basmanız yeterlidir. ve Temp klasöründeki tüm dosyaları silebilirsiniz.
 3. Şimdi klavyenizdeki Sil tuşuna basın. Sistem size içeriği silmek isteyip istemediğinizi soracaktır, evet’i seçin.
 4. İzin verebileceğiniz yönetici erişimi bile isteyebilir.
 1. Ve bu şekilde %Temp% klasöründeki önbelleği temizleyebilirsiniz.
 2. Bu işlemi, Çalıştır kutusuna Temp veya Prefetch girerek %Temp% öğesini değiştirerek de tekrarlayabilirsiniz.
 3. Toplamda, önbellek dosyalarını temizleyebileceğiniz üç klasörünüz olacak.

Disk Temizleme ile Önbelleği Temizle

Disk Temizleme yardımcı programı, depolama sürücülerinizdeki geçici ve önbellek dosyalarını temizlemenin harika bir yoludur. Bunun en iyi yanı, bir Windows temizleme aracı olması ve doğrudan İşletim Sistemine yerleştirilmiş olmasıdır. Bu, sisteminiz için bazı kabataslak üçüncü taraf önbellek temizleme araçlarını indirmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

 1. Başlat Menüsünü açın ve Disk Temizleme yazın. Uygulamayı sonuçlarda gördüğünüzde, üzerine tıklayın veya sadece enter tuşuna basın.
 1. Disk Temizleme penceresi açıldığında, Sistem Dosyalarını Temizle düğmesine tıklayın.
 2. Araç şimdi dosya ve klasörleri arayacak ve ardından her içeriğin tükettiği alan miktarının yanında bir liste görüntüleyecektir.
 3. Tümünü seçebilir veya istediğinizi silmeyi seçebilirsiniz. Ben genelde Windows Update Temizleme seçeneğini kullanmaktayım ekran resmin de görüldüğü gibi yaklaşık kalındı 6,36GB kadar yerimi kaplamakta
 1. DirectX Shader Önbelleği, Sürücü paketi Ayrıntıları, Geçici Dosyalar ve Küçük Resimler.
 2. Neyi sileceğinizi karar verdikten sonra, Tamam düğmesine tıklamanız yeterlidir.
 3. Temizleme işlemi şimdi başlamalı ve şimdi önbellek dosyalarını Windows 11 PC’nizden silecektir.

Windows Mağazasının Önbelleğini Temizle

Windows Mağazası, uygulamalarınızı, oyunlarınızı, duvar kağıtlarınızı ve yazı tiplerinizi edinebileceğiniz harika bir yerdir. Şimdi, Windows 11 Mağazanızın düzgün çalışmayabileceği zamanlar olabilir. Bu, önbelleğini temizlemenin onu mükemmel bir şekilde düzeltmesi gerektiği zamandır. Bunu yapmak için Windows + R tuşlarına basarak Farklı Çalıştır iletişim kutusunu açın. Şimdi WSReset.exe yazın ve enter tuşuna basın.

Siyah bir pencere açılacak ve temizlik gerçekleşecektir. Windows Mağazası önbelleğiniz temizlendi ve Mağaza gayet iyi çalışıyor olacaktır.

Konum Verilerini Temizle

Konum erişimi gerektiren birkaç uygulamaya izin verildiğinde, bilinen birçok nedenden dolayı konum verilerinin bir kısmını sisteminizde depolarlar. Bazen, konumla ilgili birkaç hata veya hatayla karşılaşabilirsiniz ve önbelleği temizlemeniz gereken yer burasıdır.

 1. Başlat Menüsünü açın ve Ayarlar uygulamasını seçin.
 2. Sol tarafta kaydırın ve Gizlilik ve Güvenlik seçeneğini seçin.
 3. Konum seçeneğini bulana kadar sağ bölmeyi kaydırın ve seçin.
 4. Şimdi Konum Geçmişi’ni bulana kadar biraz aşağı kaydırmak isteyebilirsiniz.
 1. Temizle yazan düğmeye tıklayın. Tıklayarak, sisteminizde depolanan tüm konum verilerini temizleyecektir.
 2. Konum verileri temizlendiğinde, artık konum erişiminizle ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Çözüm

Ve bunlar, Windows 11 PC’nizdeki önbellek dosyalarını temizlemek için kullanabileceğiniz birkaç ücretsiz yol. Windows 11, aynı işi yapmak için üçüncü taraf uygulamaları veya yazılımları yüklemeye gerek kalmadan bunu daha basit ve daha hızlı hale getirir. Şimdi, belirli uygulamaların önbelleğini temizlemek istiyorsanız, o belirli uygulamanın ayarlarına gitmeniz ve önbelleğini oradan temizlemeniz gerekir. Bu uygulamadan uygulamaya değişecektir. Bu yöntemlerin Windows 11 PC’nizin önbellek dosyalarını temizlemenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu