Android

Google’ın Akıllı Telefon Üreticilerine Gizlilik Ayarları Hakkında Baskı Yaptığı İddiası

Google aleyhine açılan bir davadan yeni çıkarılmamış mahkeme belgeleri, şirketin konum ayarlarına erişimi zorlaştırdığı bildirildi. Bu ve diğer önlemler konum gizliliğini neredeyse imkansız hale getirdi.

Google, Ayarları Gizlemek İçin Akıllı Telefon Üreticilerine Baskı Yaptı

Business Insider raporuna göre, Google, konum paylaşma ayarları kapatıldığında ve “LG ve diğer telefon üreticilerine gizleme ayarlarına baskı yaptığında” bile konum verilerini topladı. Diğer popüler gizlilik ayarlarının bulunması da zorlaştırıldı.

Üreticilerin gizlilik endişelerini gidermek için Google’ın, kullanıcıların bu ayarları gerçekten nasıl kullandığını gösteren verileri sunduğu bildiriliyor.

Mahkeme belgelerine göre bazı Google çalışanları ve yöneticileri de gizlilik ayarlarının nasıl çalıştığı konusunda kafalarının karıştığını itiraf etti.

Özellikle, Google Haritalar’ı denetleyen eski bir başkan yardımcısı olan Jack Menzel, Google’ın bir kullanıcının iş ve ev konumlarını bulmasını engellemenin tek bir yolu olduğunu belirtti. Bu, iş ve ev konumunuz olarak kasıtlı olarak yanlış adresler belirlemek içindi.

Bildirildiğine göre, Google’da kıdemli bir ürün müdürü olan Jen Chai, “şirketin karmaşık gizlilik ayarları ağının birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğinin” farkında değildi.

Mahkeme belgelerine göre, bir çalışan iddiaya göre şunları söyledi:

Yani konumunuzu Google’a değil de üçüncü taraf bir uygulamaya vermenin bir yolu yok mu? Bu, [New York Times]’ın ön sayfasında olmasını isteyeceğimiz bir şeye benzemiyor.

Bildirildiğine göre Google, konum ve gizlilik ayarlarına daha kolay erişim sağlayan Android sürümlerini test etmişti. Kullanıcılar ayarları kullandığında, Google bunu bir “sorun” olarak gördü ve sonuç olarak bu ayarların bulunmasını zorlaştırdı.

Belgeler ayrıca Google’ın kullanıcı konum verilerini toplamak için Wi-Fi ve üçüncü taraf uygulamalar gibi çeşitli yöntemleri nasıl kullandığına da ışık tutuyor. Kullanıcıların verilerini üçüncü taraf uygulamalarla paylaşmaya zorlandıkları ve bunun da Google ile paylaşıldığı iddia ediliyor.

Dava Arizona Başsavcısı Tarafından Açıldı

Mahkeme belgeleri, Arizona başsavcısı tarafından geçen yıl açılan bir davanın parçası. Orijinal dava, Google’ı, kullanıcılar konum izleme ayarlarını kapatmış olsalar bile, kullanıcı konum verilerini yasa dışı olarak toplamakla suçladı.

O sırada Başsavcı Mark Brnovich şunları söyledi:

Google’ın bilginiz veya onayınız olmadan hareketlerinizi izlemesini durdurmak neredeyse imkansızdır. En yenilikçi şirketler bile yasalar çerçevesinde faaliyet göstermek zorundadır.

Yeni düzenlenmemiş belgeler, “Digital Content Next ve News Media Alliance ticaret gruplarının talebine” yanıt olarak bir yargıç tarafından yayınlandı. Ticaret grupları, bu belgelerin yayınlanmasının kamu yararına olduğunu belirtti.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %