Apple

iOS 15’te Daha Üretken Olmanıza Yardımcı Olacak 3 Yeni Özellik

iOS 15’te sabırsızlıkla beklenecek pek çok heyecan verici özellik var. Apple, “cihazdaki zeka ile bağlantıda kalmanıza, odaklanmamıza, keşfetmenize ve daha fazlasını yapmanıza” yardımcı olacağına söz veriyor. Bu özelliklerden bazılarının bir faydasını daha fark ettik; ayrıca zamandan tasarruf etmenize de yardımcı olabilirler.

Bu yazıda, zamanınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olacak üç iOS 15 özelliğini inceleyeceğiz.

1. Odak Modu

Gadget’larımızın günlük yoldaşlar ve hatta yardımcılar haline geldiğini kabul edersiniz, değil mi? Pek çoğumuz için, özellikle iş ve özel yaşamlarımız arasındaki çizgiler bulanıklaşmaya devam ederken, büyük bir dikkat dağıtıcı da oluşturuyorlar.

Sorunu çözmek için birçok uygulama ortaya çıktı, ancak Apple soruna yerleşik bir çözüm sunuyor.

Focus ile bildirimleri ve uygulamaları ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize göre filtreleyebilirsiniz. Aygıtınızı, özel bir Odak oluşturarak veya belirli dönemlerde hangi kişilerin ve uygulamaların sizi bilgilendirmesine izin verileceğini önermek için cihazdaki zekayı kullanan önerilen bir Odak seçerek de yapılandırabilirsiniz.

Kontrolü ele alın ve hayatınızın farklı yönleri için istediğiniz kadar Odak modu oluşturun: egzersiz yapmak, okumak, uyumak veya çalışmak.

Odak bir Apple aygıtında ayarlandığında, diğer tüm Apple aygıtlarınıza otomatik olarak uygulanır. Ayrıca, yalnızca ilgili uygulamaları görüntüleyen ve dikkat dağınıklığını azaltan uygulamalar ve widget’lar içeren Ana Ekran sayfaları da oluşturabilirsiniz.

2. Canlı Metin

Çoğu zaman, o zaman verileri yakalamanın en hızlı yolu olduğu için bilgilerin fotoğraflarını çekeriz. Bir yemek tarifi, restoranın telefon numarası, Wi-Fi şifresi veya nasıl yapılır kılavuzu.

Sorun şu ki, kullanmanız gerektiğinde bu bilgilerin bir kısmını manuel olarak yazmanız gerekecek. iOS 15’teki yeni cihaz içi zeka, Canlı Metin ile bu süreci kolaylaştırıyor.

Canlı Metin, fotoğraflardaki metni tanır ve çeşitli şekillerde işlem yapmanızı sağlar. Örneğin, elle yazılmış bir Wi-Fi şifresinin resmini veya bir mağazadan bir telefon numarasını arayabilir ve bulabilirsiniz.

Canlı Metin ayrıca, Apple’ın Neural Engine’in gücü sayesinde metni anında tanımak ve kopyalamak için kamera uygulamasıyla bütünleşir. Bu, gerçek dünyadan metin kopyalayabileceğiniz ve ihtiyacınız olan yere yapıştırabileceğiniz anlamına gelir. Basit.

Canlı Metin ayrıca resimlerinizde yakalanan metin dillerinin anında çevirisini sunar.

Ayrıca, dünya çapında popüler sanat ve önemli noktalar, doğada bulunan bitkiler ve çiçekler, evcil hayvan ırkları ve hatta kitaplar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Görsel Arama’yı kullanabilirsiniz. Tanınan nesneleri ve konumları vurgulamak için herhangi bir fotoğraftaki bilgi simgesine dokunmanız yeterlidir.

3. Yeni Bildirimler

Yardımcı olmak için, iOS 15’teki yeniden tasarlanan Bildirimler, kişiler için iletişim fotoğrafları ve uygulamalar için daha büyük simgeler içererek bunların daha kolay tanınmasını sağlar. Bir bakışta, o anda bir bildirimin önemli olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Yeni bir bildirim özeti, dikkat dağınıklığını azaltmaya yardımcı olmak için sabah ve akşam gibi daha uygun bir zamanda teslim edilmek üzere zamana duyarlı olmayan bildirimleri toplar.

Ayrıca, en alakalı bildirimlerin en başta göründüğü ve bir kullanıcının uygulamalarla etkileşimlerine dayalı olarak, Bildirimler artık cihazdaki zeka kullanılarak önceliklendiriliyor. Önemli iletişimlerin özette kaybolmaması için acil mesajlar hemen teslim edilecek ve sonraki bir saat veya tüm gün boyunca herhangi bir uygulamayı veya mesajlaşma dizisini kolayca sessize alabilirsiniz.

Odaklanmış ve Üretken Kalın

Çalışıyor, spor salonuna gidiyor veya biraz gözünüzü kırpmaya çalışıyor olun, cihazlarınız dikkatiniz dağılmadan bölgede bulunmanızı zorlaştırabilir. Umarız bu iOS 15 yükseltmeleri, zamanınızı ve gadget’larınızı en iyi şekilde kullanmanıza yardımcı olur.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %