Teknoloji

İnternetten Satın Alınmış Telefon İade Edilir Mi ?

X ; İnternet Sitesi.

Y ; Satın Alan Kişi.

A; Yetkili Servis.

Merhaba arkadaşlar, Bugün ki makalemizde çok sık rastladığım soru hakkında konuşacağım.

Bir Facebook.com Telefon grubunda X İnternet sitesinden almış olduğu telefonu iade etmek istemiş fakat olumsuz cevap almış bir kullanıcı hakkında bir kaç yorum yapılmıştı.

Tüm fikirler elbette kıymetli ama bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak kişiyi yanlış yönlendirir.

Ülkemizde tüketici hakları ile ilgi bir çok kanun söz konusu. Kanunlar mağdur insanları korumak için vardır.
Facebook Grubunda İade isteyen bir kişinin mesajını paylaşmak yerine özet geçiyorum.

Y kişisi Her hangi bir marka telefon alıyor. Yaklaşık 1 hafta kullandıktan sonra Telefonun çok hızlı şarj tükettiğini iddiası üzerine X firmasına telefon iadesinde buluyor.

X İnternet sitesinden sorunun Muhatabı biz değil A Yetkili servisi diyerek Telefonu Garantiye göndermesi üzerine talepte bulunuyor.

Y Kişisi 15 Günlük iade hakkımı kullanmak ve ayıplı ürün olduğunu bildirse de X internet sitesi Muhatabın Kendileri olmadığını tekrarlıyor ve Telefonu Garantiye göndermesi konusunda öneride buluyor.

Bunun üzerine Y kişisi Tüketici hakem heyetine müracaat ediyor ve Tüketici hakem heyeti Teknik Servis raporu istiyor. Ürünün ayıplı olduğunu ne kadar da dile getirse de Ayıplı ve sorunlu ürünün belgelenmesi gerekeceğinden Tüketici hakem heyeti Sorunun Teknik servis raporunu talep ediyor.

Bunun üzerine Y Kişisi ürünü garantiye gönderiyor ve Üründe Sorun olmadığı Teknik servis raporunda yazıyor. X İnternet Sitesi Cihazı geri almıyor.

Buraya kadarki Yazılar Tamamen kişiye ait.

Peki ya gerçekten Almış olduğumuz Cep Telefonları Geri iade edilebilir Mi ?

Kurulumu servis tarafından yapılan ürünler için servis haricinde kutunun açılması ve kurulumunun yapılması durumunda iade alınmayacaktır. Satın alınan cep telefonuna sim kart takılması, WiFi ile network bağlantı kurulması halinde cihaz 2. el statüsüne geçmiş olacaktır. İlgili mevzuat gereği cayma hakkı kapsamında “ürünün satılabilir özelliğinin kaybolmaması” gerekmektedir. Bu nedenle sim kart takılan veya WiFi ile bağlantı kurulan ürünler cayma hakkı kapsamında iade alınamamaktadır. Ayıplı ürün olması halinde mağaza ile irtibata geçilmelidir. Mağaza, teknik servis raporu talep edebilir. Cayma Hakkı dışında kalan 14 gün ila 6 ay arası iade talepleri için, elektronik ürünlerin teknik servise gitmesi ve servis tarafından iade kararı verilmiş olması gerekir.

Kanunda açık bir şekilde Belirtilmiştir. Ürün ayıplı veya sorunlu ürün olmakdıkça Ürünü geri iade veya değişim talebinde bulunamıyoruz.

Peki ürünü Bir web sitesinden satın aldık. Normal olarak sim kartımızı takıp kullanmaya başlamamız gerekecek. Sim kartını taktınız ekranda 2 ölü piksel mevcut evet bu ayıplı üründür. Bunu firma yetkililerine hemen bildirip Teknik servise gönderip iade yada değişim talebinde bulunabilirsiniz. Genelde İthalatçı garantili cihazlarda iade ve değişim 3 Teknik servis gönderiminden sonra yapılmakta Bu durumda cihazın ekranı değişir ve size geri gönderilir. Bu durumda cihazın teklik servis raporu ile Tüketici hakem heyetine giderek Ücret iadesi talebinde bulunabilirsiniz.

Durum Distribütör garantili ürünlerinde biraz farklı Sorunlu ürünü garantiye gönderdiğinizde ya değişim yada ücret iadesi alabilirsiniz. Pek sorun çıkarmamaktalar.

İnternetten aldığım cihazlara nasıl güvenebilirim.

Almış Olduğunuz ürünü kargo firması yetkilisi önünde açınız. Örneğin Telefonun kartonunda Ezik yırtık jelatininde açıklık görürseniz Kargo Firma yetkilisine tutanak tutturup üründe ezilme olduğunu belgeleyiniz. Ürünü tekrardan firmaya geri gönderip ya değişim yada ücret iadesi talep ediniz.

Güvenilir ve Distribütör garantili ürün almayı tercih ediniz. Distribütör garantili ürünler genelde daha ilgili ve Müşteri odaklı olduğundan herhangi bir sorunda Daha çok ilgilenirler.

Özet;

İnternet üzerinden alınmış Cep telefonlarının Kutusu açılmadığı zaman İADE edilebilir.

Onun haricinde Ürün ayıplı yani problemli ise Kutuyu açtığınızdan itibaren konu Artık Teknik servisin elindedir. Ürünü teknik servise göndermeden ve Ayıplı ürün olup olmadığını teknik servis raporunda yazılmadığı sürece Ücret ve Değişim talep edilememektedir. İADE etmek istediğiniz ürünün tamirini istemediğinizi Teknik servis firmasına bildirirdiniz. Sadece teknik servis raporunu talep ediniz. Yani Cep telefonunu tamir istemiyorum ürün ayıplı ürün olduğunun belgeletmesini talep ediniz. Aldığınız raporu Satın aldığınız firmaya gönderdiğiniz taktirde Ürünün ücret iadesini kanunlara göre değiştirebilir.

Soru ve sorularınız için yorumlar kısmını kullanınız.

Tepkiniz ?

Mükemmel
2
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

4 Yorumlar

  1. Merhaba, HepsiBurada’dan Güncel Gross mağazasından Xiaomi 11 Lite 5G NE telefon aldım. Siparişim geldi, kargo paketini açtım. Xiaomi 11 Lite 5G NE kutusu vardı ama dış şeffaf ambalajı çok yamuktu, şüphelendim. Kutusunu açtığımda içinden çıkan telefon Xiaomi Mi 11 Lite 5G’ydi yani eski sürümüydü ve 2. el gibi duruyordu. Telefonu hiç açmadım, direkt gelen kargo paketine yerleştirip iade ettim. Bu durumda paramın iade edilmemesi gibi bir durum olur mu?

    1. Merhaba, En güzelini yapmışsınız. Sim kartı takmadıysanız ikinci el statüsüne girmez. Ücret iadesi alırsınız. Aksilik çıkarsa hakem heyetine başvurun buradan olumlu sonuç çıkacaktır.

  2. Gayet faydalı bir paylaşım olmuş. Elinize emeğinize sağlık.

  3. Yani böyle böyle makaleler gerçekten bizleri aydınlatıyor.

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %