Teknoloji

Google, Kullanıcı Verilerini Yasa Dışı Olarak Toplayan İçin 85 Milyon Dolarlık Para Cezası Ödeyecek

Google’ın ana işinin çevrimiçi reklamcılık olduğunu herkes bilir. Arama motoru, arama sonuçlarını iyileştirmek için sürekli çalışıyor. Ancak bunun başka bir amacı daha var: kullanıcılara daha iyi reklamlar sağlamak. Bunun için şirket, kullanıcıların nerede olduğuyla ilgili çok fazla veri toplamalıdır. Aksi takdirde, hedefli reklam sağlayamazdı. Ancak, bu kullanıcı gizliliğine aykırıdır. Son zamanlarda, Arizona eyaleti teknoloji devine karşı dava açtı. Ve şimdi, Google’ın davayı çözmek için 85 milyon dolar ödemesi gerektiğini öğreniyoruz.

Arizona’nın yanı sıra, Texas, Indiana ve Washington DC dahil olmak üzere diğer birçok eyalet avukatı da benzer davalar açtı. Hepsi Google’ı kullanıcı konum verilerini toplamakla suçluyor.

Daha da kötüsü, Arizona avukatları, konum verilerinin kaydedilmesine izin veren özelliği devre dışı bıraktıktan sonra bile Google’ın kullanıcı verilerini toplamaya devam ettiğini söyledi.

Bu, Google’ın Kullanıcı Başına Ödediği En Büyük Cezadır

Eyalet tüketici koruma yasasına göre Google, toplanan kullanıcı verilerini bir satış veya reklam için kullanamaz. Yani Googe bunu yapmadığını söylüyor. Ancak bu yılın başlarında, bir Arizona eyalet yargıcı, Google’ın davayı reddetme talebini reddetti.

Bu kulağa yaygın gibi gelse de, bu, Google’ın bireysel kullanıcı başına ödediği en büyük tutardır. Ayrıca, Google’ın üç aylık geliri 69 milyar doları aşıyor. Yani ciddi bir şey olmadı.

Brnovich yaptığı açıklamada, “Hiçbir varlığın, hatta büyük teknoloji şirketlerinin bile yasaların üstünde olmadığını kanıtlayan bu tarihi anlaşmadan gurur duyuyorum” dedi.

Bu bağlamda, Google sözcüsü José Castañeda, Arizona’nın davasının eski ürün politikalarına dayandığını söyledi. Ama şirket bunu yıllar önce değiştirdi. Castañeda, “Konum verileri için basit kontroller ve otomatik silme seçenekleri sunuyoruz ve her zaman topladığımız verileri en aza indirmek için çalışıyoruz.” Dedi. “Bu sorunun çözülmesinden memnunuz ve dikkatimizi kullanıcılarımız için faydalı ürünler sağlamaya odaklamaya devam edeceğiz.”

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %