Android

Telefonunuzun Pilini Hızlı Tüketen 10 Uygulama

Pil, kullanıcıların en çok endişe duyma eğiliminde olduğu akıllı telefonların bir yönüdür. Bu uygulamaların pili boşaltması nedeniyle bu çok zor olsa da, cihaz açılır açılmaz enerji tüketimini azaltmanın ve pil ömrünü artırmanın farklı yollarını düşünmeye başlıyoruz.

Her zaman başarılı olamasalar da akıllı telefonun pilini olabildiğince uzatmak için çeşitli adımlar atmaya alışkınız. Öncelikle bu konuda en tehlikeli uygulamaların hangileri olduğunu artık biliyoruz. Çünkü sadece kullanımları ile enerjiyi tamamen tüketirler.

Pilinizi tüketen 10 uygulama

Google Play Store’da Android cihazınız için sayısız uygulama var. Her şey için hizmetler var, ancak genel olarak kullanıcılar aynı popüler uygulamaları indirme eğilimindedir. Ancak, akıllı telefonunuzdaki pile en iyi şekilde bakmak için. İndirmekten veya daha az kullanmaktan kaçınmanız gereken bazıları var.

Dikkatli olun, bu uygulamalardan bazıları oldukça yardımcı olurken ve akıllı telefonlarımıza yüklenmesi gerekirken, diğerleri zaten pil sorunları yaşayanlar için felaket olabilir. Bu nedenle, onlara gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını inceleyin. En yüksek enerji kullanımına sahip uygulamaların listesi aşağıdaki gibidir:

 • Fitbit
 • Uber
 • Skype
 • Facebook
 • Airbnb
 • Instagram
 • Tinder
 • Bumble
 • Snapchat
 • WhatsApp

Bu verileri analiz eden kuruluş, araştırma firması pCloud’dur. Bunu başarmak için cihazın pilini en çok kullanan uygulamaların bir listesini oluşturdular. Ve sonuç burada gösterilir. Bu platformlar ne kadar büyük olursa olsun, varlığa göre pil ömrünü gerçekten çok etkiliyor.

Aslında bunlar çok popüler uygulamalardır ve telefonunuzda bunlardan birden fazla olabilir. Hala arka planda pilin bir kısmını kullanabildikleri için, özellikle geçmişte pil sorunlarınız varsa, sık kullanmıyorsanız bazılarından kurtulmanız daha uygun olabilir.

Akıllı telefonun en zorlu uygulamaları

Araştırma şirketi, telefonlarımızda hangi uygulamaların en fazla kaynak yoğun olduğunu belirlerken üç faktöre baktı. Konum veya kamera gibi her uygulamanın kullandığı şeyler, bu uygulamaların tükettiği pil ve karanlık modun sunulup sunulmadığı.

En popüler 100 uygulamadan hangisinin en talepkar olduğunu belirleyebildiler ve bu üç faktörün sonuçlarını birleştirerek onları en büyük telefon katilleri olarak adlandırdılar.

Fitbit ve Verizon, pilinizi en çok tüketen uygulamalardır

En iyi iki telefon rakibi Fitbit ve Verizon’du. Mevcut 16 kaynağın 14’ü arka planda her iki uygulama tarafından da kullanılabilir. En kaynak yoğun dört tanesi dahil. Kamera, konum, mikrofon ve wifi bağlantısı. Bu nedenle, bu uygulamalar en yüksek çalışma puanını (%92.31) aldı.

Sosyal medya uygulamaları

Sosyal medya uygulamaları, telefonunuzdaki en çok pil tüketen 20 uygulamadan altısını oluşturur. Fotoğraflar, kablosuz ağ, konumlar ve mikrofon dahil ortalama 11 ek kaynak. Facebook, Instagram, Snapchat, Youtube, WhatsApp ve Linkedin’de arka planda çalışabilirler. Bunların her biri çalışmak için daha fazla enerji kullanır ve bu da telefonunuzun pilini daha fazla zorlar.

Çevrimiçi flört uygulamaları

Araştırmaya göre, çevrimiçi flört uygulamaları, telefonun pilini duygularınız kadar hızlı kullanıyor. En iyi uygulamaların %15’i Tinder, Bumble ve Grinder gibi çevrimiçi flört uygulamalarıdır. Bu, arka planda ortalama 11 kaynağın çalışmasına izin verir. Karanlık modun olmaması, üç flört uygulamasının tümünü daha enerji yoğun hale getirir ve bu da pil tüketimini hızlandırır.

Seyahat uygulamaları

United Airlines uygulaması en fazla telefon depolama alanını kullanır (437,8MB). Bunu sırasıyla 325.1MB ve 299.6MB depolama gereksinimlerine sahip Lyft ve Uber uygulamaları takip ediyor. Bu uygulamaların tümü, telefonunuzu yavaşlatan ve depolama alanını tüketen çok fazla depolama alanı gerektirir.

Neyse ki, seyahat etmediğiniz zamanlarda United Airlines gibi seyahat uygulamalarını kolayca silebilirsiniz. Telefon depolama alanını nasıl boşaltacağınızı düşünürken, ilk gidenler bunlar olmalıdır. Ek olarak, Ryanair ve Jet2 gibi daha az kapsamlı havayolları sırasıyla yalnızca 109.2 MB depolama alanına ve 47.3 MB’a ihtiyaç duyar. Her ikisi de kolayca değiştirilebilir.

Ancak, günlük olarak rahat ulaşım söz konusu olduğunda, Lyft ve Uber gibi uygulamalar daha çok bir zorunluluktur. Yalnızca bir güvenilir ulaşım uygulamasına sahip olduğunuzdan emin olun. Böylece diğer uygulamalar için yerden tasarruf edebilir ve her ikisini de silmek yerine telefonunuzun daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Uygulamaların pilinizi boşaltmasını nasıl durdurabilirsiniz?

Birçok kişi, depolama alanını ve pil ömrünü boşaltmak için bu uygulamaları akıllı telefonunuzdan kaldırmanız gerekip gerekmediğini düşünüyor olabilir. Bu bakımdan, bu önlemin mükemmel olması gerekmediğini vurgulamak önemlidir. Çünkü arka plan etkinliğini veya konum izinlerini kapatmayı seçebilirsiniz.

Açık olmamasına rağmen her Android uygulaması arka planda çalışır. Instagram ve Facebook gibi diğer hizmetler gibi, WhatsApp da size ilgili bildirimleri göndermek için yapar. Bu sorunu düzeltmek mümkündür. Ancak bunu yapmanın, platforma tekrar girene kadar bildirim almanızı engelleyeceğini bilmelisiniz. Sonuç olarak, bu prosedürü sadece özel durumlarda kullanmanızı tavsiye ederiz. Ve kesinlikle gerekli olan uygulamalarla değil:

 1. Android akıllı telefonunuzun ayarlarını girin.
 2. Menüde “Pil” seçeneğine gidin.
 3. Menüden “Gelişmiş ayarlar” altında “Pil kullanımını optimize et” seçeneğini seçin.
 4. Arka plan etkinliğini devre dışı bırakmak istediğiniz uygulamaları seçtikten sonra “Optimize etme” seçeneğine dokunun.

Tepkiniz ?

Mükemmel
1
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %