Teknoloji

MicroSD Kart Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Bir telefon, kamera veya başka bir cihaz için ihtiyacınız olsun, microSD kart satın almak oldukça basit bir şey gibi görünebilir.

Bununla birlikte, onlar için fark edebileceğinizden çok daha fazlası var. Bir dizi tuzağa düşmek şaşırtıcı derecede kolaydır: fazla ödeme yapmak, korkunç performans yaşamak veya kartınız cihazınızda hiç çalışmaması gibi durumlarla karşılaşmamak için sizlere bir makale hazırladık.

1. Uyumsuz SD Kartları Satın Alma: microSD vs. microSDXC vs. microSDHC vs. microSDUC

Tüm microSD kart türleri, tüm microSD kart yuvalarına uyar; tüm SD kartlar aynı mı?

Üç ana biçim SD, SDHC ve SDXC’dir (veya mikro ve tam boyutlu kartlar aynı özelliklere dayandığından microSD, microSDHC ve microSDXC). Dördüncü biçim SDUC’dir.

Her format SD spesifikasyonunda tanımlanmıştır, ancak hepsi aynı şekilde çalışmaz. Sonuç olarak, bu biçimler geriye dönük uyumlu değildir. Yalnızca eski biçimleri destekleyen donanımlarda daha yeni microSD kartları kullanamazsınız.

Biçimler arasındaki farklar önemlidir:

 • microSD: 2 GB’a kadar kapasiteye sahiptir ve herhangi bir microSD yuvasında çalışır.
 • microSDHC: 2 GB’den fazla ve 32 GB’a kadar kapasiteye sahiptir ve SDHC ve SDXC’yi destekleyen donanımlarda çalışır.
 • microSDXC: 32 GB’den fazla ve 2 TB’a kadar kapasiteye sahiptir ve yalnızca SDXC uyumlu cihazlarda desteklenir.
 • microSDUC: 128 TB’a kadar olan kartları destekler ve uyumlu bir cihaz gerektirir.

Bir kartın formatının donanımınızla uyumlu olup olmadığını kontrol etmenin yanı sıra, birkaç başka ayrıntıyı da kontrol etmeniz gerekir.

Kapasite

İlk olarak, microSDXC yuvalarını destekleyen donanım, mevcut diğer microSD kart türlerinin tümünü otomatik olarak desteklemez.

Örneğin Samsung Galaxy S9, 400 GB’a kadar microSD kartları resmi olarak destekliyor. 512 GB kartınızın diğer microSD kart türleriyle çalışacağının garantisi yoktur, bu nedenle bir microSD kart adaptörüne yatırım yapmak iyi bir fikir olabilir.

MicroSD kartınızı herhangi bir noktada Mac’inizle birlikte kullanmayı planlıyorsanız (örneğin, dosyaları açmak ve kapatmak için), bilgisayarınızın kartın biçimlendirildiği dosya sistemini desteklediğinden de emin olmanız gerekir.

microSDXC kartlar varsayılan olarak exFAT sistemini kullanır. Windows on yıldan fazla bir süredir bunu destekliyor ancak macOS yalnızca 10.6.5 sürümünden beri.

Ultra Yüksek Hız

microSD ve SDXC (ve SDHC kartlar da!) arasındaki fark, kartın verileri hızlı bir şekilde aktarabilmesinde yatmaktadır.

SDHC ve SDXC biçimleri, verilerin daha hızlı hareket etmesini sağlayan daha hızlı devre olan Ultra Yüksek Hızlı (UHS) veri yolu arabirimini destekleyebilir. UHS’nin üç versiyonu, UHS-I (104 MBps’ye kadar veri yolu hızlarıyla), UHS-II (312 MBps’ye kadar) ve UHS-III (624 MBps’ye kadar).

UHS’nin artan performansından yararlanmak için donanımınızın bunu desteklemesi gerekir. Örneğin, UHS bellek kartları daha eski yuvalarda çalışır, ancak veri yolu hızı 25 MBps’dir.

2. MicroSD Kart Farkları: Yanlış Hızı Seçme

Hız açısından microSD kartlar arasındaki farkı belirlemek daha da karmaşıktır. Bir kartın ne kadar hızlı olduğunu göstermenin en az altı yolu vardır ve üreticilerin hepsini kullanması nadir değildir.

Hız Sınıfı

Hız Sınıfı, bir bellek kartının minimum yazma hızını megabayt/saniye olarak gösterir. Seçilebilecek dört Hız Sınıfı vardır:

 • Sınıf 2: en az 2MBps.
 • Sınıf 4: en az 4MBps.
 • 6. Sınıf: en az 6MBps.
 • Sınıf 10: en az 10MBps.

MicroSD kartlardaki temel düzey performans farklılıklarını göstermek, üreticinin bir kartın ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını bildirmesine yardımcı olur.

Bu özellik size SD kartın mümkün olan maksimum hızı hakkında hiçbir şey söylemediğinden, Sınıf 2 kartın Sınıf 6 karttan daha hızlı olması teknik olarak mümkündür. Yine de, 25 MBps veri yolu hızına sahip olduklarından (Sınıf 2 ila Sınıf 6 kartlardaki 12,5 MBps ile karşılaştırıldığında), Sınıf 10 kartlar her zaman fark edilir şekilde daha hızlı olmalıdır. Elbette şeytan ayrıntıda gizlidir.

UHS Hız Sınıfı

UHS Hız Sınıfı, UHS-I, II ve III veri yolu hızlarını destekleyen microSD kartlar için minimum yazma hızını gösterir. Bazı üreticiler kartlarında her iki sınıfı da listelediğinden ayrı bir kategori olarak listeliyoruz. İki UHS Hız sınıfı şunlardır:

 • U1: en az 10MBps yazma hızı.
 • U3: en az 30 MBps yazma hızı.

Uygulama Performans Sınıfı

Uygulama Performans Sınıfı, saniyede giriş ve çıkış işlemlerinde (IOPS) ölçülen minimum rastgele okuma ve yazma hızlarıyla birlikte 10 MBps’lik minimum sürekli yazma hızını belirtir. Bu, Android uygulamalarını kartınızda depolarken ve çalıştırırken kabul edilebilir bir performans düzeyini garanti eder.

İki sınıf vardır:

 • A1: 1500IOPS minimum rastgele okuma hızı; 500IOPS rastgele yazma hızı.
 • A2: 4000IOPS minimum rastgele okuma hızı; 200IOPS rastgele yazma hızı.

Uygulama Performansı Sınıfı, farklı türde microSD kartlara Android uygulamaları yüklemeyi planlarken bakabileceğiniz bir şeydir. Yine de, A derecesine sahip olmayan SD kartlar yeterli performans gösterebileceğinden bu bir zorunluluk değildir.

Video Hız Sınıfı

Video Hız Sınıfı, video çekerken gerekli olan minimum sıralı yazma hızını ayarlar. Videonuzun çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa, ihtiyacınız olan hız o kadar hızlı olur. Video için beş sınıf vardır:

 • V6: minimum 6MBps yazma hızı.
 • V10: minimum 10MBps yazma hızı.
 • V30: minimum 30MBps yazma hızı.
 • V60: 60MBps minimum yazma hızı.
 • V90: minimum 90MBps yazma hızı.

Anma Hızı

Daha yüksek bir Hız Sınıfının daha hızlı çok yönlü performansla ve UHS kartlarının daha da hızlı olmasıyla ilişkili olduğunu varsaymak genellikle güvenli olsa da, bazı üreticiler ürünleri için maksimum hız da verir.

Bu hızlar saniyede megabayt cinsindendir ve mutlak en hızlı microSD kartları seçmenize yardımcı olur. Bununla birlikte, hızlar üretici testlerine dayanmaktadır, bu nedenle gerçek dünya performansından ziyade en iyi durum senaryosunu temsil edebilirler.

Uygulamada, diğer dış faktörler okuma ve yazma hızlarını etkileyecektir. Örneğin, PC’nize dosya kopyalıyorsanız, bilgisayarınızın özellikleri ve hatta kullandığınız USB kablosu bile bir rol oynayacaktır.

Bağıl Hız

Üreticilerin microSD kartlarının hızını göstermelerinin diğer yolu, eski CD yazma günlerine bir geri dönüş. CD’ler için orijinal aktarım hızı 150 KBps idi.

Teknolojimiz geliştikçe, microSD kart üreticileri, microSD kartlarının 2x, 4x, 16x daha hızlı vb. olarak reklamını yaparak öncekilerden kaç kat daha hızlı olduklarını sergileyeceklerdi.

Buna göre etiketlenmiş microSD kartları sık sık görürsünüz. Bir kart 100x olarak tanımlandığında 100 x 150KBps yani 15 MBps anlamına gelir. Bu bulgu, yine, muhtemelen ideal laboratuvar koşulları altında üretildi.

3. Görev İçin Yanlış SD Kartı Seçmek

Bir microSD kart satın aldığınızda, kullanım amacına uygun bir kart seçmeniz önemlidir. Bu, yeterince büyük ve yeterince hızlı olan ancak piyasadaki en büyük microSD kart olması gerekmeyen bir kart bulmak anlamına gelir. Yüksek kapasiteli UHS-II U3 ​​kartlarının genellikle hala bir prim fiyatı vardır ve sundukları avantajları her zaman fark etmezsiniz.

Akıllı telefonunuzda uygulamaları depolamak için bir microSD kart kullanıyorsanız, Uygulama Performansı Sınıfı derecesine sahip bir kart düşünün. Telefonunuzda 4K video çekebilmeniz için bir kart istiyorsanız, öncelik olarak boyut ve hıza gidin.

SD Card Association, 4K video çekimi için UHS Hız Sınıfı 3 (U3) veya üzerini önerir. Full HD video için, belirli koşullar altında Sınıf 10 veya Sınıf 6 microSD kart önerir. Kartınızın yazma hızı çok yavaşsa, kareler düşer ve videonun takılmasına neden olur.

Fotoğraf için, bazı kullanıcılar tek bir büyük kart yerine birkaç küçük microSD kartı tercih eder. Bu, kart bozulursa tüm fotoğraflarını bir kerede kaybetme riskini en aza indirir.

Dosyaların 50 MB veya daha fazla olabileceği RAW çekiyorsanız, U1 veya U3 hızlarına sahip bir SD karttan yararlanırsınız (Ancak, bunlar en az SDHC formatı gerektirir – microSD ve microSDHC tartışmasında bir puan daha ).

Açıklığa kavuşturmak için: bir microSD kart adaptöründeki tam boyutlu bir SD kart ile bir microSD kart arasında hiçbir fark yoktur. Kameranızda yalnızca bir SD yuvası varsa, yine de içinde bir microSD kart kullanabilirsiniz.

4. Sahte microSD Kartlar Satın Alma

Kaçınılması gereken bariz bir şey gibi görünüyor, ancak ne yazık ki sahte hafıza kartları satın almak inanılmaz derecede kolay .

Tanınmış olmayan bir satıcının markalı hafıza kartlarında iyi bir fiyat bulursanız, sahte olma riski vardır. Aslında, birkaç yıl önce bir SanDisk microSD kart mühendisinin tüm SanDisk microSD kartlarının üçte birinin sahte olduğunu belirttiği bildirildi. O zamandan beri bu sayının düşmesi olası değil.

eBay’deki satın alma kılavuzları, ne kadar yaygın olduklarından dolayı sahte ürünleri tespit etme hakkında bir sayfa içerir. Amazon Depo satıcıları da faul yapmakla suçlandı. Emin olmadığınız bir kaynaktan satın alıyorsanız, önce incelemelere bakın.

Sahte kartlar, ambalaj üzerinde gösterilen kapasiteyi doğru bir şekilde bildirir, ancak aslında çok daha azını içerir. Kart beklenmedik bir şekilde hızla dolana kadar bunu fark etmeyeceksiniz, ancak doğru kapasiteyi kontrol etmek için kullanabileceğiniz yardımcı programlar var.

5. Markalarda Ucuzlaşmak

İnternette okuduğunuz bu çok inandırıcı Krecoo SD kart incelemesi, birkaç cazip satış noktasından fazlasını ortaya çıkarmış olabilir. Bununla birlikte, hemen doğrulayamayacağınız üreticilerden gelen microSD kartlardan uzak durmanızı öneririz.

Hepimizin sahip olduğu microSD hafıza kartları, görünürde bir neden olmaksızın çalışmayı durdurmuştur. microSD kartlar arızalanır ve arıza yaptıklarında tüm verilerinizi yanlarında götürürler.

Bu nedenle büyük markalardan kart almak, ucuza isimsiz kart almaktan her zaman daha iyi olacaktır. Daha iyi performans, daha fazla güvenilirlik ve kartlarınızı darbeye, suya ve hatta havaalanı X ışınlarına karşı koruyan muhafaza bekleyebilirsiniz.

İsim markaları ayrıca ömür boyu garanti ve görüntü kurtarma yazılımına erişim gibi şeyler sunar. Lexar microSD kartlar ve SanDisk microSD kartlar için bu bir standart olarak kabul edilir.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %