Pubg Mobile

PUBG Mobile ve PUBG Lite Arasındaki Farklar

PUBG Mobile Lite , ünlü battle royale oyunu PUBG Mobile’ın yumuşatılmış sürümüdür. Oyunun bu sürümünün geliştiricileri, oyuncularının oyun deneyimini geliştirmek için sık sık güncellemeler sunar.

PUBG Mobile Lite, çok daha az yer kaplayan 2 GB RAM ve 2 GB yerleşik depolama alanı gerektiren PUBG Mobile’ın Yukarıda belirtiğim gibi yumuşatılmış, hafifletilmiş bir sürümüdür.

Ancak ikisinin versiyonlarında büyük farklılıklar var. Lite, temelde PUBG Mobile’ın kesilmiş veya soyulmuş bir sürümüdür. Düşük kaliteli akıllı telefonlarda çalışabilecek şekilde yapılmıştır.

PUBG Mobile’ın her iki sürümündeki farklılıkların bir listesi:

Gereksinimler, Uygulama Boyutu:

PUBG Mobile Lite vs PUBG Mobile: Oyun gereksinimleri, uygulama boyutu

Oyun için minimum gereksinimlerden başlayarak, başlangıçta bahsettiğimiz gibi, PUBG Mobile, oyunu minimum ayarlarda çalıştırmak için en az 2GB RAM gerektirir. İyi grafiklerle oynamak için daha fazla RAM’e sahip olmak idealdir. PUBG Mobile Lite ise düşük kaliteli telefonlar göz önünde bulundurularak geliştirildi. Dolayısıyla oyun, 2GB RAM’den daha az olan telefonlarda iyi çalışabilir. Hemen hemen tüm akıllı telefonların en az 2 GB RAM’e sahip olmasıyla, 1 GB RAM‘e sahip son derece uygun fiyatlı Android Go telefonlar dışında, PUBG Mobile Lite‘ı çalıştırmak çoğu kullanıcı için bir sorun olmamalı.

Uygulama boyutu açısından, PUBG Mobile‘ın indirilmesi 2.04GB iken ve telefonda yaklaşık 2.22GB sürerken, PUBG Mobile Lite’ın indirilmesi sadece 491MB civarında ve kurulduğunda 590MB depolama alanı alıyor. Oyun kullanıcı verilerini kaydettikçe, oyunu oynamaya başladığınızda toplam oyun depolama alanı artacaktır. PUBG Mobile Lite’ın sınırlı alan gereksinimi, toplamda 8GB veya 16GB dahili depolama alanına sahip ve bunun çok az bir kısmını herhangi bir şey yüklemek için kalan tüketiciler için kesinlikle bir nimet olacak.

Oyun modları, Haritalar ve Perspektif:

Oyuna başladığınızda çok benzer görünüyorlar ancak bazı bariz farklılıklar var. Lite’ın iki oyun modu vardır – Arcade ve Klasik. Klasik bir haritaya sahip, Oyuncular Seviye 10’a ulaştığında Savaş alanı kilidi açılmış olacaktır..

Oysa PUBG Mobile, üç oyun modu ile birilikte geliyor. Bunlar, Klasik, Arcade ve EvoGround. Klasik haritalar Erangel, Miramar, Sanhok ve Vikendi. Arcade’de Savaş, Mini Bölge, Hızlı Maç ve Keskin Nişancı Eğitimi bulunmakta. EvoGround ayrıca üç harita içermekte – TDM: Warehouse, Zombie: Darkest Night ve Zombie: Survive Till Dawn 2.

PUBG Mobile ve Lite’ın haritaları da farklı. Lite, 2km x 2km boyutunda çok daha küçük bir haritaya sahiptir.

Ayrıca, PUBG Mobile ile, her biri mevcut haritaları biraz değiştiren ve FPP için Arcade modu olmayan Üçüncü Kişi Perspektifi (TPP) ve Birinci Kişi Perspektifi (FPP) arasında seçim yapmak için seçenek bulunmakta.

Oynanış, Oyun Süresi:

PUBG Lite, ana sürümdeki 100 oyuncuya kıyasla bir seferde 60 oyuncu ile sınırlı. Maçlar kısa sürer ve 10 dakikayı geçmemektedir..

Oysa her iki sürüm eşleşmesinin de oyun süresi için bir zaman sınırı vardır. Her zamanki PUBG Mobile maçları, Sanhok’ta yapılan maçlar haricinde 20-30 dakika sürer. Ancak PUBG Lite maçları, maçlar sadece 10 dakika sürdüğü için çok daha hızlı ve heyecan verici.

Grafikler:

Geliştiriciler, daha düşük özelliklere ve 2 GB veya daha az RAM’e sahip cihazlar için PUBG Lite geliştirdiler. Bunlar, oyunun daha düşük dokuya sahip olmasının iki ana nedenidir. PUBG Lite ayrıca grafik ayarlarıyla uğraşmak için seçeneklerden yoksundur. Grafikler, Pubg Mobile göre daha düşük ve daha kalitesizdir. lakin oyun içinde pek farklılık göstermemektedir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 151.jpg

Sunucular:

PUBG Lite şu anda Asya ve Güney Amerika’yı sunarken, PUBG Mobile Asya, Orta Doğu, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa ve KRJP’ye sahip. Ayrıca, Lite için sunucu ping süresi, ana sürüme kıyasla önemli ölçüde daha düşüktür. Aynı Wi-Fi ağında, PUBG Mobile’da Asya sunucusu için 59-70ms ping ve PUBG Mobile Lite’da Asya sunucusu için 110-180ms ping aldık. Güney Amerika sunucusu için de durum benzerdi. PUBG Mobile Lite’daki oyun modu seçeneklerinde de “Dile Göre Eşleştirme” seçeneği yoktur.

Sonuç;

Düşük, yani giriş seviyesi bir cihazınız varsa Pubg Mobile kasacak ve oyundan keyif alamayacaksınız. Bu nedenle Pubg Mobile Liteyi kurmanız sizin için daha eğlenceli ve daha iyi bir oyun deneyimi sunacaktır. 2 GB ve altında RAM bellekler Ana Pubg Mobile de kare hızı dalgalanmalar yaratacak oyundan tat alamayacaksınız. Aksine Pubg Mobile Litede bu yaşanmayacak ve daha verimli bir oyun oynayacaksınız.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %