Teknoloji

Snapdragon 8 Gen 1 Adında Yeni Bir İşlemci Geliyor

Qualcomm resmi bir gönderide Snapdragon 8 Gen 1’in yaklaşan amiral gemisi ARM işlemcisinin adı olacağını doğruladı. Snapdragon 898 SoC olarak bilinen Snapdragon 8 Gen 1, yakında çıkacak diğer Snapdragon işlemcilerinde olması beklenen yeni bir isimlendirme almadı.

Qualcomm ve Snapdragon Artık İki Ayrı Marka

Snapdragon’a sahip ana şirket Qualcomm, bunların artık iki ayrı varlık olduğunu da doğruladı. Bununla birlikte, Qualcomm ve Snapdragon, uygun olan her yerde belirli bağlara sahip olacaktır. Şirketin ayrıca 30 Kasım’da yaklaşan Snapdragon Zirvesi 2021 sırasında yepyeni bir logo başlatması bekleniyor.

Snapdragon 8 Gen 1 Teknik Özellikleri

Snapdragon 8 Gen 1 yakın tarihte başlatılan MediaTek Dimensity 9000 SoC benzer bir gözlük sayfasını sunması bekleniyor yaklaşan amiral gemisi SoC, olacaktır. İşlemcinin, üç orta performans çekirdeği (Cortex-A710) ve dört verimli CPU çekirdeği (Cortex-A510) ile birlikte ARM Cortex-X2 mikro mimarisine dayalı tek bir birincil çekirdeğe sahip olması bekleniyor.

Snapdragon 8 Gen 1’in TSMC tarafından 5nm veya 4nm fabrikasyon kullanılarak üretilmesi bekleniyor. İşlemcinin ayrıca Dimensity 9000 SoC’ye benzer şekilde gerçek zamanlı ışın izlemeyi desteklemesi beklenen Andreno 730 gibi yeni bir GPU’yu paketlemesi bekleniyor. İşlemcinin ayrıca yüksek çözünürlüklü kameraları ve 8K video kodlama ve kod çözme yeteneklerini desteklediği söyleniyor.

Snapdragon işlemciler, 5G ağının gelişinden bu yana en üst düzey 5G performansı sunuyor ve Snapdragon 8 Gen 1, 5G kablosuz özelliklerini bir sonraki seviyeye taşıyacak. Snapdragon 8 Gen 1’in, rekabete kıyasla 5G üzerinden en hızlı indirme ve yükleme hızlarını sunması muhtemel olan entegre bir 5G modeme sahip olmasını bekliyoruz.

Snapdragon 8 Gen 1 Lansman Tarihi

Snapdragon 8 Gen 1, 30 Kasım’da Snapdragon Summit 2021’de tanıtılacak. Şirketin amiral gemisi teklifinin yanı sıra birkaç giriş seviyesi ve orta seviye işlemci de piyasaya sürmesi bekleniyor. Xiaomi, Samsung, OnePlus, Vivo ve Oppo gibi markaların, Snapdragon 8 Gen 1 işlemci tarafından desteklenen akıllı telefonları piyasaya süren ilk markalar olduğu söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu