Teknoloji

Sosyal Medyanın Artıları ve Eksileri

Sosyal medyanın artıları ve eksileri nelerdir? Sosyal medya uygulamalarını her zamankinden daha fazla insan kullanırken, ancak sosyal medya insanları mutsuz ettiğinde özellikle geçerli bir sorudur.

Sosyal medyanın artıları ve eksileri vardır. Ve bu makalede, her iki tarafı da anlamanıza yardımcı olmak için sosyal medyanın artılarını ve sosyal medyanın eksilerini listeleyerek tartışmanın her iki tarafını da araştırıyoruz.

Sosyal Medyanın Artıları

Sosyal medyanın bazı faydalarına bakarak başlayalım.

İletişim içinde Kalmak

Facebook ve MySpace gibi uygulamaların orijinal satış noktası, diğer insanların hayatlarında olup bitenlere ayak uydurmanız için bir yol sağlamaktı. Bu, tartışmasız, bugün hala sosyal medyanın birincil avantajıdır.

Sosyal medyayı, başka türlü iletişimden kopmuş olabileceğiniz arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim halinde kalmak için kullanmak kolaydır. Bu, özellikle başka bir şehre (veya hatta tamamen farklı bir ülkeye) taşındıysanız geçerlidir.

Haberlere Erişim

Haberlerin mevcudiyeti, sosyal medyanın hem artıları hem de eksileri olarak sıralanabilir. Şimdilik olumlu tarafa bakalım.

Dünyanın her yerinden milyonlarca insanın ikamet ettikleri ülkelerde özgür basına erişimi yok. Tüm büyük haber şirketlerinin sosyal medya hesapları olduğu göz önüne alındığında, Facebook ve Twitter gibi uygulamalar bu insanlara dünyanın en saygın haber odalarından gelen haberleri takip etmeleri için bir yol sunuyor.

İş Bulma

İş piyasası birçok insan için zor olmaya devam ediyor.

LinkedIn veya Xing gibi profesyonel bir sosyal ağ kullanıyorsanız, profilinizde listelediğiniz becerilere mükemmel bir şekilde uyan otomatik iş listelerini görebileceksiniz. Genellikle göz ardı edilen sosyal medyanın avantajlarından biridir.

Etkinlik Planlama

Parti planlaması, topluluk etkinlikleri, düğünler, konferanslar ve diğer toplu toplantılar söz konusu olduğunda çok az hizmet Facebook’a rakip olabilir. Hemen hemen herkesin bir Facebook hesabı olduğu göz önüne alındığında, davet oluşturmak, etkinlik ayrıntılarını yaymak ve onunla bağlantılı çeşitli materyalleri paylaşmak kolaydır.

Müşteri Tabanı Büyütmek

Kendi işinizi kuruyorsanız, sosyal medyanın en büyük faydalarından biri, hızlı bir şekilde bir kitle ve dolayısıyla bir müşteri tabanı büyütme yeteneğidir.

Sadece sosyal medyada ağızdan ağza hızla yayılmakla kalmaz, aynı zamanda TV’de, radyoda veya yazılı medyada reklam vermek için ödeyeceğinizden çok daha az parayla hedefi iyi belirlenmiş reklamlar yayınlayabilirsiniz.

Kolluk Kuvvetleri ve Sivil Koruma

Kimse hükümetin özel mesajlarımıza göz atmasını istemiyor. Ancak aynı zamanda, suç ağlarının, terörist grupların ve hatta kitlesel silahlı saldırı faillerinin saldırılarını planlamak ve koordine etmek için giderek daha fazla sosyal medyayı kullandığı bir gerçek olmaya devam ediyor.

Polise bu tür sorunları en kısa sürede halletmenin bir yolunu sağlamak kilit önemde

sosyal medyanın avantajı.

Sosyal Medya Eğlencelidir

Sosyal medyanın artılarını ve eksilerini değerlendirirken, özünde sosyal medyanın eğlenceli olduğunu unutmak kolaydır. Olmasaydı, Facebook neredeyse üç milyar kullanıcıya sahip olamazdı.

Oyunlar, sohbet, ilginç makaleler, memler, videolar — ilgi alanlarınız ne olursa olsun sizi saatlerce eğlendirecek çok sayıda içerik var.

Sosyal Medyanın Eksileri

Ne yazık ki, hepsi pembe değil. Göz önünde bulundurmanız gereken pek çok olumsuz yön var. İşte sosyal medyanın en büyük dezavantajlarından bazıları.

Siber Zorbalık ve Çevrimiçi Taciz

Sosyal medyanın en kötü dezavantajlarından biri, siber zorbalık ve çevrimiçi tacizin yaygınlığıdır. İnsanların cinsiyetlerine, görünümlerine, cinsel yönelimlerine, dinlerine, engelliliklerine, politik inançlarına ve çok daha fazlasına göre hedef alınması endişe verici derecede yaygındır. Çocuklar özellikle savunmasızdır.

Bağımlılık Büyüyen Bir Sorun

Herhangi bir yerel restorana giderseniz, gözleri akıllı telefonlarına yapışmış düzinelerce müşteri göreceksiniz. Bunların çoğu muhtemelen sosyal medya sitelerinde. Ne yazık ki, pek çok insan Instagram’daki takipçi sayıları konusunda gerçek hayattaki sorunlarından daha fazla endişe duyuyor.

Fiziksel ya da zihinsel olarak sağlıklı değil. Nitekim sosyal medyanın toplum üzerindeki en önemli olumsuz etkilerinden biridir.

Gizlilik Yoktur

Sosyal medyanın en büyük dezavantajlarından biri de mahremiyet eksikliğidir. Birisi yoğun bir sosyal medya kullanıcısıysa, çoğu zaman onlarla ilgili her şeyi öğrenebilirsiniz – en sevdiğim kitaplar, işveren, bebeğinin nasıl göründüğü – birkaç dakikadan fazla üstünkörü bir araştırma yapmadan.

Reklamlar Korkunç

Herkes reklamların modern dünyanın bir parçası olduğunu kabul ediyor. Bununla birlikte, sosyal medyada reklam vermek, bir spor maçı sırasında bir yol kenarındaki bir reklam panosunu veya TV reklamını görmekten çok farklıdır.

Size Facebook’ta reklam göstermek için perde arkasında devam eden süreçler – verilerinizi toplu olarak satmaktan, her çevrimiçi hareketinizi analiz etmeye kadar – 1984’ten kalma. Ve bu hepimizi endişelendirmeli.

Verilerinizin Silinmesi İmkansız

Geride bıraktığınız çevrimiçi ayak izlerini düşünmeden sosyal medyanın artıları ve eksileri hakkında konuşamazsınız. Evet, sosyal medya hesaplarınızı silebilirsiniz. Peki verilerinize gerçekten ne oluyor?

Elbette, artık halka görünmeyebilir. Ancak Twitter, tüm tweetlerinizi sunucularından siliyor mu? Instagram, paylaştığınız her fotoğrafı kayıtlarından kesinlikle siliyor mu?

Cevap hayır. Her zaman (küçük de olsa) verilerin bir gün yeniden ortaya çıkıp size karşı kullanılma şansı olacaktır.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %