Teknoloji

Intel 11. Nesil Tiger Lake H Serisi İşlemcileri Duyuruldu

Intel, Tiger Lake mimarisine dayalı 10 yeni 11. Nesil dizüstü bilgisayar CPU’larını piyasaya sürdü. Bu yeni CPU’lar oyunculara ve profesyonellere yönelik. Bu yeni CPU’larla şirket, yüzde 19’a kadar daha iyi gen-on-gen çoklu iş parçacıklı performans ile masaüstü kalitesinde performans vaat ediyor. Bu yeni H serisi CPU’lar, ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar için piyasaya sürülen 11. Nesil Tiger Lake CPU’lara katılıyor.

Yeni 11. Nesil H serisi CPU ailesi, her biri sekiz çekirdekli Core i9 ve Core i7 modellerini, altı çekirdekli Core i5 modellerini ve iki Xeon W serisi modelini içerir. Bu CPU’lardan beşi Intel’in vPro iş platformu desteğiyle birlikte geliyor. Ayrıca, kullanıcılarını fidye yazılımı ve kripto madenciliği saldırılarından korumaya yardımcı olacak yeni bir İş Parçacığı Algılama Teknolojisi ve Kontrol Akışı Uygulama Teknolojisi yetenekleri ile birlikte gelirler.

Tüm bu yeni 11. Nesil CPU’lar, Xe-LP mimarisine dayalı, 32 yürütme birimine sahip şirketin yeni UHD Graphics entegre GPU’su ile eşleştirildi. Tüm yeni Tiger Lake işlemcileri, şirketin kendi 10nm SuperFin sürecini temel alan Willow Cove çekirdek mimarisini kullanıyor. Platform, 20 PCIe 4.0 şeridine sahiptir ve yüksek bant genişliğine sahip ayrık bir GPU ve hızlı NVMe SSD desteği sunar. Yeni Dual EDP grafik yolları, dizüstü bilgisayarların yerleşik ikincil ekranları kullanmasına da izin verecek. 

Platform, Thunderbolt 4, Wi-Fi 6E ve DDR4-3200 desteğine sahiptir.

Tüm bu yeni CPU’larla şirket, insanların minimum 1440p çözünürlüğe veya 360Hz yenileme hızına sahip 1080p çözünürlüğe sahip daha fazla 17 inç oyun dizüstü bilgisayarı görmeyi bekleyebileceklerini iddia ediyor.

En üst düzey 11. Nesil Intel Tiger Lake CPU ne sunuyor?

Şirket, üst düzey Intel Core i9-11980HK’nin dünyanın en iyi mobil oyun işlemcisi olduğunu ve “halo meraklısı” dizüstü bilgisayarlara güç sağlayacağını iddia ediyor . CPU tamamen açılır ve hız aşırtılabilir, ancak OEM’ler, muhafaza ve soğutma aparatının türüne bağlı olarak onu kısıtlayabilir.

Hyper-Threading ile sekiz çekirdek ve 24MB L3 önbellek içerir. 65W yapılandırılabilir TDP ile en yüksek 3.3GHz frekansa sahip 2.6GHz taban frekansına sahiptir. Ayrıca, şirketin kendi Turbo Boost Max 3.0 teknolojisini kullanarak iki çekirdekte 5GHz’e kadar çıkabiliyor.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %