Teknoloji

Hangisi Daha İyi iPhone mi Android mi

Android vs iPhone, sohbetlerde her zaman yoğun bir konudur. Şansınız, bir akıllı telefonunuz varsa, hangi platformu tercih ettiğiniz konusunda zaten bir fikriniz var. Hangi telefonu satın alacağınız arasında seçim yapmaya çalışıyorsanız, size yardımcı olmak için buradayız.

İşte harika iOS ve Android tartışmasında bilmeniz gerekenler.

Kullanılabilir Cihazların Fiyatı ve Aralığı

Android telefonlardan çok daha az sayıda iPhone bulunmasına rağmen, aralarından seçim yapabileceğiniz gittikçe artan sayıda iPhone seçeneği vardır. En ucuzu, Apple’ın eski tasarımını ana sayfa düğmesi ve dokunmatik kimliği ile destekleyen harika bir akıllı telefon olan iPhone SE’dir.

Apple Store iPhone'ların ekran görüntüsü

İPhone SE‘nin hala tek lensli bir kamerası bulunuyor, bu nedenle bu telefonla iPhone 12 gibi daha yeni bir telefonda olduğu gibi aynı fotoğraf kalitesini elde edemeyeceğinizi unutmayın. Bu telefon, eskisini seven biri için harika.

İPhone 12, daha keskin ve daha koyu renkler sağlayan bir OLED ekrana sahip ve sonunda daha hızlı veri hızlarına sahip olmanızı sağlayacak 5G teknolojisine sahip. Ancak Türkiye’de henüz 5G yok bulunmadığından faydalarını birkaç yıl fark edemeyebilirsiniz. Bu telefon, SE teknolojisi açısından bir adım ileride ve çoğu için varsayılan seçenek olacak.

İPhone 12 Pro ve Pro Max, en gelişmiş iki iPhone’dur. İkincisi, onu bir iPad Mini’ye birçok akıllı telefondan daha yaklaştıran devasa bir 6,7 inç ekrana sahip.

Apple’ın birkaç harika seçeneği varken, Android’de çok şey var. Türkiye de büyük Android markaları arasında Samsung, Xiaomi, Oppo, Realme, OnePlus bulunmaktadır.

Çok farklı Android telefon türleri olduğundan, fiyat aralığı çok geniştir. Samsung S20 FE 5G, kullanıcı dostu tasarımı, iyi kamerası ve keskin OLED ekranı ile iPhone SE’ye iyi bir alternatiftir.

Samsung Android Telefonlar

Samsung S20 Ultra 5G, Apple’ın iPhone 12 Pro’suna harika bir alternatif. Uzun pil ömrü, 4x periskop zoom kamerası ve 16GB RAM’i bulunmaktadır.

Bir Android telefonun ortalama ömrü iki ila üç yıl arasındadır. Çoğu Android telefon, maksimum güvenlik ve uygulama verimliliği için ihtiyacınız olan güncellemeleri almaz – yükseltme zamanına karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken bir şey.

Apple, iPhone modellerini beş yıl veya daha uzun bir süre yazılım güncellemeleriyle destekler. Uygun fiyatlı pil değiştirme programları, yükseltme yapmanıza gerek kalmadan potansiyel olarak uzun süre çalışabileceğiniz anlamına gelir.

iOS ve Android Güvenliği

Yazılım güvenliği devi Norton’a göre , araştırmalar, kötü amaçlı yazılımların daha yüksek bir yüzdesinin Android telefonlara iOS’tan daha fazla avlanma eğiliminde olduğunu buldu.

Apple, yalnızca iPhone kullanıcılarının iOS uygulamalarını App Store’larından indirmelerine izin verdiğinden, iPhone’unuz için indirdiğiniz tüm uygulamaların güvenli olacağı garanti edilir. Gönderilen bir uygulamada kötü amaçlı içerik varsa, App Store bunun dağıtılmasına izin vermez.

iOS, yüklediğiniz herhangi bir uygulamanın diğer uygulamalardan herhangi bir bilgi almasını engelleyerek hem güvenlik hem de gizliliğe yardımcı olan “korumalı alan” adı verilen bir uygulama kullanır.

Android sistemi Google’a aittir ve Google, Android işletim sisteminin güvenliğini artırmak için sürekli olarak çalışmaktadır. Bir Android kullanıcısıysanız, akıllı telefonunuzu daha güvenli hale getirmek için gizlilik ayarlarınızı kolayca özelleştirebilirsiniz.

Uygulama Kullanılabilirliği

iOS, App Store’da kullanabileceğiniz yaklaşık 1,96 milyon uygulamaya sahiptir. İOS, geliştiricilerin en son ürünlerini piyasaya sürmeleri için daha kazançlı bir sistem olma eğiliminde olduğundan, daha yeni uygulamaların önce iPhone’larda yayınlanması yaygın hale gelir.

Android’in App Store’u olan Google Play, indirilebilecek yaklaşık 2,87 milyon uygulamaya sahiptir. Ancak, Apple’ın yaptığı şey için çok daha yüksek standartları olduğundan ve mağazaya girmesine izin vermediğinden daha fazlası mutlaka daha iyi değildir.

Android daha fazla seçeneğe sahipken, Apple sizi yukarıda tartıştığımız uygulamalar için güvenlik özellikleriyle korur. Miktar, özellikle teknoloji söz konusu olduğunda her zaman kalite anlamına gelmez.

Özelleştirme ve Kişiselleştirme

İOS 14’ün en iyi özelliklerinden biri, ana ekranınızı tasarlamak için widget’ların ve daha fazla seçeneğin tanıtılmasıydı. Bu güncelleme çıktığında iPhone kullanıcıları telefonlarını özelleştirirken ve sonuçların ekran görüntülerini sosyal medyada yayınlarken çok eğlendiler.

İPhone’unuzda daha fazla widget’a erişim sağlamak için WidgetSmith uygulamasını kullanabilirsiniz.

Ana ekranınızdaki simgelerinizin görünümünü bile değiştirebilirsiniz. Örneğin, ana ekranınızın arka planı süper kahraman temalıysa, Safari’den indirdiğiniz fotoğrafları kullanarak simgelerinizin görünümünü o temaya uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Bu işlem zaman alabilir, bu nedenle simgelerinizi kolaylıkla özelleştirmek için uygulama simge paketleri mevcuttur.

Android telefonlar, ilk günden beri ana ekranınız için widget’lara sahiptir. Apple şimdi özelleştirme için daha fazla özellik eklerken, Android telefonlar bir süredir bu bölgeyi kapsıyor.

Tüm görünümünü değiştiren en iyi rampalar ile telefonunuzu kendinize özel hale getirebilir ve hatta Android yazı tiplerinizi bile değiştirebilirsiniz.

Diğer Cihazlarla Bağlantı

Apple cihazları birbirine iyi bağlanır. Örneğin, iPhone’unuzda Notes uygulamanızı kullandığınızda, otomatik olarak MacBook’unuzla eşzamanlanacaktır.

Ayrıca, bir iPhone ve daha yeni bir MacBook’unuz varsa, telefon görüşmeleriniz ve kısa mesajlarınız bilgisayarınıza gelir ve çalışırken aramaları yanıtlayabilir ve Macbook’unuzda konuşabilirsiniz.

Android, Telefonunuz uygulamasını kullanarak benzer şekilde Windows 10 ile entegre olur.

Hem iPhone hem de Android telefonların bir dezavantajı, bağlantı açısından, yeni modellerin çoğunda kulaklık jakının olmamasıdır. Her ikisi de diğer cihazlara Bluetooth, Wi-Fi ve USB bağlantılarıyla bağlanır.

Her iki platform da bulut dostudur. iOS, iCloud ile iyi çalışır ve her ikisinde de e-postalarınıza ve Google Dokümanlarınıza erişmek için Google Hesabınızı kullanabilirsiniz.

Yazılım güncellemeleri

iPhone, donanımın izin verdiği ölçüde en son yazılım güncellemesini yedi yıl öncesine kadar piyasaya sürülen modellere sunar. Yani daha eski bir iPhone’unuz olsa bile iOS 14’ün özelleştirmesinin ve kullanım kolaylığının keyfini çıkarabilirsiniz.

Maksimum güvenlik için iOS sık sık güncellenir. Bu, iPhone’unuzun ve tüm hassas bilgilerinin korunmasını ve telefonunuzun uygulamaları verimli bir şekilde çalıştırmaya devam etmesini sağlar.

Yazılım güncellemeleri söz konusu olduğunda Android, iPhone’dan büyük ölçüde farklıdır. Android 11‘i alması garanti edilen yalnızca bir avuç Android telefon modeli vardır. Çoğu cihaz yalnızca bir veya iki tam güncelleme alır ve çoğu hiç güncelleme almaz. Güvenlik güncellemeleri daha yaygındır.

Elbette, bir Android telefonda alacağınız güncelleme sayısı, satın aldığınız telefon modeline bağlı olarak değişecektir. Ancak iki veya üç yıldan fazla bir destek beklemeyin.

Hangisi Daha İyi: iPhone veya Android?

iPhone ve Android arasındaki uçurum eskisi kadar büyük değil. Her iki platform da inanılmaz donanıma sahip ve yazılımlar arasındaki farklar her güncellemede küçülüyor gibi görünüyor.

Android elbette Google merkezlidir ve bazı insanlar bundan hoşlanmayabilir. Apple, buna kıyasla pahalıdır, bu nedenle bütçeniz kısıtlıysa Android’in neler sunabileceğini görmeyi tercih edebilirsiniz. Bu, Android’in neden dünya çapında en popüler platform olduğunu açıklayan faktörlerden biri olabilir.

Eğer Yöneticinin tercihini merak ediyorsanız; Şu anda kullanmış olduğum telefon iPhone 11. iPhone’u seçmemdeki amaç iOS ile uygulamaların daha verimli çalışması ve daha iyi bir oyun deneyimi sunması. Daha uzun ömürlü ve daha kaliteli olması, Güvenlik açısından aklımdaki soru işaretlerini kaldırıyor olması, Güncelleme sorunu olmaması, Sistemdeki hataların Android’e nazaran daha çabuk giderilmesi. Tasarımı daha hoş durması, Ekran simgelerine ve arayüzüne alışmış olmam. Kamera açısından bana yeterli gelmesi vb gibi beni tarafına çekmeye başarıyor. Tabi ikide bu benim yorumum lakin siz istediğiniz cihazı alabilirsiniz.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %