iPhone 13 Serisi

iPhone 13 ve iPhone 13 Pro Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Beklendiği gibi, yepyeni iPhone 13 serisi Apple’ın 2021 sonbahar etkinliğinde duyuruldu. Yeni bir iPhone’a yükseltmek istiyorsanız, ve iki model arasında kaldıysanız o zaman makalemizi okumaya devam edin.

İlk bakışta ikisi arasında pek fazla fark göremeseniz de, birini seçmeden önce bilmeniz gereken önemli farklılıklar vardır.

Sizin için en iyi yeni iPhone’u seçmenize yardımcı olması için iPhone 13 ve iPhone 13 Pro’yu karşılaştıralım.

Fiyat

Fiyatlandırma modeli, iPhone 12 serisine oldukça benzer. İPhone 13, 128 GB depolama için 799 ABD Doları, 256 GB depolama için 899 ABD Doları ve 512 GB depolama için 999 ABD Doları’ndan satılmaktadır.

iPhone 13 Pro için fiyatlandırma şu şekildedir: 128 GB depolama için 999 ABD Doları, 256 GB depolama için 1099 ABD Doları, 1299 ABD Doları 512 GB depolama ve 1 TB depolama için 1499 ABD Doları.

Daha ucuz bir seçenek arıyorsanız, iPhone 13’ün aynı miktarda depolama için 13 Pro’dan 200 $ daha ucuz olan minimum 799 $ fiyatına sahip olduğu için seçim oldukça açıktır.

Depolama

Apple, iPhone 13 serisi için 64GB seçeneğini tamamen ortadan kaldırdı. Dört modelin tümü için minimum depolama alanı 128 GB’den başlamakta, ardından 256 GB ve 512 GB gelmekte.

iPhone 13 Pro, 1 TB’lık ek bir depolama seçeneğine sahiptir. Bu seçenek standart iPhone 13 modelinde mevcut değil. Yeni iPhone’un mükemmel kamera yeniliklerine bakıldığında, tüm bu ekstra depolama alanına ihtiyacınız olabilir.

Renkler

Hem iPhone 13 hem de 13 Pro modelleri için renk varyasyonları, aralarında büyük bir fark var.

iPhone 13, beş renk sunan iyi bir nötr ve parlak ton karışımına sahiptir:

  • Gece yarısı
  • yıldız ışığı
  • Mavi
  • (Ürün)KIRMIZI
  • Pembe

iPhone 13 Pro, tamamen nötr bir renk paleti içeren dört farklı renkte mevcuttur:

  • Gümüş
  • Grafit
  • Altın
  • sierra mavisi

Yeni telefonunuz için estetik bir renk arıyorsanız, en iyi seçeneğiniz iPhone 13 Pro olmalıdır, çünkü iPhone 13 heyecan verici, gösterişli renklerden ziyade ana renklere odaklanır.

Kamera

Kısa bir genel bakış olarak, iPhone 13’ün kamerası çapraz olarak düzenlenmiş iki merceğe sahiptir: geniş ve ultra geniş. 2x optik zoom, 5x’e kadar dijital zoom, geniş kamera için bir ƒ/1.6 diyafram ve ultra geniş lens için bir ƒ/2.4 diyafram içerir.

iPhone 13 Pro için üç kamera vardır: telefoto, geniş ve ultra geniş ve ayrıca bir LiDAR Tarayıcı. 3x optik zoom, 15x’e kadar dijital zoom, makro özellikler, Apple ProRAW, geniş kamera için ƒ/1.5 diyafram ve ultra geniş kamera için ƒ/1.8 diyafram içerir.

iPhone 13 Pro’nun daha geniş diyafram açıklıkları, düşük ışıkta fotoğrafçılıkta %92’lik bir iyileşme anlamına geliyor ve LiDAR tarayıcı, daha iyi bir artırılmış gerçeklik deneyimi ile birlikte muhteşem Gece modu çekimleri sunuyor. Makro fotoğrafçılık, küçük nesnelerin (2 cm’ye kadar yakın mesafede) ayrıntılı yakın çekimlerini elde etmenizi sağlarken, Apple ProRAW, Apple’ın iPhone 12 ile sunulan gelişmiş fotoğraf düzenleme yetenekleri için fotoğraf formatıdır.

Tasarım

iPhone 13’ün marjinal bir miktarla iPhone 13 Pro’dan daha küçük olacağı varsayılabilir. Şaşırtıcı bir şekilde, durum böyle değil. Her iki model de tamamen aynı boyutlarda ve 5,8 x 2,8 x 0,3 inç boyutlarında. Daha büyük veya daha küçük bir boyut istiyorsanız, bunun yerine iPhone 13 mini veya iPhone 13 Pro Max’e bakmanız gerekecek.

Dört modelin tamamında standart bir tasarım değişikliği, üstteki Face ID çentiğinin önceki iPhone modellerine kıyasla %20 oranında azaltılmasıdır. Hem iPhone 13 hem de 13 Pro modelleri %20’lik bir azalma elde eder, bu nedenle yine de birbirleriyle aynı görünürler. Peki, ilk bakışta ikisi arasında tam olarak nasıl ayrım yapabileceksiniz? Bunun için telefonu çevirmeniz gerekecek.

En önemli tasarım farkı ise kamera. iPhone 13’te çapraz olarak yerleştirilmiş iki lens bulunurken, iPhone 13 Pro’da bir kamera modülünün üzerine yerleştirilmiş üç lens bulunur.

Başka bir fark, malzeme olmalıdır. iPhone 13, havacılık sınıfı alüminyumdan oluşurken, iPhone 13 Pro cerrahi sınıf paslanmaz çelikten yapılmıştır. Başka bir deyişle, iPhone 13 Pro, çelik kaplaması nedeniyle iPhone 13’ten daha ağır ve daha parlaktır. Ayrıca, iPhone 13 Pro’nun mat bir arka camı varken, iPhone 13’ün temel bir cam kaplaması var.

Genel olarak, iki telefona birlikte baktığınızda gerçekten çok fazla bir fark yok. Satın alırken arkadaki kamera sayısı sizin için belirleyici bir faktörse, seçiminiz açık.

Görüntüleme

Ekranlar arasındaki önemli bir fark, yalnızca iPhone 13 Pro’da bulunan ProMotion teknolojisinin varlığıdır. ProMotion, 120 Hz’ye kadar uyarlanabilir yenileme hızları sunar ve 13 Pro ile ilk kez iPhone’a geliyor.

Bunun anlamı daha verimli bir görüntü, daha akıcı animasyonlar ve sorunsuz kaydırmadır. iPhone 13 için uyarlamalı yenileme mevcut değil.

Boyut söz konusu olduğunda, her iki iPhone da 6.1 inç ekrana sahip.

Pil ömrü

iPhone 12 ve diğer önceki iPhone modelleriyle karşılaştırıldığında, iPhone 13 serisi, belirgin şekilde daha iyi pil ömrü sunarak onu iPhone 13’ün en iyi yeni özelliklerinden biri haline getiriyor. Asıl soru, iPhone 13 ve 13 Pro’nun pil ömrü arasında bir fark var mı?

Apple var olduğunu iddia ediyor. Doğru bir karşılaştırma, ses çalma için pil ömrünün her iki model için de 75 saat olduğunu belirtir, ancak iPhone 13 Pro, iPhone 13’ün 19 saatine kıyasla 22 saate kadar video oynatma özelliğine sahiptir ve bu, ona biraz daha uzun pil ömrü sağlar. Video oynatma özellikli iPhone 13.

Performans

Her iki iPhone da Apple’ın yeni A15 Bionic çipini barındırıyor ve bu da onları son derece güçlü cihazlar yapıyor. Fark, GPU çekirdeklerinde ortaya çıkıyor; iPhone 13 dört çekirdeğe ve iPhone 13 Pro’da beş çekirdeğe sahip. Bunun ne anlama geldiğini bilmiyor musun? Yeterince kolay.

GP çekirdeklerinin sayısındaki fark, esas olarak grafiklerde farklılıklara yol açar. iPhone 13 Pro’daki ekstra çekirdek, ona iPhone 13’ten biraz daha iyi grafikler veriyor. Yine de, çok önemli bir şey yok, bu nedenle belirleyici bir faktör olarak hizmet etmesi pek mümkün değil.

iPhone 13 ve iPhone 13 Pro: Seçiminiz Hangisi?

Dışarıdan bakıldığında her iki model de arkadaki kamera farkı dışında aynı görünüyor.

iPhone 13’ün fiyatı 799 dolar, arkasında iki lens bulunuyor, maksimum 512 GB’lık üç depolama seçeneğine sahiptir ve gece yarısı, yıldız ışığı, mavi, kırmızı veya pembe renklerde gelir. LiDAR tarayıcı, makro fotoğrafçılık, Apple ProRAW veya ProMotion sunmuyor ve iPhone 13 Pro’dan biraz daha kısa pil ömrüne sahip.

iPhone 13 Pro, 999 dolardan satılıyor, arkasında üç lens var, maksimum 1 TB’lık dört depolama seçeneği var ve gümüş, grafit, altın veya sierra mavisi geliyor. Ayrıca bir LiDAR tarayıcı, makro fotoğrafçılık, Apple ProRAW ve ProMotion sunar ve iPhone 13’ten biraz daha uzun pil ömrüne sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu