Teknoloji

Periscope İçin Veda Zamanı

Mobil canlı yayının ön plana çıkarılmasında büyük rol oynayan bir hizmet olan Periscope, temelli olarak kapanıyor. Aralık 2020’de Twitter, Periscope’u Mart 2021’e kadar kapatma kararını açıkladı.

Periskop Sürdürülemez

Aralık 2020’de Twitter, Scope’u terk ettiğini açıkladı . Şirket, Medium’daki bir gönderide “Periscope uygulamasının sürdürülemez bir bakım modu durumunda olduğunu” iddia etti.

Artan maliyetlerden ve azalan kullanımdan bahseden Twitter, Periscope’un mevcut durumunda çalışmaya devam etmesinin mümkün olmadığını söyledi. Şirket, uygulamanın mevcut durumunda canlı kalması durumunda Periscope ve Twitter topluluğu tarafından “doğru davranmayacağını” söyledi.

Son vedamız. Bugün Periscope uygulamasının kullanıma sunulacağı son gün.

Periscope topluluğunu aydınlatan tüm içerik oluşturuculara ve izleyicilere şükranlarımızı sunarız. Hepinizi Twitter’da canlı görmeyi umuyoruz.

Canlı akışın geleceğine olan inancını yineleyen şirket, “Periscope’un tüm temel yeteneklerinin” Twitter uygulamasına getirildiğinden bahsetti.

Bu, 2016’da Twitter’a eklenen ve Periscope gibi özel bir canlı yayın uygulamasına olan ihtiyacı büyük ölçüde azaltan bir canlı yayın özelliğinin eklenmesiyle ilgilidir.

Scope uygulaması iOS ve Android uygulama mağazalarından kaldırıldı. Ayrıca, Scope web sitesi artık salt okunur bir arşiv durumunda olduğundan, yeni Scope hesabı oluşturulamaz.

Mevcut Periscope Kullanıcıları Ne Olacak?

Mevcut Scope kullanıcıları, yayınlarının ve verilerinin arşivini Scope web sitesinden indirebilir.

Ayrıca kullanıcılar artık Scope hesaplarını Twitter’a bağlayamaz.

İçerik oluşturucularla ilgili olarak, Süper Yayıncıların yıldızlarını nakde çevirmek için 30 Nisan 2021’e kadar süreleri var. Süper Yayıncı programının bir parçası olmaya uygun olan kullanıcılar, yeni başvurular kabul edilmediği için artık bunu yapamazlar.

Bu, bu tür kullanıcıların Süper Kalp almış olsalar bile, onları nakde çeviremeyeceği anlamına gelir.

Twitter ayrıca Periscope takipçilerinin otomatik olarak Twitter’a aktarılmayacağını açıkladı. Ayrıca, Süper Yayıncı programının sona ermesi nedeniyle jetonlar artık kullanılamaz.

Mevcut kullanıcılarla ilgili tüm bilgiler Twitter Yardım Merkezinde bulunabilir .

Scope’un Mirası

Twitter, 2015 yılında Periscope’u satın aldı ve ardından uygulama hızla bir internet fenomeni haline geldi.

O zamanlar tek rakibi Meerkat’tı, ancak Twitter’ın yardımıyla Periscope, mobil canlı yayın akışının tartışmasız kralı oldu.

Ancak Facebook kendi canlı yayın özelliğini başlatırken düşüş aynı derecede hızlı geldi. Bu, Twitter’ın canlı yayını kendi uygulamasına entegre etme kararıyla birlikte, Scope için çok az kullanım bıraktı.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %