Teknoloji

EA Hacklendi, 780 GB Değerinde Veri Çalındı

Video oyunu geliştiricisi ve yayıncısı EA’nın dünya çapında 450 milyondan fazla kayıtlı oyuncusu ve 2020 mali yılı için 5.5 milyar dolarlık GAAP net geliri var. Ne yazık ki, ağı tehlikeye girdi.

EA, Veri İhlalinin Kurbanı Oldu

VICE tarafından ilk kez bildirildiği gibi, bilgisayar korsanları Electronic Arts’a (EA) sızdı. FIFA 21 için çöpçatanlık sunucu kodu ve tescilli Frostbite oyun motorunun kaynak kodu da dahil olmak üzere yaklaşık 780 GB veri çaldılar.

Çalınan diğer bilgiler arasında yazılım geliştirme kitleri (SDK’lar), hata ayıklama araçları ve API anahtarları bulunur.

Bir EA sözcüsü yaptığı açıklamada, şirketin devam eden bu cezai soruşturmanın bir parçası olarak icra memurları ve diğer uzmanlarla aktif olarak çalıştığını söyledi.

Sınırlı miktarda oyun kaynak kodu ve ilgili araçların çalındığı ağımıza yakın zamanda gerçekleşen bir izinsiz giriş olayını araştırıyoruz. Hiçbir oyuncu verisine erişilmedi ve oyuncu gizliliğine yönelik herhangi bir risk olduğuna inanmak için hiçbir nedenimiz yok. Olayın ardından güvenlik iyileştirmeleri yaptık ve oyunlarımız veya işimiz üzerinde bir etki beklemiyoruz.

Hiçbir oyuncu verisinin etkilenmemesi küçük bir rahatlama olsa da, bu EA için iyiye işaret değil. Verilerin bir yeraltı bilgisayar korsanlığı forumunda satıldığı bildiriliyor – bazı sayfalar herkes tarafından görüntülenmiyor.

Bleeping Computer, bilgisayar korsanlarının verileri 28 milyon dolar olarak fiyatlandırdığını ve müşterilere saldırıya uğramış bilgileri alacaklarını ve “tüm EA hizmetlerinden tam olarak yararlanabileceklerini” bildirdiklerini iddia ediyor.

Bilgisayar korsanları ayrıca yalnızca “rep[utation] üyelerinden” (muhtemelen forum kurallarının hiçbirini ihlal etmeyen kullanıcılar) gelen ciddi tekliflere dikkat edeceklerini söylüyorlar.

Kaynak Kodu Nedir?

Kaynak kodu, belirli bir programlama dilinde yazılmış, insan tarafından okunabilen herhangi bir metin koleksiyonudur. Kurallarını ve işlevlerini, son ürünün kodundan daha kolay anlaşılır bir şekilde tanımladığı için, bir programın veya web sitesinin temelidir.https://www.youtube.com/embed/exUCyp8PbD4

Oyunda Bir Büyük İsim Daha Hacklendi

EA örneğinde, kötü bir oyuncu varsayımsal olarak Frostbite’ın bazı kısımlarını tersine mühendislik yapmak için kaynak kodunu kullanabilir. Frostbite, FIFA, Battlefield ve Star Wars dahil olmak üzere şirketin en büyük oyun serilerinde birçok oyun için bir üs olarak kullanıldı.

EA, veri ihlali yaşayan en son oyun devidir. Kasım 2020’de Capcom, yüz binlerce oyuncuyu etkileyen bir fidye yazılımı saldırısına uğradı . Capcom fidyeyi ödemeyi reddedince, veriler kamuya sızdırıldı ve bu da bir fotoğrafçının kendi fotoğraflarını kullandığı için şirkete dava açmasına yol açtı .

Son zamanlarda açıklığa kavuşturulan bir şey varsa, o da bu kadar büyük oyun şirketlerinin güvenliklerini gerçekten artırmaları gerektiğidir. 

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %