Apple

iOS 16.1 Güncellemesi Yayınlandı

iOS 16, iOS tarihindeki en hızlı güncellemelerden biri olmalı ve birçok kullanıcı bu hataların neden olduğu hayal kırıklığı deneyiminden şikayet ediyor. Birçok yeni özellik ile gelen büyük bir güncellemedir. Ancak hatalar nedeniyle kullanıcılar en iyi deneyimi alamıyor. Uzun testlerden sonra, iOS 16.1 genel yapısı nihayet burada.

iOS 16.1’in iOS 16’da bulunan hataların çoğunu düzeltmesi ve birçok yeni özellik getirmesi bekleniyor. iOS 16’daki birkaç hata nedeniyle, çoğu iPhone kullanıcısı bu güncellemenin iOS 16’yı sorunsuz bir şekilde deneyimlemesini bekliyordu. Ve bekleyiş sona erdi. iPhone 8 veya daha yeni cihazlarınızı iOS 16.1’e güncelleyebilirsiniz.

Apple, iOS 16.1 güncellemesinin yanı sıra iPadOS 16.1, watchOS 9.1 , macOS Ventura 13.0, tvOS 16.1, macOS Monterey 12.6.1 ve macOS Big Sur 11.7.1’i de sunuyor. iOS 16.1 , sürüm adayı derlemesiyle aynı olan 20B82 yapı numarasıyla birlikte geliyor. Güncelleme yaklaşık 1 GB boyutunda ancak farklı iPhone’lar için değişiklik gösterebilir..

Şimdi değişikliklerden bahsetmişken, yeni iOS yapısı, beta sürümlerini takip ettiğinizde bilinen birçok yeni özellikle birlikte geliyor. Ve yeni özelliklerin yanı sıra , şu anda yeni özelliklerden daha fazlasını istediğimiz iOS 16’nın kararlı ve hatasız olmasını sağlıyor.

Güncelleme, kullanıcıların gruba aile veya arkadaş eklemelerine ve paylaşılan kitaplıktaki fotoğrafları paylaşabilmelerine ve ayrıca fotoğrafları düzenleme gibi işlemleri gerçekleştirmelerine olanak tanıyan iCloud Paylaşımını getiriyor. Canlı Etkinlikler, iOS 16’nın harika özelliklerinden biridir ve en son güncellemeyle birlikte üçüncü taraf uygulamalar da Canlı Etkinlikleri destekler. Aşağıda tam değişiklik günlüğünü görüntüleyebilirsiniz.

iOS 16.1 Değişiklik Günlüğünü

iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı

 • Fotoğrafları ve videoları beş kişiye kadar sorunsuz bir şekilde paylaşmak için ayrı kitaplık
 • Kurulum kuralları, bir kitaplık oluşturduğunuzda veya bir kitaplığa katıldığınızda, bir başlangıç ​​tarihine veya fotoğraflardaki kişilere göre geçmiş fotoğraflara kolayca katkıda bulunmanıza olanak tanır.
 • Paylaşılan Kitaplığı, Kişisel Kitaplığınızı veya her iki kitaplığı birlikte görüntüleme arasında hızla geçiş yapmak için kitaplık filtreleri
 • Paylaşılan düzenlemeler ve izinler, herkesin fotoğraf eklemesine, düzenlemesine, favorilerine eklemesine, resim yazısı eklemesine ve silmesine olanak tanır
 • Kamera’daki Paylaşma düğmesi, çektiğiniz fotoğrafları doğrudan Paylaşılan Kitaplığa göndermeyi seçmenize veya yakınlarda Bluetooth kullanılarak diğer katılımcılar algılandığında otomatik olarak paylaşılacak bir ayarı etkinleştirmenize olanak tanır.

Canlı Aktiviteler

 • Üçüncü taraf uygulamalardan Canlı Etkinlikler, Dynamic Island’da ve iPhone 14 Pro modelleri için Kilit Ekranında mevcuttur

Fitness+

 • Apple Watch’ınız olmasa bile iPhone’da Apple Fitness+ desteklenir

Cüzdan

 • Anahtar paylaşımı, Mesajlar ve WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarını kullanarak Cüzdan’daki araba, otel odası ve diğer anahtarları güvenli bir şekilde paylaşmanıza olanak tanır.

Ev

 • Yeni akıllı ev bağlantı standardı Matter destekleniyor ve çok çeşitli akıllı ev aksesuarlarının ekosistemlerde birlikte çalışmasını sağlıyor.

Kitabın

 • Okumaya başladığınızda okuyucu kontrolleri otomatik olarak gizlenir

Bu güncelleme ayrıca iPhone’unuz için hata düzeltmeleri içerir:

 • Silinen konuşmalar, Mesajlar’daki konuşmalar listesinde görünebilir.
 • Erişilebilirlik kullanılırken Dinamik Ada içeriği kullanılamaz
 • Bir VPN uygulaması kullanırken CarPlay bağlanamayabilir

iOS 16.1, iOS 16’nın piyasaya sürülmesinden bu yana iPhone’lar için ilk büyük güncellemedir ve Herkese açıktır. Bu, güncellemenin beta profilini yüklememiş olan herkesin kullanımına açık olduğu anlamına gelir. Güncellemeyi manuel olarak kontrol etmek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme seçeneğine gidin .

iPhone’unuzu güncellemeden önce, önemli verilerin yedeğini aldığınızdan ve en az %50’ye kadar şarj ettiğinizden emin olun.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %