Teknoloji

MediaTek 2020’de Qualcomm’dan Daha Fazla Mobil İşlemci Sattı

İşlemci savaşını düşündüğünüzde, muhtemelen bilgisayar alanında Intel ve AMD’yi düşünüyorsunuz. Ancak Qualcomm ve MediaTek arasında aynı derecede önemli olan başka bir savaş var.

Çoğu insan Qualcomm’u piyasadaki en iyi amiral gemisi yongalarından bazılarının arkasındaki şirket olarak düşünürken, MediaTek aslında 2020’de Qualcomm’dan daha fazla mobil yonga seti satmayı başardı ki bu oldukça etkileyici.

2020’de MediaTek’e karşı Qualcomm

Omdia’dan gelen bir rapora göre (abonelik gereklidir), MediaTek aslında 2020’de toplam 352 milyon adet sevkiyata ulaşmak için yılda yüzde 48’lik bir büyüme kaydetti. Savaşın diğer tarafında Qualcomm, toplam sevkiyatlarını 319 milyon birime yükselterek yüzde 18 düştü.

Bu Qualcomm sayısı hiçbir şekilde küçük olmasa da, yıllık sevkiyatlarda düşüş görmek bir şirket için asla olumlu bir şey değildir.

MediaTek’in büyümesinin büyük bir nedeni, şirketlerin ve Xiaomi ve Huawei’nin Qualcomm yongalarını Trump yönetimi tarafından kendilerine getirilen kısıtlamalar nedeniyle kullanamamalarıdır. Akıllı telefon işlerine devam etmeleri gerektiğinden, MediaTek’e düşen farklı bir tedarikçiden çip almak zorunda kaldılar.

Bu ne anlama geliyor?

Sizin için, bir tüketici olarak, muhtemelen Intel ile AMD arasındaki savaştan başka bir şey ifade etmiyor. Günün sonunda rekabet herkesi daha iyi hale getirir ve mobil yonga seti üreticileri sıkı bir savaşa girerse, telefonlarımız için daha iyi yongalar elde ederiz.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %