Teknoloji

MediaTek İlk mmWave 5G Modemi M80 5G’yi Duyurdu

ABD telefonlarında Qualcomm’un Snapdragon 5G modem tekelini aşmak için MediaTek, MediaTek M80 5G adlı ilk mmWave 5G modemini piyasaya sürdü.

Bu MediaTek M80 5G modem, Qualcomm X60 modem ile başa baş gidecek. Counterpoint Research’e göre kısa süre önce MediaTek dünyanın bir numaralı mobil chipset üreticisi oldu.

Bununla birlikte, MediaTek yonga setleri normalde alt uçtan orta seviyeye kadar telefonlarda bulunmakta. Henüz akıllı telefon pazarında amiral gemisi çekiciliğini yaratmış değiller.

Ayrıca, MediaTek tarafından desteklenen telefonlar, çoğunlukla ABD dışında piyasaya sürülüyor. Ancak yeni MediaTek M80 5G modem ile şirket, ABD’deki 5G pazarındaki pastadan adil payını almaya çalışacak. Çünkü 5G mmWave eyaletlerde son derece önemli hale geliyor.

MediaTek satış genel müdürü Finbarr Moynihan tarafından yapılan açıklamaya göre, mmWave ABD pazarında büyümeye devam edecek.

Ayrıca MediaTek’in M80 5G modemi ile 5G mmWave ABD pazarında varlığını hissettirmeye çalışacağını da sözlerine ekledi. Ayrıca, MediaTek 5G yonga setleri tarafından desteklenen daha fazla sayıda 5G cihazının ABD’de piyasaya sürülmesini öngörüyor.

Yonga seti örnekleri bu yılın sonlarında müşterilere gönderilecek. Bu aynı zamanda yakın zamanda MediaTek M80 ile güçlendirilmiş ticari bir cihaz almayacağımız konusunda da bir ipucu veriyor.

Entegre bir modem olan MediaTek M80 5G, CPU, GPU ve ISP ile birlikte var olacak.

MediaTek zaten Helio M70 gibi bir 5G modeme sahip, ancak mmWave için desteği yoktu. MediaTek M80 5G bu sorunu giderir ve hem mmWave hem de alt-6GHz’i tek bir yongada birleştirir.

Entegre bir modem olan MediaTek M80 5G, CPU, GPU ve ISP gibi diğer bileşenlerin yanında var olacaktır. Çift 5G SIM, çift 5G NSA ve SA ağlarını ve Yeni Radyo Üzerinden çift Ses (VoNR) destekler.

Kağıt üzerinde, sırasıyla 7.67Gbps ve 3.67Gbps’lik maksimum indirme ve yükleme hızlarına ulaşabilir. Karşılaştırmalı olarak, Qualcomm X60 5G modem, aşağı bağlantıda 7,5 Gb / sn ve yukarı bağlantıda 3 Gb / sn’ye ulaşabilir.

Samsung da 5G çoğunluğuna katıldığından, Exynos 2100 yonga seti sırasıyla 7.35Gbps ve 3.67Gbps’lik indirme ve yükleme hızlarına ulaşabilir.

Sonuç olarak, MediaTek rakiplerini yenmeyi başarmış gibi görünüyor, ancak bu, bu modemler arasında gerçek dünya testinden sonra doğrulanması gereken bir şey.

M80 modem ayrıca 6 GHz altı 5G bantları, mmWave’de taşıyıcı kümelemeyi (CA) ve Dinamik Spektrum Paylaşımı (DSS) desteğini destekler.

Farkında olmayanlar için DSS, operatörlerin aynı ağ bandında aynı anda hem 4G LTE hem de 5G’yi çalıştırmasına izin verir. Bu, 4G veya 5G için özel bir spektrum boyutu tahsis etme ihtiyacını ortadan kaldırır.

MediaTek M80 ayrıca şirketin UltraSave Ağ Ortamı Algılama ve UltraSave İçerik Farkındalık teknolojilerini de içerir. Bu, ağ koşullarına bağlı olarak gücü ve çalışma frekansını ayarlamaya yardımcı olur.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %