Teknoloji

TikTok Artık Kuralları İhlal Eden Videoları Otomatik Olarak Kaldıracak

TikTok, içerik denetimine otomatik bir yaklaşım getiriyor. Platform artık TikTok’un Topluluk Kurallarını ihlal eden videoları otomatik olarak kaldıracak.

TikTok, İçerik Kaldırmada Teknolojiye Güveniyor

TikTok Newsroom’un Bir gönderisinde TikTok içerik kaldırma daha verimli çalışması için çabalarını açıkladı. Daha önce, TikTok’taki videolar, videonun TikTok yönergelerinden herhangi birini ihlal edip etmediğini kontrol eden bir ilk filtreden geçiyordu. Bir video işaretlenmişse, bir TikTok güvenlik ekibi üyesi onu inceler ve ardından kaldırılıp kaldırılmayacağına karar verir.

Ancak şimdi TikTok, ABD ve Kanada’daki kaldırma sürecinin bir parçası olarak insan incelemesini kaldırıyor. İçerik denetleme teknolojisi, belirli içerik türlerini insanların yardımı olmadan otomatik olarak inceler ve kaldırır.

TikTok’un teknolojisi, yalnızca tanımlamada “en yüksek doğruluk derecesine sahip” olduğu videoları ele alacaktır. Buna TikTok’un yetişkinlere yönelik çıplaklık, küçüklerin güvenliği, cinsel içerik ve şiddet konusundaki politikalarını ihlal eden videolar dahildir.

Ancak TikTok’un güvenlik ekibinin çalışanları boş durmayacak. Zorbalık, taciz ve yanlış bilgilendirme gibi daha incelikli içerikleri işlemekle araştırmakla uğraşacaklar. 

TikTok, “yanlış kaldırma işlemlerini en aza indirmek” için teknolojisini geliştirmeye devam edeceğini söylese de, yine de hatalar olması zorunludur. Gönderide belirtildiği gibi, platformun kaldırma sistemi yüzde beşlik yanlış bir yayından kaldırma oranına sahip. TikTok’un yalnızca 2021’in ilk yarısında 61 milyondan fazla klibi kaldırdığı düşünüldüğünde, bu oldukça büyük bir video yığını.

TikTok bir videoyu kaldırdığında, platform kullanıcıya Gelen Kutularının Hesap Güncellemeleri bölümünde ihlallerini bildirir. Herhangi bir sıfır tolerans ihlali anında yasaklama ile sonuçlanacaktır ve tekrarlanan, daha az ciddi ihlaller de nihai bir yasaklama ile sonuçlanabilir.

TikTok, aslında TikTok politikalarını ihlal etmeyen içeriği kaldırırsa, içerik oluşturucu yine de kaldırılmasına itiraz edebilir.

TikTok 2021’de Daha Fazla Videoyu Kaldıracak mı?

Artık TikTok, içerik kaldırma sisteminin bir bölümünü otomatik hale getirdiğine göre, yayından kaldırmalar muhtemelen platformda daha da belirgin hale gelecek. TikTok’un politikasını ihlal etmeyen videolar da kaçınılmaz olarak karışacak ve bu da kullanıcılar için kesinlikle sinir bozucu olabilir.

İçeriği denetlerken insan gözünü değiştirmek zordur, bu nedenle TikTok’un bir sonraki Şeffaflık Raporunda TikTok’un kaldırma oranının daha da yükselmesine şaşırmayacağız.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %