Teknoloji

Facebook Kullanırken Karşılaştığınız En Büyük 5 Risk

Kusurlarına rağmen, Facebook harika bir kaynak olmaya devam ediyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, eski lise arkadaşlarınızdan meslektaşlarınıza ve ailenize kadar herkesle iletişim halinde kalmanızı sağlar.

Ancak herhangi bir sosyal ağ gibi, farkında olmanız gereken riskler de vardır. Öyleyse, bir kullanıcı olarak endişelenmeniz gereken temel Facebook sorunları nelerdir? Öğrenmek için okumaya devam edin …

1. Potansiyel Kitlenizi Unutmak

Çok sayıda arkadaşlık isteği aldığınızda, hepsini kabul etmek cazip gelebilir. Sonuçta, kimsenin duygularını incitmek istemezsiniz.

Ancak, zaman içinde kiminle arkadaşlık kurduğunuzu ve sayfanıza kimin baktığını hatırlamak önemlidir. Facebook’ta çok şey söyleyen ve bedelini ödeyen birçok insan örneği var. Partnerinizle, patronunuzla veya polisle başınızı belaya sokabilecek şeyleri paylaşmaktan kaçının.

Unutmayın, işverenlerin iş başvurusunda bulunanlara bakarken yaptıkları ilk şeylerden biri onları Facebook’ta bulmaktır. Birçok başvuru sahibinin uygunsuz içerik yayınladıktan sonra iş teklifleri iptal edildi.

2. Güvenli Olmayan Üçüncü Taraf Uygulamaları

Facebook üçüncü taraf uygulamaları, sosyal medya dünyasının herhangi bir yerinde veri toplamanın en kötü suçlarından bazılarıdır; e-posta adreslerini ve kullanıcı verilerini düzenli olarak kötüye kullanırlar.

Unutmayın, siber suçlular kimliğinizi devralmak, mağaza kartlarına başvurmak ve hatta adınıza suç işlemek için kişisel bilgilerinizden yalnızca birazına ihtiyaç duyar.

Nitekim araştırmacılar, Facebook’taki üçüncü taraf uygulamaları ile fidye yazılımı, istenmeyen hedefli reklamlar, spam ve çok daha fazlası arasında bağlantılar buldular.

Bu nedenle, Facebook hesabınızda hangi üçüncü taraf uygulamalarına izin verdiğinizi dikkatlice düşünmeniz önemlidir. Hangi üçüncü taraf uygulamalarına yetki verdiğinizi takip etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Sağ üst köşedeki oka tıklayın.
 2. Menüden Ayarlar ve Gizlilik’i seçin.
 3. Sonraki menüde Ayarlar’ı tıklayın .
 4. Aşağı kaydırarak Uygulamalar ve Web siteleri sol taraftaki panelde ve linke tıklayın.
 5. Pencerenin üst kısmındaki Etkin sekmesini seçin .

Bu ekranı, uygulamaları hesabınızdan kaldırmak ve hatta gelecekte sizinle iletişim kurmalarını engellemek için kullanabilirsiniz.

3. Sosyal Medya Bağımlılığından Acı Çekmek

Facebook, sizi içine çekmenin ve sizi saatlerce sitede tutmanın kralıdır. Yapılacak pek çok şey var – arkadaşlarla sohbet etmek, fotoğraflara bakmak, içerik yayınlamak, oyun oynamak, eski arkadaşları aramak vb.

Facebook’un hayatınızdaki diğer şeylerin önüne geçmesine izin vermek çok kolaydır, bu önemli işler ya da sadece gerçek hayatta arkadaşlarınızla takılmak. Sonuç olarak, kullanımınızı sınırlandırmanız ve ara sıra ara vermeniz çok önemlidir.

Facebook bağımlılığıyla mücadele ediyorsanız deneyebileceğiniz birkaç şey var:

 • Facebook’u başka bir işi tamamlamanın ödülü olarak kullanın.
 • Çok fazla zaman alan bir oyunu kaldırın.
 • Facebook’ta bir hafta kadar ara verin.

Kulağa zor gelebilir, ancak Facebook’ta harcadığınız zamanı azaltmanın genel mutluluk seviyenizi önemli ölçüde artıracağını gösteren hem bilimsel hem de anekdot niteliğinde birçok kanıt var.

4. Kötü Yapılandırılmış Gizlilik Ayarları

Şaşırtıcı sayıda insan hala en temel gizlilik ayarlarını bile kullanmıyor. Bu genellikle, bir Facebook hesabı olmasa bile herkesin profilini görebileceği anlamına gelir.

Aynı zamanda, kötü oyuncuların bilgilerinizi kazımasını çok daha kolay hale getirdiğiniz anlamına gelir. Oradan, kimlik sahtekarlığı yapmaları, cihazlarınızı hacklemeleri veya bankacılık bilgilerinizi çalmaları çok daha kolay hale geliyor ve bunların tümü sizin için önemli gerçek dünya sorunlarına neden olacaktır.

Facebook gizlilik ayarlarınıza genel bir bakış elde etmenin en kolay yolu, sitenin Gizlilik Kontrolü aracını kullanmaktır. Başlamak için şu adımları izleyin:

 1. Facebook web uygulamasında oturum açın.
 2. Sağ üst köşedeki oka tıklayın.
 3. Ayarlar ve Gizlilik’i seçin .
 4. Gizlilik Kontrolü’ne tıklayın .

Üzerinde çalışmanız gereken beş araç bulacaksınız:

 • Neler paylaşabileceğinizi kim görebilir?
 • Hesabınızı nasıl güvende tutabilirsiniz?
 • İnsanlar sizi Facebook’ta nasıl bulabilir?
 • Facebook’taki veri ayarlarınız
 • Facebook’taki reklam tercihleriniz

Her bir araca tıkladıktan sonra, Facebook bazı arka plan bilgileri sağlar ve ardından bir açılır pencerede her alan için tüm uygun ayarlarda size rehberlik eder.

5. Facebook Marketplace Dolandırıcılığı

Facebook Marketplace ilk olarak 2007’de tanıtıldı, ancak 2016’da yeniden başlatılıncaya kadar bir fiyaskoydu. Ancak, yeniden başlatılmasından bu yana, web’de en çok kullanılan satış platformlarından biri haline geldi.

Artan popülariteyle birlikte artan sayıda dolandırıcılık geldi. Dikkat edilmesi gereken en yaygın dolandırıcılıklardan bazıları şunlardır:

 • Sahte ürünler : Bootlegged CD’ler, sahte tasarımcı kıyafetleri ve hatta sahte teknoloji ürünleri sıklıkla listelenir. Eğitimsiz bir göz, onları kolayca fark edemeyebilir.
 • Garip Ödeme yöntemleri : Dolandırıcılar, genellikle “ücretlerden kaçınma” bahanesiyle, yaygın olmayan ödeme seçenekleri önereceklerdir. Güvende kalmak için PayPal veya Facebook Checkout’a bağlı kalın.
 • Erken ödeme veya gönderim talepleri : Satıcınız önceden “ürünü ayırmak” veya “ciddi bir alıcı olduğunuzu kanıtlamak” için para isterse, alarm zillerinin çalmasını sağlamalıdır.

Büyük bir ürün satın alıyorsanız, onu almak için satıcıyla şahsen görüşmeniz gerekebilir. Bunu halka açık, iyi aydınlatılmış bir yerde yaptığınızdan emin olun.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %