Teknoloji

Google, Pixel 4a ve Pixel 5’e Performans Artışı Sağlıyor

Google Pixel 4a 5G ve Pixel 5, Nisan 2021 güvenlik yamasıyla büyük bir GPU performans artışı elde etti. Güncelleme sayesinde bu telefonların GPU performansı% 30-50 arttı.

Performans iyileştirmesinin yanı sıra, Nisan 2021 güvenlik yaması, üçüncü taraf uygulamalardaki kamera kalitesiyle ilgili bazı sorunları düzeltir ve birkaç güvenlik açığını yamalar.

Snapdragon 765G Destekli Pikseller Nihayet Beklentilere Göre Performans Gösteriyor

Pixel 4a 5G ve Pixel 5, Qualcomm’un Adreno 620 GPU’ya sahip birinci sınıf Snapdragon 765G çipi tarafından destekleniyor. Qualcomm, bu yongayı 2020’de Snapdragon 865’e daha ucuz bir alternatif olarak konumlandırırken, nispeten benzer özellik seti ve performans seviyeleri sunmaya devam etti.

Pixel 4a 5G ve Pixel 5 geçen yıl Ekim ayında ilk kez piyasaya sürüldüğünde, AnandTech ve diğer incelemeciler GPU performansını diğer Snapdragon 765G cihazlardan ve hatta üç nesil eski yonga setli cihazlardan daha düşük buldu. Pixel cihazlar, Android’in bu sürümüyle piyasaya ilk giren cihazlar olduğu için Android 11’deki zayıf performans suçlandı.

Altı ay sonra Google nihayet Pixel 4a 5G ve Pixel 5’in tüm GPU performans sorunlarını Nisan 2021 güvenlik yamasıyla düzeltti. Güvenlik yamasının sürüm notlarında Google, “yoğun grafik kullanan belirli uygulamalar ve oyunlar için performans optimizasyonları” diyor.

Yine de, şirketin Pixel 5’in GPU performansı çoğu durumda ikiye katlandığı için bazı büyük değişiklikler yapmış gibi görünüyor. 3DMark gibi kıyaslamalarda Pixel 5, Mart güvenlik yamasını çalıştırırken neredeyse% 30 ila% 50 daha hızlı.

Mart 2021 güvenlik yamasında Pixel 5, 3DMark’ın Open GL ve Vulkan Sling Shot Extreme testlerinde 2278 ve 2260 puan aldı. Bu puanlar Nisan güvenlik yamasından sonra 3286 ve 3083’e sıçradı.

Bahsedilmemekle birlikte, performans iyileştirmeleri aynı Snapdragon 765G yongası tarafından desteklendiği için Pixel 4a 5G için de geçerli olmalıdır.

Performans artışı, Pixel 5’in artık piyasadaki diğer amiral gemisi cihazlarını geçtiği anlamına gelmiyor. Performansı artık mevcut Snapdragon 765G ile çalışan cihazlarla uyumlu, bu da ilk piyasaya sürüldüğü günden beri olması gereken bir şey.

Nisan Güvenlik Yaması Diğer Piksel Sorunlarını da Gideriyor

GPU performansındaki artışın yanı sıra, Nisan güvenlik yaması, Pixel cihazlarla ilgili diğer bazı hataları ve rahatsızlıkları da gideriyor. Google’ın destek topluluğunda yayınladığı şekliyle güncellemenin tam değişiklik günlüğü aşağıdadır :

  • Bazı üçüncü taraf uygulamalarda kamera kalitesini iyileştirir.
  • VPN’e bağlıyken belirli cihazların çevrimdışı görünmesine neden olan sorun düzeltildi.
  • Grafik açısından yoğun belirli uygulamalar ve oyunlar için performans optimizasyonları.
  • Başlatma sırasında belirli cihazların Google logosunda donmasına neden olan sorun düzeltildi.
  • Bazı cihazlarda eksik ana ekran ızgara ayarları için düzeltme.

Ayrıca, Nisan 2021 güvenlik düzeltme ekinde yamalanan tüm açıkları Android Güvenlik Bülteni’nde bulabilirsiniz.

Google, OTA’yı aşamalı olarak kullanıma sunmaya başladı ve bölgenize ve operatörünüze bağlı olarak Pixel telefonunuz bunu yakında alacaktır.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %