Teknoloji

Telefonun Aşırı Isınması Nasıl Engellenir ?

Telefonunuz aşırı ısındığında birçok faktör devreye girer, dış sıcaklıktan veya iç işleyişinden kaynaklanıyor olabilir. Telefon alışkanlıklarınızdan bile kaynaklanıyor olabilir. Sebep ne olursa olsun, aşırı ısınma telefonunuzun piline zarar verebilir ve hatta aşırı durumlarda işlem birimini eritebilir. 

Bu, bir oyun oynarken veya çoklu görev yaparken aşırı ısınan cep telefonunuzu kullanarak yapabileceğiniz bir listedir. Umarım beğenirsiniz ve sorununuzu aşırı ısınmalarla çözersiniz!

Telefonunuzu doğrudan güneş ışığından uzak tutun

Telefonunuz aşırı sıcaklıklardan etkilenebilir. Birincisi, telefonunuzun dahili bileşenlerine zarar verebilir, veri bozulmasına neden olabilir veya performansını kalıcı olarak yavaşlatabilir. Uzun süre ısıya maruz kalmak pilin patlamasına neden olarak sizi tehlikeye atabilir.

Birkaç kişi, sahildeyken telefonlarını arabalarının kontrol paneline veya plaj havlularına koyma eğilimindedir. Bunu yapmaktan kaçının ve telefonunuzun soğuyabileceği gölgede kaldığından emin olun.

Arka plan uygulamalarını kapatın

Uygulamalar açıldıktan sonra, siz onları kullanmasanız bile çalışmaya devam eder.  TikTok, Facebook, YouTube ve Netflix gibi düzenli olarak kullandığımız pek çok uygulama aslında büyük pil tüketirler. Bu uygulamalar arka planda çalışmaya devam ettiğinde, telefonunuz daha fazla çalışmaya zorlanır ve ısınmasını sağlar.

Çözüm çok basit: Uygulamaları kapatın. Kullanılmayan uygulamaları kapatmayı bir alışkanlık haline getirin ve Pubg veya Call Of Duty ​​gibi zorlu oyun uygulamalarını açmadan önce kapalı olduklarından emin olun. Bunu yapmak cihazınızın Aşırı ısınmasını durdurabilir ve pilinizin ömrünü uzatmaya da yardımcı olur.

3. Taraf Uygulamaları Kullanmaktan Kaçının

Bir çoğumuzda orta seviye işlemciye sahip telefon vardır. örneğin 720G, 730G, 732G Bu işlemciler orta seviye olduğundan bazı durumlarda zorlu oyunlarda aşırı ısınırlar. Hal böyle olurken FPS oyunlarında Oyun akıcılığını artırmak ve FPS değerini yükseltmek için 3. Taraf uygulama kullanırız. GFX Tool gibi 3. Taraf uygulamalar ne kadar işe yarasalar da işlemciyi zorlayacaklarından aşırı ısınmaya sebep olurlar. Mümkün olduğunca 3. Taraf uygulama kullanmaktan kaçınınız, ve böylelikle işlemcinizi rahat bırakınız.

Yüksek Grafikli Oyunlarda Grafik Ayarlarını Kısınız

Çoğumuz oyun oynarken efektleri yakalamayı ve grafikleri iyileştirerek daha haz almak isteriz. Oyun oynarken telefonumuzun en çok ısınmasına sebep olan etkenlerden bir tanesi de oyunların grafik ayarlarının en üst seviyede açık olmasıdır. Mümkün olduğunca düşük grafik kalitesi ile oynamayı tercih ediniz. Evet size bu zor gelecek ama cihazınız derin bir nefes alacak.

Telefon Koruyucu Aksesuarları

Cihazımızda sıvı soğutma sistemi olabilir veya olmayabilir durum böyle iken cihazımız aşırı ısındığında kendini soğutmak için bazı etkenler devreye sokar bunlardan bir tanesi cihazınız kendini performanstan kısar. Kısılan performans oyun oynarken veya zorlu görevler yaparken cihazımızı yavaşlatır. Bu durum can sıkıcı olabilir. Telefon kılıfları cihazın arka kısmını ne kadar korusa da ısıyı arka tarafa hapis ederek ısı atılımını zorlaştırır ve cihaz daha da ısınmaya başlar. Hepimiz cihazımızı darbelerden, kırılmalardan, Düşmelerden koruması için bu tür koruyucu aksesuarları kullanırız. Oyun ve zorlu görevler sırasında Koruyucu kılıfımızı kullanmayarak ısı yayılımını azaltarak cihazımızın geç ısınmasını ve dışardaki serin hava yardımı ile soğutmasını sağlayabiliriz veya Oyun Esnasında Özel olarak tasarlanmış ek FAN aparatları takarak soğutabilirsiniz, Hatta bu zor olacak ama ekran da koruyucu bir kırılmaz cam varsa ekran ısılımını dışarı atamayacağından ekran panelin ısınmasına ve ısınan hava cihazın içerisine doğru itileceğinden cihaz daha da ısınacaktır. Mümkün mertebe eğer riskli bir işiniz yok ise oyun meraklısı iseniz kırılmaz camdan kurtulmanız sizin için ısılımı daha da azaltacaktır.

Şarj Esnasında Telefonunuzu Kullanmayınız.

Telefonunuzu şarj ederken Bataryanız belli bir Amper çeker, çekilen amper neticesinde cihazınızın bataryası normal derecede ısınır. Zaten ısınan batarya telefonuz da yapacağınız diğer işlemlerle İşlemciyi de yoracağından daha da ısınacak ve cihazınız ısınma yoluna gidecek. Mümkün olduğunca cihazınız şarj ederken Oyun oynamaktan vb zorlu görevlerde kullanmaktan kaçının. Not olarak eğer koruyucu kılıf var ise koruyucu kılıfı çıkartarak şarj etme yoluna gitmeniz ısıyı sıkıştırıp hapsolmasına izin vermeyecektir.

Aşırıya kaçmadan video ve Fotoğraf Çekiniz.

Günlük olarak hepimiz anılarımızı saklamak için Video ve Fotoğraf çekeriz. Kamerayı her çalıştırdığımızda Grafik işlemci ve Ana işlemciye daha fazla görev düşüyor. Ne kadar çok açık tutulan Video kaydı, işlemci ve grafik işlemcimizi yoracağından cihazımız aşırı ısınacaktır. Video kaydını mümkün olduğunca 30 Dakika da bir durdurup cihazımızı 5 dakika dinlendirmek ısıyı önleyecektir. Daha kaliteli çekilmek için ayarlanmış videolar cihazımızı daha da yoracak ve ısınmasına sebep olacaktır. Eğer profesyonel bir fotoğrafçı değilseniz 2K 4K video çekmenize gerek duymayınız. Full HD kalitesindeki videolar çekerek 30 dakikalık ısınma süresini uzatabilirsiniz. Kamera çekiminde ise çekeceğiniz esnada kamerayı açık tutmanız cihazınızın ısınmasını engelleyecektir.

Ekran Yenileme Hızı ve Parlaklık Ayarını Düşürünüz.

Günümüz teknolojisinde yeni çıkan cihazlar Ekran yenileme hızı olarak 90, 120, 144Hz gibi ekran yenileme oranlarına sahiplerdir. Bazı durumlarda Yüksek yenileme hızları gözümüze hoş gelse de uzun kullanım da ekran panelini ısıtır ve cihazımız ısınma yoluna gider. Günümüz uygulamaları ve Oyunları yeni yeni 90Hz ve üzerini desteklerken popüler oyunlar dahi 90Hz Desteği sunmamaktadır. 60Hz 60 FPS desteği sunmaktadır. Örneğin; bir Pubg mobile oyuncusu iseniz cihazınız 90Hz Desteklese dahi oyun tarafından 60 FPS desteği var olduğundan istenilen değeri yakalayamazsınız ve ne kadar da yüksek ekran yenileme hızı olsa da 60 FPS ile sınırlı Kalacaktır. 90 Hz ve üzeri ekran yenileme hızı desteklemeyen oyun ve uygulamalarda ekran yenileme hızınızı 60Hz Ye düşürmeniz cihazınızın Isısını azaltacaktır.

Hepimiz ışıl ışıl yanan ve canlı renkler görerek cihazımızı kullanmaktan mutluluk duyarız. Ekran Parlaklığı ne kadar çok olursa ekran ısısı da o kadar yüksek olacaktır. Mümkün olduğunca ekran parlaklığını orta seviyelerde tutarak cihazımızın ısınmasını yavaşlatabiliriz.

Doğru telefonu seçmek

Farklı telefonlar, farklı ihtiyaçları karşılamak için tasarlanmıştır ve mobil oyuncular için doğru özelliklere sahip bir telefon seçmek çok önemlidir. Oyun telefonları, havalandırma delikleri ve ısıya dayanıklı İç yapı ile yüksek performans, sıcaklık kontrolü bileşenleriyle özel olarak üretilmiştir. Örneğin ; Amiral gemisi Snapdragon 888 İşlemci daha fazla ısınacağından performansını artırmak için özel olarak soğutma sistemine gerek duyar ve ona göre iç yapısı tasarlanır. Hem yüksek performans hem daha kaliteli oyun deneyimi için mümkün mertebe Amiral gemisi cihazlar ve İşlemci Tarafında ise Amiral gemisi bir işlemcili telefon tercih ediniz. Tercih ettiğiniz telefon Orta seviye bir işlemciye sahip ise Cihazınızın ısınmasını şikayet etmeniz haksızlık olacaktır. Orta seviye bir işlemciden örneğin; Snapdragon 720G, 730G, 732G gibi işlemcilerden küçük dağları yaratmayı beklemeyiniz. Daha eski, düşük kaliteli telefonlar daha ucuz ve daha düşük donanımlarla yapıldığından aşırı ısınma sorunlarına neden olma eğilimindedir. Eğer Doğru telefonu seçmek istiyor isteniz Telefonunuza vereceğiniz görevleri yerine getirebilecek bir işlemci yapısına sahip olan bir cihaz tercih etmelisiniz.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

1 Yorum

  1. Mükemmel bir makale

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %