Teknoloji

Nvidia Eski Grafik Kartlarına Desteği Bırakıyor

Nvidia yakında Kepler mimarisi üzerine inşa edilen GeForce GTX 600 ve 700 serisi grafik kartlarına güç sağlayanlar gibi bazı eski GPU’ları için sürücü desteğini çekecek.

Nvidia GTX 600 ve 700 Desteği için yolun sonu

Nvidia’nın veri merkezi CUDA belgelerine göz atan Phoronix’e göre , yakında çıkacak olan R470 grafik sürücüleri GTX 600 ve 700 serilerini destekleyen son sürücü olacak.

Bu gelişme, Nvidia’nın Kepler mimarisi üzerine inşa edilen yukarıdaki GPU’lara sahip grafik kartlarını etkileyecektir. Maxwell ve Pascal teknolojilerini kullanan grafik kartları etkilenmeyecek ve bu Maxwell tabanlı GTX 750 ve onun Ti varyantı için geçerli.

470’den sonra piyasaya sürülen sürücüler yalnızca Maxwell tabanlı GPU’ları ve daha yenilerini destekleyecektir.

Oyuncular Endişelenmeli mi?

Bu gelişme, Nvidia’nın en son grafik kartlarını kullanan oyuncu lejyonlarını etkilemeyecek. Bununla birlikte, yukarıda belirtilen GPU’lardan biri tarafından desteklenen eski PC’lere sahip olanlar, eski bilgisayarlarını yükseltmeyi düşünmeye başlamak isteyebilir. Nasıl bakarsanız bakın, Nvidia gerçekten de bir sonraki R470 sürücüsüyle Kepler GPU’ları için desteği kesecek.

Her Nvidia sürücü dalı tipik olarak birkaç aydır ve yakında çıkacak olan R470 grafik sürücüleri, Kepler tabanlı GTX 600 ve 700 serisi GPU’ları destekleyen son sürücü olacak. Nvidia’nın en son sürücü sürümü, R465 serisi sürücülerin 466.47 sürümüdür.

Özetlemek gerekirse, yeni R470 sürücüleri birkaç hafta içinde geldiğinde Kepler tabanlı GeForce, Quadro veya Tesla grafik kartlarınız her zamanki gibi çalışmaya devam edecek.

Nvidia’nın Yeni Sürücü Ailesi Çalışıyor

Ancak Nvidia birkaç ay içinde bir sonraki sürücü ailesine geçtiğinde, bu GPU’lar daha az güncellemeyle korunacak – GTX 600 ve 700 serisi GPU’lar çalışmaya devam edecek ancak bu noktadan itibaren yeni özellikler ve performans kazanımı beklenmemelidir.

Kararlılık ve hata düzeltmelerine gelince, müşteriler, gelecekte büyük güvenlik açıklarının keşfedilmesi durumunda GTX 600 ve 700 serisi GPU’lar için acil durum düzeltmeleri yayınlaması için Nvidia’ya güvenebilirler.

Ancak 2025 yılına gelindiğinde, Nvidia yukarıdaki GPU’lar için güvenlik düzeltmelerini yayınlamayı bırakacak.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %