Teknoloji

Snapchat Artık Android’de iPhone’dan Daha Fazla Kullanıcıya Sahip

Snap, Snapchat’in artık iPhone’dan çok Android kullanıcıları arasında daha popüler olduğunu ortaya koyan Q1 2021 mali sonuçlarını açıkladı. Şirketin 2021’in ilk çeyreğinde günlük 280 milyon aktif kullanıcısı vardı ve bunların çoğu sosyal medya platformuna iPhone yerine bir Android cihazdan erişiyordu.

Snapchat ayrıca günlük aktif kullanıcı tabanının yıllık% 22 artışla 51 milyon artışla 280 milyona yükseldiğini gördü. Snap’in CEO’su Evan Spiegel, bunu şirketin yeni içeriğe yaptığı yatırımla birlikte COVID-19 salgınına bağladı.

Snapchat’in Android Uygulaması 2019’da Yeniden Tasarlandı

Snapchat ilk olarak 2011’de iPhone’a özel bir uygulama olarak piyasaya sürüldü ve uygulamanın Android sürümü 2012’de piyasaya sürüldü. Ancak, bu uygulama iOS sürümüne göre oldukça düşüktü. Birden fazla güncellemeye rağmen, Android için Snapchat, iOS muadili ile karşılaştırıldığında alt düzey bir deneyim sunmaya devam etti.

2019’da Snapchat, iPhone uygulamasıyla aynı deneyimi sunan, sıfırdan oluşturulmuş yeni bir Android uygulaması yayınladı. Sosyal medya platformunun artık Android’de iOS’tan daha fazla günlük aktif kullanıcıya sahip olması, bu yeniden tasarımın ve Snap’in orijinal içeriğe odaklanmasının çalışmasıdır.

Snap, üç aylık mali sonuç duyurusunda, Android ve iPhone’da kaç günlük aktif kullanıcısı olduğu konusunda bir döküm sundu. Ancak şirket, günlük aktif kullanıcılarının her iki platformda da yıllık olarak arttığını belirtti.

Verge, Snap’in CEO’su Evan Spiegel’in bunu şirket için “kritik bir dönüm noktası” olarak nitelendirdiğini ve “Android uygulamamızı yeniden inşa etmek için yaptığımız yatırımın uzun vadeli değerini” gösterdiğini bildirdi.

Orijinal İçeriğe Daha Fazla Yatırım

Günlük aktif kullanıcı sayısındaki artış, Snapchat’ın orijinal içeriğe daha fazla yatırım yapmasına ve kullanılabilirliğini daha da genişletmesine neden oldu. Şirket, rakibi olan Spotlight’ı Hindistan, Brezilya ve Meksika’ya genişleterek 14 ülkede satışa sundu. Ayrıca 2021’in 1. çeyreğinde 12 ülkede rekor sayıda 321 kanal başlattı. Ayrıca Snapchat, Hindistan’daki ilk orijinal gösterisi olan “Phone Swap” ı başlattı.

Amerika Birleşik Devletleri dışındaki pazarlar, Snapchat’in son çeyreklerdeki büyümesini tetikledi, bu nedenle platformun artık iPhone’dan daha fazla Android kullanıcısına sahip olması şaşırtıcı değil. Şirket, 2021 yılının ilk çeyreğinde Amerika Birleşik Devletleri’nde günlük aktif kullanıcı sayısında% 5’lik bir artış gördü ve dünyanın geri kalanı% 57’lik bir artış sağladı.

Android akıllı telefonlar, bir milyardan fazla akıllı telefon kullanıcısının olduğu Hindistan gibi Asya pazarlarında yaygın ve bunların% 90’ından fazlası bir Android cihaz kullanıyor. Yalnızca iOS’ta kullanılmaya devam eden Clubhouse gibi diğer sosyal medya platformları, bu münhasırlık nedeniyle çok sayıda akıllı telefon kullanıcısını kaçırdıklarından bunu akılda tutmalıdır.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %