Apple

iPhone Pil Sağlığını Nasıl Koruruz ?

Apple’ın iPhone’u güçlü bir cihazdır, ancak birçok elektronik cihaz gibi, düzgün çalışmasını sağlamak için biraz bakım gerektirir. İnsanlar onu korumaya istekli olduğu sürece sonsuza kadar yelken açabilecek bir gemi gibi, iPhone’unuz pil sağlığını koruduğunuz sürece çalışmaya devam edecektir.

İşte iPhone pilinizin bakımının kritik olmasının nedeni ve cihazınızdan daha uzun yıllar yararlanmak için bunu nasıl yapabileceğiniz.

iPhone’unuzun Pil Sağlığını Korumak Neden Önemlidir?

Tüm iPhone’lar zamanla bozulurken, cihazınızın ömrünü uzatmak için belirli işlemler yapabilirsiniz. Bir iPhone’un ilk kırılan en yaygın parçalarından biri pildir. iPhone’unuzun piliyle ilgilenmeyi ihmal ederseniz, prize takılıyken bile tamamen çalışmayı durdurabilir.

Bir iPhone’un pilinin ne kadar süreceğini garanti etmenin bir yolu yoktur, çünkü sağlığını etkileyen birçok faktör vardır. Ancak, yaygın pil sorunlarının farkında olmanıza ve iPhone’unuzun pil sağlığını nasıl koruyacağınızı öğrenmenize yardımcı olur.

Cihazınızı mümkün olduğu kadar uzun süre kullanmak istiyorsanız, iPhone’unuzun pil sağlığını önümüzdeki yıllarda korumanın bazı yolları burada.

1. Şarj Döngülerinizi En Üst Düzeye Çıkarmaktan Kaçının

Apple’a göre, yaklaşık 500 şarj döngüsünden sonra, iPhone’lar orijinal pil kapasitelerinin yalnızca %80’ini korur. iPhone’unuzun pilinin %100’ünü tükettiğinizde bir şarj döngüsünden geçersiniz; örneğin, dün %50 ve bugün %50 daha tüketmişsinizdir.

Bu nedenle, genel olarak, iPhone’unuzu ne kadar az kullanırsanız, o kadar az şarj döngüsünden geçersiniz ve pil o kadar uzun süre dayanır. Bir uygulama bile kullanmadan iPhone’unuzun kaç pil döngüsünden geçtiğini kontrol edebilirsiniz .

Ayrıca, cihazı tam şarjlı veya tamamen boşalmış durumda tutmak, iPhone’unuzun pil sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle iPhone’unuzun pil sağlığını korumak için cihazınızı mümkün olduğunca %40 ila %80 pil arasında tutmaya çalışmalısınız.

2. Kullanılmayan Özellikleri Kapatın

Daha az şarj döngüsü kullanmak ve iPhone’unuzun pil sağlığını korumak için kesinlikle ihtiyacınız olmayan tüm özellikleri kapatmalısınız. Bunlar, Ayarlar uygulamasında bulabileceğiniz Arka Plan Uygulaması Yenileme, Bluetooth, Konum Ayarları ve anında iletme bildirimleri gibi güce aç özellikleri içerebilir.

Bu, tam pil şarjından en iyi şekilde yararlanmak için iPhone’unuzun pil ömründen tasarruf etmenin yollarından yalnızca biridir. Ayrıca iPhone’unuzun parlaklığını azaltabilir ve Kilit Ekranınızı her zaman uyandırmalarını önlemek için daha az bildirim etkinleştirebilirsiniz.

3. iPhone’unuzu Çok Uzun Süre Şarj Etmeden Bırakmayın

Lityum iyon pilleri oluşturan pil hücrelerinin sınırlı bir ömrü vardır; bu, cihazınızın avantajlarından yararlanmaya devam etmek istiyorsanız iPhone’unuzun piline dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Bir akıllı telefonun pilinin en büyük katillerinden biri, tamamen ölmesine izin vermektir. Bunun nedeni, bir pil hücresi tükendiğinde ve uzun süre bu şekilde bırakıldığında, derin deşarj durumuna girebilir ve bir daha asla çalışmayabilir.

Neyse ki, iPhone pilleri bu sorunu önlemek için kapalıyken bile bir miktar yedek şarj tutar. Ancak iPhone’unuz ölürse, mümkün olan en kısa sürede tekrar şarj etmeyi unutmamalısınız. Bunu önlemek için , pil ömrünü bir prize ulaşana kadar uzatmak için pil %20 veya daha düşükken iPhone’unuzun Düşük Güç modundan yararlanın.

4. iPhone’unuzu Gece Boyunca Şarjda Etmeyin

Birçok kişi, en uygun seçenek olduğu için telefonlarını bir gecede şarj eder. Ancak, telefonunuzu gece şarj etmek kötü olabilir çünkü bir iPhone’u bu şekilde aşırı şarj etmek pilin zarar görmesine ve telefonunuzun ömrünün azalmasına neden olabilir.

Sık aşırı şarj, pilinize zarar verir, çünkü zaten dolu hücrelere, tutmak üzere tasarlandığından daha fazla akım verir. Ayrıca, iPhone’unuzun gecenin çoğunu pil sağlığı için kötü olan %100 şarjla geçirdiği anlamına gelir.

Neyse ki, iPhone’unuzun pil sağlığını korumaya yardımcı olmak için yerleşik, optimize edilmiş bir pil şarj etme özelliği var. Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı’na giderek ve Optimize Pil Şarjı’nda geçiş yaparak etkinleştirebilirsiniz . Telefonunuzu her gün aşağı yukarı aynı saatte şarjdan çıkarırsanız, iPhone’unuz bu modeli öğrenecek ve tam ihtiyacınız olana kadar %100’e kadar şarj etmekten kaçınacaktır.

5. Yalnızca Resmi Apple Şarj Cihazlarını Kullanın

Birçok vicdansız şirket, düşük kaliteli iPhone şarj cihazları üretiyor. Yine de cihazınızı şarj edebilirler ancak bu şarj cihazları Apple tarafından onaylanmamıştır, yani iPhone’unuzun piliyle aynı kaliteyi ve uyumluluğu sağlamazlar.

Güvenliğiniz ve iPhone’unuzun pil sağlığı için yalnızca Apple onaylı aksesuarları kullanın. Bu resmi olarak onaylanmış ürünlerden bazıları, iPhone’unuzu şarj etmek için en iyi Lightning kablolarını içerir . Aksi takdirde yaralanmanıza neden olabilecek veya pil dahil telefonun dahili bileşenlerine zarar verebilecek güç dalgalanmalarına ve kısa devrelere karşı korumaya yardımcı olurlar.

6. Aşırı Sıcaklık Değişikliklerinden Kaçının

iPhone’unuzu aşırı sıcaklıklardan korumak, cihazınızın tüm kullanım ömrünü temel bileşenlere zarar vermeden tamamlamasına yardımcı olur. Bu nedenle, bu önlemin dikkatli olması, iPhone’unuzun pil sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

Aşırı düşük sıcaklıklar pil ömrünün kısalmasına neden olarak pilin şarj tutma özelliğini etkileyebilir veya tamamen çalışmayı durdurabilir. Öte yandan, aşırı yüksek değerler, cihazın kendisinde genel pil performansını etkileyebilecek çatlaklara neden olmak gibi telefonun bazı özelliklerini kullanmanızı kalıcı olarak engelleyebilir.

7. iPhone Kılıf İle Kullanın

iPhone’unuzun pil sağlığını korumak için tozlu veya kirli ortamlardan uzak tutun. Bu, pil temas noktalarında biriken toz ve kir parçacıkları nedeniyle pil ömrünün kısalmasına neden olabilir.

Koruyucu kılıf kullanmak, kalıntıları cihazınıza girmeden önce hapsederek iPhone’unuzun bağlantı noktalarını korumaya yardımcı olabilir. Ek olarak, iyi bir iPhone kılıfı, iPhone’unuzu kırık ekranlar ve su hasarı gibi diğer sorunlardan da koruyabilir.

Aynı zamanda, kılıfınızın iPhone’unuzu kundaklamadığından emin olun, bu da iPhone’unuzun aşırı ısınmasına ve pil sağlığını olumsuz etkilemesine neden olabilir. Gerekirse bu sorunu önlemek için cihazınızı şarj ederken iPhone kılıfınızı çıkarın.

8. iOS’un En Son Sürümüne Güncelleyin

iPhone’unuzun pil sağlığını korumanın önemli bir yolu, cihazın işletim sistemini güncellemektir. Zaman geçtikçe iPhone’unuz hızını ve performansını artıran yazılım güncellemeleri alır. Bu, pili uzun vadede iyi durumda tutar.

Ek olarak, bu güncellemeler genellikle keyfini çıkarabileceğiniz yeni pil tasarrufu özellikleriyle birlikte gelir. Örneğin, güncellemelerden birinde Ekran Süresi’nin tanıtılması, kullanıcıların cihazlarında ne kadar zaman harcadıklarını ve en çok hangi uygulamaları kullandıklarını takip etmeye yardımcı olur. Kullanıcılar daha sonra telefonlarında çok fazla zaman harcamadıklarından emin olmak için günlük alışkanlıklarını ayarlayabilirler.

9. iPhone’unuzu Saklamadan Önce Pili Yüzde 50’ye Kadar Şarj Edin

Son ipucumuz, saklamayı düşündüğünüz bir iPhone için geçerlidir. Yeni bir iPhone aldığınızda eskisini atmanıza gerek yok. İşlevsel bir cihazı yedek olarak kullanmak, eski iPhone’unuzun e-atık olmasını önlemenin çevre dostu yollarından biridir .

Ancak iPhone’unuzun pil sağlığını korumak önemlidir; aksi takdirde, çekmeceden bir sonraki çıkarışınızda kendinizi çalışmayan bir cihazla bulabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken iPhone’unuzun pilini yüzde 50 civarında şarj etmek ve saklamadan önce pil tüketimini önlemek için kapatmak. Ardından, kullanmayacağınızı veya arada şarj etmeyeceğinizi biliyorsanız, iPhone’u altı ayda bir yeniden yüzde 50’ye kadar şarj etmek için bir hatırlatıcı ayarlayın.

iPhone’unuzun Pil Sağlığını Korumak için En İyi Uygulamalar

Ne yazık ki, iPhone pillerinin zamanla daha az etkili olmasını engellemenin bir yolu yok. Sonuçta, iPhone’lar hala kullanımla doğal olarak bozulacak olan lityum iyon piller kullanıyor. Bununla birlikte, bir iPhone pilinin uzun süreli bakımı, zaman içinde genel performansında hala bir fark yaratabilir.

Pili sağlıklı tutmak iPhone’unuzu daha uzun süre açık tutmanın yanı sıra yavaşlamaları, uygulama çökmelerini ve daha fazlasını ortadan kaldırabilir. Bu nedenle, iPhone’unuzun pilinin daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlamak için bu ipuçlarını kullanın. Ve her şey başarısız olursa, Apple pili sizin yerinize değiştirebileceğinden yeni bir iPhone satın almanıza gerek kalmaz.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %