Samsung

Samsung, Exynos İşlemcileriyle Daha Fazla Galaxy Telefonlarına Güç Verecek

Samsung hala Qualcomm ve MediaTek gibi çip üreticileriyle rekabet edemiyor. Ancak güçlü çipler tasarlama yeteneğine sahiptir. En azından, Exynos SoC’ler, performans ve güç tüketimi söz konusu olduğunda, bahsedilen üreticilerle zorlu bir rekabet içindedir. Neredeyse tüm büyük akıllı telefon satıcıları, başkalarına bağımlılığı azaltmak için kendi çipleri üzerinde çalışırken, Samsung, Exynos uygulama işlemcilerinin sevkiyatını gelecek yıl iki katından fazla artırmaya karar verdi.

EXYNOS İşlemcileri Daha fazla samsung cihazlarında göreceğiz

Koreli üretici, Exynos destekli telefonların sayısını periyodik olarak artırıyor. Galaxy modellerinin yanı sıra Vivo ve Meizu gibi birkaç Çinli akıllı telefon markasının da Exynos SoC’leri kullandığını da belirtelim.

Birçok kullanıcı zayıf performans, düşük verimlilik ve yüksek ısı yönetimi sorunlarından şikayet etse de, kıyaslama sonuçları tam tersini kanıtlıyordu. Ancak Samsung bu endişeleri dikkate aldı ve Arm’ın CPU çekirdeklerini benimsedi. Sonuç olarak, üst düzey ve orta seviye SoC’lerin performansı gözle görülür şekilde iyileştirildi. Dolayısıyla gelecek nesille daha da iyi olacaklarını düşünmek için her türlü neden var. Ayrıca 5G iletişim ve ısı sorunlarının da giderildiğini duyduk.

Bunun dışında Samsung, AMD ile el ele verdi ve mobil GPU’lar yaptı. Exynos 2200 piyasaya çıktığında bu ortaklığın bizlere ne katacağını göreceğiz. Bildiğiniz gibi, bu ikincisi üst düzey Galaxy S22 serisi ile piyasaya sürülecek.

Samsung’un planı, akıllı telefonların yaklaşık yüzde 50 ila 60’ına dahili işlemcilerle güç sağlamak. Üretici, ilgili bileşenler için tesisleri genişletmeye başladı ve ortakları da hedefi kolaylaştırmak için yatırımı artırmayı planlıyor.

Ayrıca Samsung, bu yıldan itibaren toplam akıllı telefon sevkiyatını 50 ila 60 milyon adet artırarak 320 milyon birime çıkarmayı ciddi şekilde düşünüyor. Bu nedenle, bu kategoriden daha fazla telefon yapmaya geçebilir.

Son olarak, Samsung’un AMD destekli Exynos 2200’ü 5nm işlem kullanıyor. Galaxy S22 Ultra’da görünmesi gereken sürüm, 2.9 GHz hızında çalışan bir Cortex X2 çekirdeğine, 2.8 GHz hızında çalışan üç orta seviye çekirdeğe ve 2.2 GHz hızında çalışan dört küçük çekirdeğe sahip olacak. GPU’nun frekansı 1250 MHz’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu