Android

Google Asistan Nedir? Bu ne işe yarıyor?

Bu yazıda Google Asistan’ın ne olduğuna, nasıl çalıştığına ve hayatımızı kolaylaştırmak için neler yaptığına bakalım.

Herkesin bir şekilde yardıma ihtiyacı vardır. Bir şeyleri hatırlamaktan hayatta bir şeyler başarmaya kadar, teknoloji ve yapay zeka geçtiğimiz on yılda bize çok yardımcı oldu. Artık her zaman sadece birkaç dokunuş uzağınızda olan kişisel yardım var.

Google Asistan nedir?

Google Asistan, Google tarafından geliştirilen kişisel bir sesli asistandır. Tetiklendiğinde, sorularınızı dinler ve ilgili cevaplar verir. Google Asistan, ilk olarak 2016 yılında Google’ın Allo mesajlaşma platformunun bir parçası olarak piyasaya sürüldü.

İlk Google Asistan sürümü, ilk Pixel serisinde kullanıma sunuldu. Kısa bir süre sonra, 2017 yılında çoğu Android cihaz, akıllı ev aletleri ve çok çeşitli akıllı cihazlar için kullanıma sunuldu. Daha sonra iOS cihazları için bağımsız bir uygulama olarak uygulama mağazasında yayınlandı.

Google Asistan, Wear OS cihaz ailesinde de mevcuttur . Yeni başlayanlar için Wear OS, akıllı saatler için bir işletim sistemidir. Google Asistan şu anda Akıllı Saatler, Google Nest, Android TV, Hoparlörler, Akıllı Ekranlar ve hatta kulaklıklar gibi çoğu Google ve Apple ürününde kullanılabilir.

Google Asistan ne yapabilir?

Google Asistan, Android cihazlarda genellikle bir angarya olarak kabul edilen şeylerin çoğunu yapabilir. Örneğin, Kişilerden ismini hitap ederej sesli arama sağlayabilir, yakındaki restoranları aramak, bir yere gitmek ve gününüzü planlamakla ilgili her şey gibi bir şey.

Benzer şekilde, Google’a “Bugün hava nasıl” veya “Trafik nasıl çalışacak” gibi sorular sorabilirsiniz. Ayrıca asistandan Spotify’da bir şey çalmak veya size bir haber brifingi vermek gibi sizin için bir şeyler yapmasını isteyebilirsiniz.

Google Asistan, Siri ve Alexa’dan daha mı iyi?

Kısa cevap evet. Google Asistan, Alexa ve Siri’den daha iyidir. Bununla birlikte, bazen Siri, Google Asistan’ın yorumlayamadığı veya yapamadığı şeyleri yanıtlar ve yapar. Ancak tüm kişisel asistanların genel performansından bahsedecek olursak, Google Asistan şüphesiz daha iyi bir asistandır.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %