Teknoloji

Huawei Mücadelesi Devam Ediyor Biden 5G Bileşen Ticaretini Kısıtlıyor

Huawei, en azından Çin’de 5G devriminde öncü olmuştur. Yasak ve davaların ardından Huawei, küresel pazarda yerini kaybetmeye başladı. Görünüşe göre Çinli şirket bu kez yeni inşa edilen Biden yönetiminden bir darbe daha aldı.

Biden yönetimi, Huawei’ye satış yapan şirketler için lisanslarda daha fazla değişiklik yaptı. Reuters raporlarına göre POTUS, şirketlerin 5G cihazlarıyla kullanılabilen bileşenleri tedarik etmesini kısıtladı. Yeni değişiklik, daha önceki lisanslar kapsamında hazırlanan Huawei ile halihazırda mevcut olan sözleşmeleri daha da bozabilir.

Huawei Sorunları Devam Ediyor

Geriye dönüp baktığımızda, Huawei ve ABD ile sorunlar , önceki Trump yönetimi sırasında arttı. Ocak ayında, Trump yönetimi, 119 milyar ABD dolarına varan nominal değerlere sahip 116 lisansı reddeden bir yasa taslağı hazırladı. Bunun yerine, idare yalnızca 20 milyon ABD Doları değerinde dört lisansı onayladı.

Reddedilen lisanslar esas olarak ahize, hafıza, ağ uygulamaları ve diğer cihazlar olarak kategorize edildi. ABD’deki Ticaret Departmanı tarafından hazırlanan belgeye göre, Trump yönetimi, şirketlerin yaklaşık 87 milyar ABD doları satması için lisansları onayladı.

Biden Yönetimi Huawei’ye Satışları Kısıtlıyor

Görünüşe göre Biden yönetimi, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle Huawei’ye ihracat lisanslarını daha da sıkılaştırdı. En son gelişme, daha zorlu lisanslama politikalarıyla daha tutarlı hale getirilen eski lisansları vurgulamaktadır.

Reuters raporu, değiştirilen lisanslı öğelerin “herhangi bir 5G cihazıyla veya bunlarda” kullanılamayacağını da belirtiyor. Başka bir deyişle, bu, tedarikçilerin, cihazın 5G’nin çalışmasıyla hiçbir ilgisi olmasa bile, bir 5G cihazında kullanılabilecek öğeleri sağlamasını kısıtlar.

Ayrıca, revize edilmiş başka bir lisans, askeri, kritik altyapı, kurumsal veri merkezleri, 5G, uzay uygulamaları, bulut ve benzeri alanlarda kullanılmak üzere yetkilendirilmedi. Bu “öğelerin bazıları 6 gigabayt veya daha az yoğunluğa ve diğer teknik gereksinimlere sahip olmalıdır.” 8 Mart’tan itibaren geçerli olan bu rapora dikkat çekiyor.

Bu Satıcıları Nasıl Etkileyecek?

ABD ile Çin arasındaki gerilim bir süredir artıyor; Koronavirüs salgını ve Çin’in Hong Kong üzerindeki baskısından sonra daha da fazlası. Yeni değiştirilen kısıtlamalar kesinlikle ABD’deki tedarikçilere zarar verecektir. Ancak, bazıları daha az kısıtlayıcı politikalar kapsamında lisanslar aldığı için şirketler arasında eşit bir grup oluşturacaktır.

Yeni kural yürürlüğe girdiğinde, Huawei veya müşteriler bir parça kontrol planı uygulamalı ve talep üzerine envanter kayıtlarını ABD hükümetine sunmalıdır. Bu, hem revize edilmiş lisansları hem de ihracattan önce alınan lisansları kapsar. Dahası, ulusal güvenlik ve dış politika endişeleri nedeniyle ticaret kara listesine alınan şirketler büyük olasılıkla bir inkar standardıyla karşı karşıya kalacak.

Huawei, yeni gelişme hakkında yorum yapmayı reddetti. Ayrıca, ABD Ticaret Bakanlığı sözcüsü, lisans bilgilerinin gizliliğe tabi olduğunu gerekçe göstererek yeni değişiklik hakkında yorum yapmayı reddetti.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %