Apple

iOS 14.5 Uygulamaların Sizi İzlemesini Engelle

İOS 14.5’in piyasaya sürülmesiyle, uygulamaların artık açık izniniz olmadan IDFA’ya( Reklam Verme Kimliği ) veya izleme reklam verenine erişmesine izin verilmiyor, bu da uygulama verilerinizi daha gizli tutuyor. Uygulamalar, tercihlerinizi ve uygulama kullanım alışkanlıklarınızı takip ederek sizi farklı uygulamalar ve web sitelerinde izlemek için IDFA’nızı kullanır.

Bir uygulama IDFA’nızı( Reklam Verme Kimliği ) kullanmak istediğinde, “[uygulamanın] diğer şirketlerin uygulamaları ve web sitelerindeki etkinliğinizi izlemesine izin verilsin mi?”

Bu istem belirdiğinde, reklam tanımlayıcınıza tüm erişimi engelleyen “Uygulamayı İzlememesini İste” seçeneğini veya uygulamanın izleme amacıyla bilgilere erişmesine izin veren “İzin ver” seçeneğini seçebilirsiniz. Uygulamaların neden IDFA’ya( Reklam Verme Kimliği ) erişmek istediklerini açıklamalarına izin verilir , ancak reklam endüstrisi büyük ölçüde çoğu insanın reddetmesini beklemektedir.

Reklamlardan gelen bu pop-up’larla uğraşmak istemiyorsanız ve IDFA’ya( Reklam Verme Kimliği ) erişimi evrensel olarak engellemek istiyorsanız, bunu yapmanıza izin veren bir Gizlilik ayarı mevcuttur. 

Aşağıdaki adımları uygulayarak Sizi takip etmesini istemediğiniz, yada sizi takip etmesini istediğiniz uygulamaları aktif edebilir yada pasifleştirebilirsiniz. Aşağıdaki işlemleri uygulayarak İzlemeyi Kapatabilirsiniz. İzleme Olmamasını istiyorsanız KAPALI KONUMDA KALMALI

Gizlilik > Takip Etme > “Uygulamaların Takip İzni istemesine İzin Verin” varsayılan olarak kapalı (izleme yok) yada varsayılan olarak (İzlenebilir) olabilir. İzlenmenizi istemiyorsanız Pasifleştirin. İzlenmenizi istiyorsanız Aktifleştirin. Açılır pencereleri görmek için uygulamanın güncellenmesini bekleyebilir yada silip tekrardan indirmeniz gerekebilir. çünkü şu anda tüm uygulamalar varsayılan olarak İzleme Yok durumundadır.

Not; Uygulamayı silip tekrar kurduğunuzda hala Pasif konum da ise Ayarlar Profil Resmini tıklayın iCloud hesabınızdan çıkış yapıp telefonunuzu yeniden başladın ve tekrardan hesabınıza giriş yapın bu şekilde uygulama izlemlerini ayarlaya bilirsiniz.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %