Teknoloji

Telefonunuzu Pegasus gibi tehlikeli casus yazılımlardan korumak için 5 ipucu

Pegasus casus yazılımının son birkaç yılda önde gelen Kişilerin yüzlerce cep telefonunu etkilediği bildiriliyor. Casus yazılım ilk olarak 2016 yılında ve daha sonra 2019 yılında, diğerlerinin yanı sıra insan hakları faaliyetlerinin bulaştığı telefonlara bulaştığı iddia edildiğinde keşfedildi. 

Pegasus’un son derece pahalı ve sıradan insanların satın alamayacağı sofistike bir casus yazılım olduğu söyleniyor. Raporlar, Pegasus casus yazılımının esas olarak şu veya bu sırrı bilen tanınmış kişilerin telefonlarına saldırmak için kullanıldığını gösteriyor. Bu nedenle, telefonunuzun tehlikeli Pegasus casus yazılımından etkilenmemiş olması muhtemeldir ancak mobil cihazınıza bulaşabilecek başka casus yazılımlar da mevcuttur. Dikkat! 

Bu günlerde artan casus yazılım saldırılarını göz önünde bulundurarak, cep telefonunuzu Pegasus gibi tehlikeli casus yazılımlardan korumak için 5 ipucu listeledik.

Antivirüs çözümü kullanın

Cep telefonlarında kullanılabilen birkaç antivirüs uygulaması vardır. Bu uygulamalar, Google Play mağazasında ve ayrıca indirilmek üzere Apple App Store’da hazırdır. Bu antivirüs çözümleri, bilgisayar korsanlarının/dolandırıcıların cep telefonunuza tehlikeli casus yazılımlar yüklemesini engeller. Bir antivirüs çözümünün bir cep telefonunu etkilenmekten tamamen koruyamayacağına dikkat edilmelidir, bu nedenle kullanıcılar şüpheli bağlantılara, çağrılara ve mesajlara karşı dikkatli olmalıdır.

Şifreleri sık sık değiştirin

Güvenlik araştırmacıları, bulut hizmetlerinde ve sık kullanılan uygulamalarda parolaların, çoğunlukla 30 ve 45 gün içinde düzenli olarak değiştirilmesini tavsiye ediyor. Aksi takdirde, bilgisayar korsanlarının veya dolandırıcıların mobil cihazınıza saldırmasını kolaylaştırır.

Güçlü bir parola belirleyin

Telefonunuzu ve kişisel verilerinizi bilgisayar korsanlarından korumak için güçlü bir parola ayarlamak zorunludur. Araştırmacılar şifre olarak isim, doğum tarihi, telefon numarası veya diğer kişisel bilgileri kullanmamanızı önermektedir. Parolaların, hiç kimsenin tahmin edemeyeceği şekilde alfabe, sembol, sayı ve daha fazlasının bir karışımını içermesi önerilir.

Telefonu güvenli donanıma sahip kullanın

Araştırmacılar ayrıca kullanıcılara güvenli bir donanıma sahip pahalı bir akıllı telefon kullanmalarını öneriyor. Diğerlerinin yanı sıra Apple, Samsung gibi markaların premium telefonlarından bazıları, Pegasus gibi casus yazılımların mobil cihazı etkilemesini engelleyebilecek güvenli donanımlar sunar.

Rastgele uygulamalar yüklemeyin

Güvenlik araştırmacıları, kullanıcıların cep telefonlarına rastgele, gereksiz uygulamalar indirmemelerini önerir. Akıllı telefon kullanıcıları, genellikle kötü amaçlı yazılım veya bilgisayar korsanlarının verilerini ve paralarını çalmak için onları kandırmak için kullandıkları bir yol olabilen Play Store’dan uygulamalar yükleme eğilimindedir. Bu nedenle, yalnızca güvenli ve güvenilir/doğrulanmış geliştirici tarafından geliştirilen uygulamaları indirin.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %