AndroidApple

Neden Bu Kadar Çok Android Kullanıcısı iPhone’a Geçiş Yapıyor

Görünüşe göre bitmek bilmeyen yokuş yukarı bir savaşa rağmen Android, akıllı telefon pazarında Apple’a ayak uydurmaya devam ediyor. Ve bu başarının çoğu Samsung’a bağlı.

Ancak savaşın sona ereceğine dair işaretler var. Mart 2021 anketinde, katılımcıların Apple’a olan bağlılığı tüm zamanların en yüksek seviyesindeydi. Android için daha da kötüsü, Samsung piyasada önemli bir farkla geriledi.

Samsung kullanıcılarının çoğu da iPhone’a geçeceklerini söyledi. Ancak Android neden bu kadar çok kullanıcıyı en büyük rakibine kaptırıyor? Bu makale ana nedenleri araştıracaktır.

Rapor

Anket SellCell tarafından yapıldı ve Mart 2021’de yayınlandı. Bu raporda şirket, ABD’deki 5.000’den fazla Apple ve Android akıllı telefon kullanıcısının görüşlerini topladı.

SellCell’in araştırması, Samsung ve yakında çıkacak LG dahil olmak üzere en önde gelen üreticileri kapsıyordu. iPhone müşterileri gibi Motorola ve Google kullanıcıları da dahil edildi.

Şirket, 2020’de hangi tüketici telefonu davranışlarının olduğunu bulmayı amaçladı. Odaklandığı alanlardan biri COVID-19 salgını ve bunun akıllı telefon endüstrisini nasıl etkilediğiydi.

SellCell, aşağıdaki dört alanın her biriyle de ilgilendi:

  • İnsanların değiştireceği telefon üreticisi
  • En büyük beş akıllı telefon markasının müşterilerinin her birinin ne kadar sadık olduğu
  • En çok ve en az popüler olan amiral gemisi akıllı telefonlar
  • Müşteriler neden akıllı telefonlarını değiştirmeye veya mevcut markalarıyla kalmaya ikna olabilir?

Geçiş Sebepleri ve Ekosistem İstatistikleri Farklı

İlginç bir şekilde, daha fazla Samsung kullanıcısı, geçiş yapmak için hiçbir nedenleri olmadığını söyledi. Yüzde 64’ü bu açıklamaya katılarak markalarını en çok beğendiklerini veya hiç sorun yaşamadıklarını söyledi.

iPhone kullanan anket katılımcılarının yalnızca yüzde 61’i yukarıdakileri söyledi.

Yine de Apple’ın ekosistemi çok daha popülerdi. Samsung kullanıcılarının yalnızca yüzde 5’i, iPhone müşterilerinin yüzde 24’üne kıyasla ekosisteminin kendilerini koruyacağını söyledi.

Geçiş Niyetleri

Elbette, geçiş nedenleri ve bunu gerçekten yapma niyetleri birbirinden tamamen farklıdır. Ve tüm cihazlarda, rakamlar Android için zahmetli okumaya neden oluyor.

LG kullanıcılarının büyük çoğunluğu (yüzde 62,6) telefonlarını değiştirmeyi planladıklarını söyledi. Şirketin bu raporun yayınlanmasından birkaç hafta sonra piyasadan ayrıldığı düşünüldüğünde, bu şaşırtıcı değil.

Motorola için değişim istekleri daha da yüksekti. Ankete katılanların yüzde 71’i başka bir akıllı telefon markası seçme niyetinin sinyalini verdi.

Google akıllı telefon kullanıcıları ayrılmaya daha az hevesliydi. Yine de yüzde 34,8’i farklı bir üretici seçmek istedi. Bu rakam Samsung için yüzde 26 idi.

Samsung, bu ölçüm için diğer büyük Android akıllı telefon geliştiricilerinden çok daha iyi performans göstermesine rağmen, yine de Apple’ın çok altındaydı. iPhone kullanıcılarının yalnızca yüzde 9’u başka bir sağlayıcı kullanmayı planladıklarını söyledi.

Geçiş yapacağını söyleyen Samsung kullanıcılarının yüzde 52,9’u yükseltme yaptıklarında bir iPhone kullanmayı düşünüyor.

En İyi Akıllı Telefonlar da Apple’dan Geldi

Anket katılımcılarından ayrıca 2020’deki en sevdikleri amiral akıllı telefon modellerini sıralamaları istendi.

Apple, iPhone 12 oyların yüzde 17’sini ve iPhone 12 Pro Max’in de yüzde 12,7’sini alarak ilk iki sırayı aldı.

Samsung ilk beş sıradan ikisini aldı: Galaxy S21 yüzde 11,4 oy aldı ve S21 + yüzde 9 aldı. İPhone 12 Pro, iki Samsung cihazı arasında yüzde 10,6 ile dördüncü oldu.

Neden Bu Kadar Çok Android Kullanıcısı iPhone’a Geçiş Yapıyor?

Olumlu işaretlere rağmen, özellikle Samsung ile, bu anketin bulguları Android’de alarm zillerini çalacak.

Peki neden bu kadar çok kullanıcı bunun yerine Apple’ı seçmeye hevesli?

Güvenlik ve Gizlilik

Bu, özellikle birçok Android kullanıcısı cihazlarını güvenlik amacıyla değiştirmek istediğinde geçerlidir. Raporda Samsung’dan başka bir cihaza geçmek istediklerini söyleyenlerin yüzde 31,5’i diğer markaların kendilerine daha iyi koruma sağlayabileceğine inanıyordu.

Buna karşılık, Apple kullanıcılarının yalnızca yüzde 3,1’i güvenlik endişeleri nedeniyle başka bir markaya geçmeyi planladıklarını söyledi.

2014’ten sonra telefonu olan tüm sahipleri riske atan Mayıs 2020 güvenlik hatası, bu rakamın bu kadar yüksek olmasında rol oynayabilirdi.

Kullanıcı deneyimi

Tamam, ankete katılan Samsung kullanıcılarının yalnızca yüzde 3,6’sı rakip bir markanın daha iyi özelliklere sahip olduğunu düşündüklerini söyledi. Ancak tüm Android kullanıcıları için konuşurken, kullanıcı deneyimi şüphesiz Apple’a geçişte rol oynuyor.

iPhone’lar güzel görünür, iyi çalışır ve bir şeyler ters giderse mükemmel müşteri desteği sunar. Ve sonra emojilerin Android cihazlara kıyasla ne kadar daha iyi göründüğü gibi küçük ama göze çarpan farklılıklar var.

Apple ayrıca temel bilgileri doğru yapmaya odaklanır. Çok sayıda benzersiz özellik varken, iPhone’ların önceki teknoloji deneyimlerinden bağımsız olarak kullanımı kolaydır.

Uygulamalara İlk Erişim

Bir numaralı akıllı telefon üreticisi olarak çoğu uygulama geliştiricisi, şaşırtıcı olmayan bir şekilde ilk olarak App Store’da lanse ediyor. Bir Android sürümü geliştirmeye başlamadan önce milyonlarca kullanıcıyı bir araya getiren Clubhouse, yüksek profilli bir örnektir.

Bir Apple ürününe sahip olmak genellikle özel bir kulübün parçası gibi hissetmek gibidir. Ve bu kulübün avantajlarından biri, belirli ürünleri başka bir yerde piyasaya sürülmeden önce deneyebilmenizdir.

Tüketiciler aksiyonun önünde olmak isterler, bu nedenle bu nedenle değişiklik yapmak şaşırtıcı değildir.

Genel Ürün Kalitesi

iPhone’lar, görünüşe göre oldukça pahalıdır. Ancak herhangi bir şeyin değerini anlamak için daha derine inmeniz gerekir.

İPhone ile yaptığınız yatırım karşılığında elde ettiğiniz şey mükemmel. SellCell’in anketine katılan kullanıcılar aynı fikirde:% 25,2’si diğer markaların Samsung’dan daha iyi para değeri sağladığını söyledi.

Android cihazlar bazen yavaş ve zamanla yavaşlarken, Apple cihazları ömürleri boyunca iyi performans gösterme eğilimindedir. Ve iPhone’un daha eski bir sürümünü satın alsanız bile, bir süreliğine en son iOS güncellemelerini almaya devam edeceksiniz.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %