Teknoloji

Kripto Paraların düşmesiyle birlikte, Ekran kartlarının da fiyatı düşmeye başladı

Bitcoin değerindeki artış, neredeyse tüm kripto para birimlerinin yükselişine neden oldu. Ve kripto para birimlerinin maliyetindeki artışla birlikte, ekran kartları satışları hızla artı ve fiyatları hızla yükselmesine neden oldu. ekran kartları mağazaların rafları boşaldı pandemi ile birlikte ekran kartı kıtlığı yaşandı, bitcoin madenciliğinden para kazanmaya karar veren birçok kişi vardı.

Ancak kripto para birimlerinin değeri geri döner dönmez, ekran kartları fiyatlarında bir düşüş görüyoruz. Bir hafta önce Avrupa’da fiyatlar düşmeye başladı ve bu eğilim sadece devam ediyor. ekran kartlarının fiyatı %30-40 daha düştü.

Yani bir hafta önce GeForce RTX 3060 Ti için 1000 euro fiyat bandında iken şimdi 720 euro fiyatla sunuluyor. RTX 3060’ın fiyatı da düştü, ancak çok etkileyici değil. 600 Euro’ya satın alınabilir, oysa bir hafta önce 400 Euro’ya mal oldu. GeForce RTX 3070 de bir hafta önce 1500 Euro’ya kıyasla maliyeti 900-1000 Euro’ya düşen fiyatta düştü.

Analistler, gelecekte ekran kartlarının fiyatlarının ne olacağını tahmin etmeyi taahhüt etmiyorlar. Kripto para birimi büyüyecek ekran kartlarının maliyeti de artacak. Çoğu, piyasadaki dijital para birimlerinin döviz kuruna bağlı olacaktır. En büyük üreticilerin, oyunculara yönelik geleneksel ekran kartlarında madencilik yapma yeteneğini sınırlama görevini üstlendiğini unutmayın. 

Amaç, pazarları bölmek ve tüketimi bilinçli hale getirmektir. Madencilik kartları ayrı bir konu olacak ve çoğu, oyuncular için ekran kartlarıyla “örtüşmeyecek”. Uzun vadede, bu aynı zamanda piyasa durumunu da stabilize etmelidir.

Musk, kullanıma devam edebileceğini söyledikten sonra Bitcoin yükseldi

Tesla’nın başkanı Elon Musk’ın kripto para piyasası üzerindeki etkisiyle ilgili eleştirileri reddetmesinin ardından, son birkaç gün içinde Bitcoin döviz kuru fiyatı 40.000 dolara yükseldi. Şirketin Bitcoin’in bir kısmını sattığını ancak kullanmaya geri dönebileceğini belirtti.

Dünyanın en ünlü kripto para biriminin seyri, uzun ve sıkı bir şekilde Musk’ın açıklamalarına bağlı. Şubat ayında şirket, Bitcoin’i 1,5 milyar dolara satın aldı ve Elon Musk, bitcoin karşılığında elektrikli araç satışını duyurdu. Daha sonra, “üretim” ve dolaşım sürecinde yüksek enerji tüketimi nedeniyle iş adamının çevre üzerindeki etkisinden endişe duyması nedeniyle kripto para biriminin kabul edilmeyeceğini de belirtti. Musk, madenciler tarafından enerji kullanımının çevresel güvenliğinin onaylanmasının ardından olası işlemlerin değerlendirilmesine geri döneceğine söz verdi.

Bu duyurunun ardından “coin” fiyatı %9’dan fazla artarak 39.838,92 dolara yükseldi. Bitcoin bu yıl %33 arttı, ancak Çin’deki kripto para birimlerinin kısıtlanmasından sonra düştü; ve son olarak Musk’ın çelişkili ve ihtiyatsız açıklamaları. Bu arada, Tesla hisselerinin fiyatı Bitcoin satın alındığından bu yana yaklaşık %30 düştü.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %