Microsoft

Microsoft, Windows 10 Desteğini Ekim 2025’te Sonlandıracak

Microsoft, önümüzdeki hafta Windows’a yönelik en büyük güncellemelerden birini duyuracak. Bu nedenle, bu yıl içinde Windows’un “yeni bir sürümünün” piyasaya sürülmesinden önce Yazılım devi, Windows 10 için teknik desteği Ekim 2025’te bıraktığını duyurdu. Bu, Windows 10 kullanıcılarının Microsoft’tan herhangi bir destek almayacağı anlamına geliyor.

Şimdi, farkında olmayanlar için Microsoft, işletim sisteminde bazı önemli değişikliklerle birlikte yaklaşan Sun Valley güncellemesinin (21H2) yayınlanmasıyla dalga geçiyor. Ancak, yeni sürümün yayınlanmasından önce Microsoft’un Windows yaşam döngüsü bilgi sayfasını güncellediği bildiriliyor. Ve söylentilere göre gidersek, Yazılım devi önümüzdeki haftaki etkinliğinde Windows 11’i tanıtacak. Windows 10 için güncellenmiş kullanımdan kaldırma tarihi, bunun için güçlü bir ipucu.

Güncellenen bilgi sayfasına göre Microsoft, 14 Ekim 2025’te Windows 10 Home, Pro ve Pro Education için teknik desteği kesmeyi hedefliyor. Sonuç olarak, söz konusu tarihin ardından, aylık 1,3 milyar aktif Windows 10 kullanıcısı etkilenecek. Kullanıcılarını Windows 11 Geçmesini ve güncellemesini isteyecek.

Ancak yazılım devi, 14 Ekim 2025’te işletim sistemi desteğini tamamen bırakana kadar en az bir Windows 10 Yarı Yıllık Kanalı desteklemeye devam edecek.

Yıllık geliştirici konferansı sırasında, Microsoft CEO’su Satya Nadella, yaklaşmakta olan Windows sürümüne değinerek, bunun uzun bir süre içinde Windows’a yönelik “en önemli güncellemelerden biri” olacağını belirtti. Nadella’ya göre, yaklaşan güncelleme önümüzdeki günlerde “geliştiriciler ve içerik oluşturucular için daha büyük ekonomik fırsatların kapısını açacak .

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %