Teknoloji

Sosyal Medyaya Bağımlı mısınız ?

Hala sosyal medya bağımlılığının resmi bir teşhisi bulunmamakla birlikte, ortaya çıkan bu zihinsel sağlık sorunu hakkında büyüyen bir araştırma grubu var.

Sosyal medya platformlarının popülaritesi ve insanların özelliklerine artan bağımlılığı zaman içinde büyük ölçüde arttı. Öyle ki, diğer bağımlılıklarla mücadele edenlere benzer şekilde, bazıları ona bağımlılık belirtileri bildiriyor.

Peki sosyal medya bağımlılığı tam olarak nedir? Hobinizin aşırılık eşiğine ulaşıp ulaşmadığını nasıl anlarsınız ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

Nottingham Trent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sosyal medya bağımlılığı madde bağımlılıklarına benzer bir davranışsal bağımlılıktır.

Aşırı ve zorlayıcı sosyal medya kullanımı ve kontrol edilemeyen oturum açma ve sosyal medyayı kullanma dürtüsü ile karakterizedir. Bu kullanım kişinin hayatını bozması, ilişkilerini mahvetmesi ve genel refahını olumsuz yönde etkilemesi için yeterlidir.

Sosyal medya bağımlılığı olan bir kişi, aşırı sosyal medya kullanımı nedeniyle iş yerinde veya okulda görevlerini gerektiği gibi yerine getiremeyebilir. Gerçek hayatta arkadaşlarının veya ailelerinin varlığında bile oturumu kapatmakta veya kullanımı kontrol etmekte zorlanabilirler.

Klasik Bağımlılık Belirtileri

Araştırmaya göre kişi ayrıca “klasik bağımlılık belirtileri” sergileyecek. Sert ruh hali değişiklikleri yaşayabilirler veya insanlar kişinin duygusal durumunda gözle görülür değişiklikler görebilirler. Zamanla sosyal medyanın kullanımı da giderek artacak. Kullanım, zamanla sosyal medyaya daha bağımlı hale gelir. Sonuç olarak, bu platformlarda geçirdikleri zamanı sınırlamakta zorlanacaklar.

Bir müdahaleden sonra, kişi ayrıca geri çekilme belirtileri gösterecektir. Örneğin, sosyal medya kullanımı durdurulduğunda şiddetli ve hoş olmayan duygusal ve davranışsal sorunları (endişeli ve ciddi şekilde huzursuz olma gibi) yaşayabilirler.

Ayrıca bir yoksunluk döneminden sonra nüks yaşayabilirler.

Sosyal Medya Bağımlılığı İçin Risk Faktörleri

Human Behavior And Emerging Technologies Journal’da yayınlanan bir araştırmaya göre, bir kişiyi sosyal medya bağımlılığı geliştirme riskini daha yüksek bir riske sokan birkaç faktör var.

İlki yaş. Genel olarak, gençlerin çevrimiçi etkinliklere girme olasılığı daha yüksektir ve bağımlılık yaratan sosyal medya kullanımı geliştirme riski daha yüksektir. Dijital yerliler veya dijital teknoloji çağında doğanlar, sosyal medyaya aşırı derecede bağımlı olmaya daha yatkındır.

Birkaç çalışma, cinsiyetin de bir rol oynayabileceğini buldu. Erkeklerin çevrimiçi oyunlara bağımlılık geliştirme riski daha yüksekken, kadınların sosyal medyaya bağımlı olma olasılığı daha yüksektir.

Psikolojik Risk Faktörleri

Ayrıca, aynı çalışmaya göre, diğer dört psikolojik faktör sosyal medya bağımlılığının yordayıcıları olarak hizmet edebilir – stres, empati, benlik saygısı ve depresyon.

İnsanlar daha stresli hale geldikçe, sosyal medyaya daha bağımlı hale gelebilirler. Strese ek olarak, bir kişinin empati düzeyi, bir bağımlılık geliştirme riskini belirleyebilir.

Araştırmacılar, empati konusunda sorun yaşayan ve bu nedenle daha az sosyal yeterliliğe sahip olanların, sosyal etkileşimleri için yüz yüze temas yerine sosyal medyaya daha fazla güvenebileceğini öne sürdüler.

Araştırmacılar, “Sosyal medya kullanıcıları başkalarının duygularını paylaşma ve anlama becerisi sergilemiyorlarsa, sosyal etkileşimleri için yüz yüze temastan ziyade sosyal medyayı kullanmaya daha meyilli olabilirler ve bu da sosyal medya bağımlılığına yol açabilir.” .

Düşük Benlik Saygısı, Depresyon ve Sosyal Medya Bağımlılığı

Çalışma ayrıca düşük benlik saygısı ile sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkiden de bahsediyor. Benlik saygısı düşük olanlar, sosyal medyanın kendi imajlarını ve sosyal sermayelerini artırabileceğini keşfediyorlar. Gerçek hayatta sevimsiz hisseden bir kişi, benlik duygusunu geliştirmek için sosyal medyaya başvurabilir. Kişi yenilenen imajdan tatmin olur, böylece daha fazlası için geri gelmeye devam edeceklerdir.

Bu, bağımlılık yapan maddelerin beynin ödül sistemini nasıl beslediğine benzer. İnsanları kendileri hakkında mutlu ya da iyi hissettiren geçici “yüksek”, daha fazlası için geri gelmelerini sağlayacaktır.

Bir kişinin sosyal medyaya bağımlı olma şansını artıran bir diğer faktör de depresyondur. International Journal of Ergenlik ve Gençlik Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma , “sosyal medya bağımlılığı ile depresyon arasında pozitif bir ilişki” bulmuştur. Bu, depresyonun sosyal medya bağımlılığını önemli ölçüde yordadığı anlamına gelir.

Sosyal Medyaya Bağımlı mısınız?

Peki, sosyal medya kullanımınızın aşırı hale gelip gelmediğini nasıl anlarsınız?

Psikologlar Mark Griffiths ve Daria Kuss , insanların sosyal medya kullanımlarından endişe duyuyorlarsa kendilerine sormaları gereken soruların bir listesini verdi .

Kendinize sorabileceğiniz sorular şunlardır:

  • Çevrimiçi olmadığınızda, sosyal medyayı düşünürken veya sosyal medyayı kullanmayı planlarken çok zaman harcıyor musunuz?
  • Zamanla sosyal medyayı daha fazla kullanma dürtüsü hissediyor musunuz?
  • Kişisel sorunları unutmak için sosyal medyayı kullanıyor musunuz?
  • Başarı olmadan sık sık sosyal medya kullanımınızı azaltmaya çalışıyor musunuz?
  • Sosyal medyayı kullanamıyorsanız huzursuz mu yoksa rahatsız mı oluyorsunuz?
  • Sosyal medyayı işiniz, ilişkiniz veya çalışmalarınız üzerinde olumsuz bir etkisi olacak kadar çok mu kullanıyorsunuz?

Bunlardan birkaçına evet yanıtı verdiyseniz, sosyal medya alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmeniz ve dijital detoks stratejilerini öğrenmeniz gerekebilir.

Ancak bu soruların çoğuna evet yanıtı verdiyseniz ve sosyal medya kullanımınızın çalışmalarınızı, işinizi, ilişkilerinizi ve genel refahınızı etkilediğini fark ederseniz; Bir klinik psikoloğa veya bir psikiyatriste danışmak en iyisidir. Eğitimli bir akıl sağlığı uzmanı, uygun bir teşhis ve tedavi planı sunabilecek tek kişidir.

Destek İsteyin

İlk adım, bu sorunun ne olduğunu anlamak ve sonra ona sahip olabileceğinizi fark etmektir. Diğer bağımlılık türlerinin çoğunda olduğu gibi, bu bağımlılıktan kurtulmak için kolay bir alışkanlık değildir. Arkadaşlarınızın ve ailenizin desteğini almak en iyisidir.

Birçok eğitimli uzman, bu tür bir problemle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Konuyla ilgili artan araştırmalarla, bu profesyoneller yardımcı olmak için iyi bir donanıma sahip olacaklar.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %