Teknoloji

VoLTE Nedir ve Nasıl Kapatılır

VoLTE, LTE’nin Uzun Süreli Evrim anlamına geldiği Ses Üzerinden LTE’nin kısaltmasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi VoLTE, 4G LTE ağı üzerinden yapılan bir sesli aramadır. “Standart” ağ yerine LTE ağınız üzerinden arama yapmanızı sağlar.

VoLTE, sesli aramalarınızı yüksek kalitede daha net hale getirir. Ayrıca, İnternet verilerinizi indirme veya web’e göz atma dışında arama yapmak için kullanmanıza da olanak tanır.

Çoğu akıllı telefon artık VoLTE’yi destekliyor ve neredeyse tüm ağ operatörleri dünya çapında VoLTE desteği sağlıyor. Telefonunuz VoLTE’yi desteklemiyorsa, akıllı telefonunuzu değiştirebilir veya bu özelliği getirebilecek bir yazılım güncellemesini bekleyebilirsiniz.

Dahası, akıllı telefonunuz desteklemiyorsa, verileri ve sesi aynı anda kullanamayacağınızı fark edebilirsiniz. VoLTE’nin nasıl yardımcı olduğu aşağıda açıklanmıştır.

VoLTE araması yaparken, verilerinizi aynı anda arama ve gezinme için kullanabilirsiniz. VoLTE, dünyadaki sesli aramaları iyileştirmek için en iyi özelliklerden biri olarak ortaya çıktı. VoLTE birçok avantajla birlikte gelir. İşte temel avantajlarından bazıları.

1. Yüksek Tanımlı Çağrı Kalitesi

4G VoLTE’nin en önemli avantajı, iyileştirilmiş çağrı kalitesidir. Kullanıcılarla sesli aramalarda net bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

2G ve 3G gibi önceki ağ nesillerinin çağrı kalitesi yüksek tanımlı olmasa da 4G VoLTE, 3G’den üç kat ve 2G’den altı kat daha iyi çağrı kalitesi sunar.

2. İyi Pil Ömrü

VoLTE olmadan, 4G ağınızın her arama yaptığınızda 3G’ye geçtiğini ve akıllı telefonun normalden daha fazla pil kullanmasına neden olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. VoLTE ile telefonunuz görüşme sırasında bile 3G’ye geçmez ve pil ömründen tasarruf sağlar.

3. Daha Fazla Kapsam ve Daha İyi Bağlantı

VoLTE aramalarının 2G veya 3G sinyallerinden iki kat daha hızlı bağlanabildiğini bilmek sizi şaşırtacak. Artı, 4G artık tüm dünyada yaygın olarak mevcuttur.

4G, 2G veya 3G spektrumundan daha büyük bir erişime sahip olan 800 MHz’lik bir spektrumda çalışır. Bu spektrum, önceki nesillerin yapmakta zorlandığı büyük nesnelere bile nüfuz edebilir.

Yani, bodrumda veya en üst katta olsanız bile, bir ağ bağlantınız olacak. Bu nedenle, VoLTE daha iyi kapsama alanı ve daha iyi bağlantı sağlamak için bu spektruma bağlı olsa da, mevcut ağ daha geniş ve daha tutarlıdır.

4. Çoklu görev

VoLTE olmadan, 4G ağınız, aramalar sırasında hızlı interneti kullanmanızı kısıtlayan aramalarda 3G olur. 4G VoLTE ile bu gerçekleşmez.

4G ağınız aynı kalır ve verilerinizi aramalar arasında kullanmanıza izin verir. VoLTE aramalarınız sırasında web’de gezinebilir, medya indirebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

5. VoLTE üzerinden Görüntülü Görüşmeler

Çok az veri tüketimiyle VoLTE üzerinden video görüşmeleri bile yapabilirsiniz. Genellikle, video görüşmeleri için Skype, Google Meet, Zoom vb. Gibi üçüncü taraf uygulamaları indirmeniz gerekir.

Ancak 4G VoLTE ile başka herhangi bir uygulama yüklemenize gerek yoktur. 4G VoLTE uyumlu telefonlar, arama sistemlerinde dahili görüntülü görüşmeler için destek alır. Dahası, 4G VoLTE, video görüşmelerinde pil tasarrufu sağlar.

VoLTE Nasıl Kapatılır?

Akıllı telefonunuzda VoLTE’yi etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak basit bir işlemdir ve akıllı telefonunuzdan başka bir şey gerektirmez. Tek gereksinim, telefonunuzun 4G VoLTE’yi desteklemesidir.

Telekom ve akıllı telefon şirketleri bazen VoLTE aramalarını HD aramaları olarak adlandırır. Bu nedenle, telefonunuzun HD arama seçeneği varsa, bunu aklınızda bulundurmalısınız. İşte bir akıllı telefonda VoLTE’yi nasıl kapatacağınız.

VoLTE kapatma nasıl yapılır ?

Iphone VoLTE Ayarları

Iphone telefon şirketi, her türlü yeniliği ilk önce kendi cihazlarında bulunduran bir markadır. Bundan da anlayacağımız gibi VoLTE hizmeti, ilk olarak bu marka telefonlarında aktif hale getirilmiştir. Iphone VoLTE ayarları için sırlayacağımız şu adımları takip edebilirsiniz;• Öncelikle cihazın ‘Ayarlar‘ bölümüne girmeniz gerekmektedir.• Ayarlar kısmında Hücresel seçeneğinden ‘ HücreselVeri‘ bölümüne• Hücresel Veri bölümünden de LTE hizmetini aktif hale getirmek lazımdır.Sonuç olarak Iphone cihazlarında VoLTE hizmeti bu şekilde aktif hale getirilir.

Android VoLTE Ayarları

Dünyada telefon kullanıcılarının birçoğu, Android temelli telefonlar kullanmaktadır. Her türlü internet, SMS ve Konuşma hizmetlerinin oldukça basit bir şekilde ayarlarının yapılabileceği bu cihazlarda, VoLTE hizmeti ayarının yapılabilmesi için aynı şekilde şu adımlar izlenmelidir;1. İlk olarak ayarlar bölümünden ‘Bağlantılar‘ bölümüne giriyorsunuz2. Bağlantılar bölümünden de ‘MobilAğlar ‘ menüsü seçilir.3. Son olarak VoLTE hizmeti açık hale getirilebilir ya da kapatılabilir.

Xiaomi VoLTE Açma Ve Kapatma

Son zamanların en çok satılan telefon markalarından olan Xiaomi telefon modelleri aynı şekilde VoLTE hizmetini bünyesinde bulundurur. Öyle ki birçok yenilik ile karşımıza çıkan bu şirket ne kadar kamera kalitesi ile de tanınsa aynı şekilde internet ve şebeke anlamında da oldukça kalitelidir. Xiaomi telefonlarının seçilme nedenlerinden en önemlileri bunlardır. Xiaomi VoLTE servisini aktif hale getirebilmek ya da aktif halde iken kapatabilmek için; ayarlar kısmından Mobil ağlar segmentine erişmek gerekir. Buradan isterse bu hizmet kapatılır isterse açılır.

Turkcell VoLTE Açma ve Kapatma

İnternet hızı ile birçok müşteri kazanan Türkcell, aynı şekilde VoLTE servisinin kolay ve ücretsiz olarak verilmesinden dolayı da çok rağbet görülmektedir. Tıpkı Superonline gibi VoLTE hizmeti de ciddi anlamda bu operatörde verilmektedir.Türkcell, bu konuda iki hizmeti bir arada vermektedir. Bunlardan ilki VoLTE hizmetidir ikincisi de VoWifi’dir. VoLTE HD kalitede ses hizmeti verirken VoWifi de aynı şekilde HD şekilde görüntülü konuşma fırsatını sunuyor. VoLTE servisini Türkcell’de aktif etmek için önümüzde 3 yol bulunuyor. Bunlar;• 532 müşteri hizmetlerini arayarak VoLTE hizmeti açılabilir ya da kapatılabilir.• HDSES yazıp 2200 mesaj göndererek bu hizmeti kod alarak aktif hale getirebilirsiniz.• Cihazınızda Ayarlar kısmından Mobil ağlar yardımı ile kapatılabilir ya da açılabilir.

Vodafone VoLTE Açma Ve Kapatma

Vodafone, VoLTE hizmetini oldukça kaliteli ve işlevsel olarak bizlere sunuyor. Burada aktif veya kapatma durumlarında da bizlere kolaylık veriyor. Öyle ki; Vodafone nezdinde VoLTE Hizmetini aktif etmek bir SMS ile mümkündür. Kısa mesaj olarak 4545’e ‘4.5G’ göndermek bu hizmetin aktif hale getirilmesi için yeterlidir. Aynı şekilde cihazınızda bulunamadı ayarlar segmentinden de bu işlem yapılabilir.Vodafone hattına sahip olup da VoLTE servisini kapatmak isteyenler de; cihaz ayarlarından ve müşteri hizmetlerini arayarak kısaca halledebilir.

Türk Telekom VoLTE Açma Ve Kapatma

Türk Telekom da tıpkı diğer operatörler gibi 4.5G uyumlu cihazlarda VoLTE hizmetini vermektedir. Bu operatör nezdinde VoLTE servisini açmak için önümüzde 3 opsiyonlu yol bulunur;1. ‘VOLTE‘ yazıp 2222’ye göndermek2. Cihaz ayarlarından Mobil Ağ ve ardından LTE ayarlarını güncellemek3. 4441444 müşteri hizmetlerini aramakBu hizmeti kapatmak için de cihaz ayarlarından bölümünden LTE ayarlarını değiştirmenin yeterli olacaktır. Cihaz ayarlarına aşina değilseniz de Türk Telekom Müşteri Hizmetlerini arayarak VoLTE servisi kapatma işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz.VoLTE ile ilgili yapılan açma ve kapama dahil tüm işlemler ayrıca ücretsizdir ve sınırsız açma kapama hakkı bulunur.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %