Teknoloji

Twitter Nijerya’da Yasaklandı

Ya tweet atmak için yasayla başınız belaya girerse? Bu senaryo size aptalca gelebilir ama artık Nijerya’da bir gerçek.

Nijeryalılar Artık Tweet Gönderdikleri İçin Yargılanabilirler

Nijerya federal hükümeti, “Platformun Nijerya’nın kurumsal varlığını baltalayabilecek faaliyetler için sürekli kullanımı nedeniyle” Twitter’ı süresiz olarak askıya aldı.

Ülkenin enformasyon ve kültür bakanı Alhaji Lai Mohammed, Twitter’dan yaptığı bir açıklamada haberi duyurdu.

CNN, federal savcıların Twitter’ı yine de kullanmaya çalışan kullanıcıları tutuklama ve kovuşturma emri verildiğini bildirdi. Bazı insanlar yasağı aşmak için hemen sanal özel ağlara (VPN’ler) yöneldi.

Nijerya’nın ülke çapında Twitter kullanımını askıya alma hamlesi, platformun, tacizci davranış politikasını ihlal ettiği için cumhurbaşkanı Mudhammadu Buhari’nin tartışmalı bir tweet’ini silmesinden sadece bir gün sonra geldi.

Buhari’nin şimdi silinen tweet’i şu şekilde ( BBC, yayından kaldırılmadan önce bir ekran görüntüsü alabildi):

Bugün yaramazlık yapanların çoğu, Nijerya İç Savaşı sırasında meydana gelen yıkım ve can kayıplarının farkında olamayacak kadar genç. 30 ay boyunca tarlalarda savaşan bizler onlara anladıkları dilden davranacağız.

Twitter Nijerya’nın Yasağına Nasıl Cevap Verdi?

Muhammed’in ileti dizisinin yayınlanmasından saatler sonra, Twitter’ın kamu politikası ekibi, Nijerya’daki kullanıcılar için erişimi yeniden sağlamak için çalışacağını söyleyerek yanıt verdi.

Tweet’in bir bölümünde “Ücretsiz ve #OpenInternet’e erişim, modern toplumda temel bir insan hakkıdır” yazıyor.

Bu ifade seçimi oldukça ilginç—Twitter geçen Nisan ayında farklı bir Batı Afrika şehri Gana’da yeni bir ofis açtı. Şirket, yaptığı duyuruda ülkeyi benzer bir dille tanımladı:

Neden Gana? Bir demokrasi şampiyonu olarak Gana, ifade özgürlüğünün, çevrimiçi özgürlüğün ve Twitter’ın da savunucusu olduğu Açık İnternet’in destekçisidir.

Bazı Nijeryalılar şirketin seçiminden memnun değildi. Reuters, Muhammed’in o sırada Twitter’ın Afrika ofislerini Nijerya’ya yerleştirmeme kararının ülkenin medya tarafından yanlış tanıtılmasından kaynaklandığını iddia etti.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %