Huawei

Joker Kötü Amaçlı Yazılım Yarım Milyondan Fazla Huawei Cihazına Bulaşıyor

Joker kötü amaçlı yazılım, Android uygulamalarına bulaşan bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Birkaç yıl önce resmi Google Play Store’da göründü ve yakın zamanda Huawei’nin AppGallery uygulama mağazasında bulundu.

Cihazınıza kötü amaçlı yazılım içeren uygulamalardan birini yüklediyseniz Huawei cihazınıza virüs bulaşabilir.

Joker Kötü Amaçlı Yazılım Nedir ?

Diğer kötü amaçlı yazılımların aksine, Joker kötü amaçlı yazılımları sizi çok fazla rahatsız etmez. Bunun yerine, arka planda çalışır ve sizi mümkün olduğunca çok sayıda ücretli aboneliğe kaydetmeye çalışır. Bunu, çeşitli uygulamaların planlarına otomatik olarak abone olan çeşitli komut dosyalarını kullanarak yapar.

Bir abonelik SMS doğrulaması gerektiriyorsa, kötü amaçlı yazılım mesajlarınıza erişir ve doğrulama kodunu okur.

Temelde parasal kayıplara neden olur ve derhal harekete geçmezseniz büyük miktarda para ödeyebilirsiniz.

Joker Kötü Amaçlı Yazılım Huawei Cihazlarına Bulaşıyor

BleepingComputer, 500.000’den fazla Huawei cihazına Joker kötü amaçlı yazılım bulaştığını bildirdi. Bu kötü amaçlı yazılım, Huawei’nin AppGallery uygulama mağazasındaki birkaç uygulamayı etkiledi ve bu uygulamaları yükleyen kişi bundan etkilendi.

Bir kullanıcı bu virüslü uygulamalardan birini veya birkaçını indirmiş olsun, telefonu savunmasız hale geldi ve saldırıya hazır hale geldi.

Bir Huawei Cihazını Joker Kötü Amaçlı Yazılımdan Nasıl Dezenfekte Ederim

Huawei cihazı kullanıcısıysanız, telefonunuzda aşağıdaki virüslü uygulamalardan birini kontrol edin. Telefonunuzda bu uygulamalardan herhangi birini bulursanız, kötü amaçlı yazılımların daha fazla yayılmasını önlemek için bunları hemen kaldırın.

  • Super Keyboard
  • Happy Colour
  • Fun Color
  • New 2021 Keyboard
  • Camera MX – Photo Video Camera
  • BeautyPlus Camera
  • Color RollingIcon
  • Funney Meme Emoji
  • Happy Tapping
  • All-in-One Messenger

Çoğu telefonda, Ayarlar> Uygulamalar’a gidip, kaldırılacak uygulamayı seçerek ve Kaldır’a dokunarak bir uygulamayı kaldırabilirsiniz . Yüklü birden fazla virüslü uygulamanız varsa, bunu her uygulama için yapın.

Telefonunuzu daha da güvenli hale getirmek için, uygulamaları kaldırdıktan sonra telefonunuzda bir virüsten koruma taraması çalıştırın. Bu, kalan dosyaların da cihazınızdan kaldırılmasını sağlamak içindir.

Hala kötü amaçlı yazılım belirtileri görüyorsanız, telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak iyi bir fikirdir. Bu, kötü amaçlı yazılım dosyaları dahil olmak üzere cihazınızdaki tüm içeriği siler. Telefonunuzu Ayarlar> Sistem> Seçenekleri sıfırla menüsünden sıfırlayabilirsiniz.

Telefonunuzu sıfırlamanın tüm ayarlarınızı ve dosyalarınızı sileceğini unutmayın. Sıfırlandığında telefonunuzu sıfırdan yeniden yapılandırmanız gerekecek .

Joker Kötü Amaçlı Yazılımlarla Bir Kez Daha Başa Çıkmak

Joker kötü amaçlı yazılımı, bir kez daha insanların farkında olmadan çeşitli hizmetlere abone olmalarını sağlamak için harekete geçti. Bir Huawei cihazı kullanıyorsanız, telefonunuzu taramak ve bu kötü amaçlı yazılımı kaldırmak için uygun adımları izleyin. Bunu yapmamak, yukarıda açıklandığı gibi parasal kayıplara neden olabilir.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %