Teknoloji

Dizüstü Bilgisayarlar İçin En İyi Linux İşletim Sistemleri

Linux sıradan kullanıcılar için tercih edilen işletim sistemi olmasa da, çoğu geliştirici ve programcı için tercih edilen seçimdir. Linux, programlama ve geliştiriciler göz önünde bulundurularak açık bir şekilde tasarlanmış daha pratik bir işletim sistemidir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz 600’den fazla Linux dağıtımı vardır, bu nedenle deneyimli kullanıcılar bile mevcut projelerinin ideal şeklini bulmakta nadiren mücadele edebilir. Linux dağıtımları, aynı kaynağa dayalı olsalar bile, birbirinden büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Ve Linux dağıtımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, geliştiriciler için en iyi 10 Linux dağıtımının bir listesini derledik.

Programlama için En İyi Linux Dağıtımını Seçme

Programlama ve geliştirme konusunda, doğru Linux dağıtımını seçerken her zaman bir miktar öznellik olacaktır. Bununla birlikte, geliştiricilerin dikkat etmesi gereken kriter, listeyi ihtiyaçlarına göre daraltmaktır. Genel olarak, iyi bir kullanıcı topluluğu ile birlikte güvenli ve istikrarlı bir dağıtıma dikkat edin.

1. Manjaro

Arch tabanlı bir Linux işletim dağıtımı olan Manjaro, gereksinimlerinizi karşılamak için çeşitli ortamları ve bir grafik yükleyiciyi desteklemeyi amaçlamaktadır.

Manjaro, sağlam bir dizi özel araç ve yardımcı program ekleyerek Arch tabanlı bir sistemi kurma ve yönetme endişesini ortadan kaldırır. Dağıtım, çeşitli masaüstü ortamlarında birden çok sürümde mevcuttur.

Bir Qt geliştiricisi için geliştirmeye yardımcı olmak için Qt Designer ve Qt Assistant gibi araçlarla birlikte gelen bir KDE sürümü vardır. Ayrıca, kullanıcıların gerçek zamanlı çekirdekleri seçmesine yardımcı olacak bir yardımcı program içerir. Genel olarak, geliştirme için en iyi Linux dağıtımlarından biridir.

2. Ubuntu

Ubuntu, bulabileceğiniz en popüler Linux dağıtımlarından biridir. Linux acemilerinden yerleşik kampanyacılara kadar her tür kullanıcı için en yaygın Linux dağıtımlarından biridir.

Ubuntu, kapsamlı, kullanıcı dostu bir paket işleyici sunar. Android geliştiricileri için faydalı bir eklenti olan Android Açık Kaynak Projesi ile uyumluluk var.

Yaygınlığı sayesinde, temelde tüm programlama araçları ve kitaplıkları resmi Ubuntu depolarında veya Kişisel Paket Arşivinde bulunabilir.

Ubuntu, resmi forumlardan üçüncü taraf gruplara kadar geniş bir topluluğa sahiptir. Dahası, tüm kullanımı kolay özellikler, bir dizi programlama kaynağıyla Ubuntu, ön uç geliştiriciler için mükemmel bir Linux dağıtımı oluşturur.

3. Pop! _OS

Linux PC üreticisi System76 tarafından sunulan Pop! _OS, bir programcı ve geliştirici dostu Linux dağıtımıdır. Ubuntu’ya dayanan Pop! _OS, pratik ve işlevsel olarak görülen mükemmel bir çağdaş uygulamadır.

Dahası, Pop Shell’in keyfini çıkarmak için klavyede uzman bir kullanıcı olmaya gerek yok. Şirket, bilgisayarlarını yeni şeyler inşa etmek için kullanan geliştiriciler ve bilgisayar bilimi uzmanları için özel bir işletim sistemi olan Pop! _OS’u çağırıyor.

Ek olarak, bir dizi programlama dilini ve yararlı programlama araçlarını yerel olarak destekler. Bu nedenle, programlama için bir Linux dağıtımı arıyorsanız, Pop! _OS gitmenin yoludur.

4. Debian GNU

Piyasadaki en eski Linux dağıtımlarından biri olan Debian, kararlılık göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Bir programın Debian’a dahil edilebilmesi için, Debian Özgür Yazılım Yönergelerine uygun olması gerekir.

Paketler ve havuzlar, işletim sistemini geliştiriciler için uygun hale getiren ‘Kararlı’ yapıya dahil edilmeleri için dikkatlice seçilir ve test edilir. Dahası, resmi forumda sınırsız kılavuzlar, programlama dilleri ile ilgili bölümler sizi bir komut dosyası oluşturma, onu derleme ve daha fazlasına götürür.

Debian, en büyük açık kaynaklı yazılım depolarından birine sahiptir. Bu nedenle, en sevdiğiniz programlama araçlarını ve kitaplıklarını bulmakta zorlanmayacaksınız.

5. openSUSE

OpenSUSE, Ubuntu ve Fedora ile aynı tanınma deneyimine sahip olmasa da, proje geliştiriciler için harika bir ortam yaratıyor. OpenSUSE projesi iki dağıtım sunar: openSUSE Leap ve openSUSE Tumbleweed.

OpenSUSE Leap, güncel bir sürüm olarak devam eden ve kararlılığı garanti eden bir LTS sürümüdür, Tumbleweed ise en son yazılımı denemek isteyenler için yuvarlanan bir sürümdür.

Dahası, YaST paket yönetimi, openSUSE’nin önemli güçlü yönlerinden biridir ve çeşitli görevleri otomatikleştirmeyi kolaylaştırır. Yazılım teslim yöntemi ek bir bonus.

6. Fedora

Fedora, en fütüristik Linux dağıtımlarından biridir. Dağıtım, RHEL’in topluluk odaklı bir sürümüdür. Red Hat tarafından sahip olunan bu oyun, Spins olarak bilinen birkaç sürümde mevcuttur.

Akıllı otomatik yapılandırmaları ve güncellenmiş paketleri destekler, bu da onu geliştiriciler için kapsamlı bir programlama işletim sistemi haline getirir. Fedora’nın en büyük avantajlarından biri, tüm yeni özellikleri en son sürüme getiren dokuz aylık yayın döngüsüdür.

Ayrıca, Fedora yalnızca açık kaynaklı öğelerle birlikte gönderilir. Fedora forumu ve dergileri aynı zamanda zorluklarınızı paylaşmak ve Fedora ile araçlarını nasıl kullanacağınızı anlamak için çok samimi bir aşamadır.

7. Arch Linux

Zor kurulum prosedürü ile bilinen Arch Linux, bir kurulum paketleyicisinden veya grafik kullanıcı arayüzünden (GUI) yoksundur ve terminal ve Linux komutları üzerinde sağlam bir kavrayış gerektirir.

Temel avantajlarından birkaçı, Pacman paket yöneticisi ile birlikte bloatware olmamasıdır. Devam eden sürümleri sayesinde, Arch Linux, yeni sürümler düzenli olarak güncellendiğinden sizi yükseltmelerle rahatsız etmeyecektir.

Dahası, sızma testi çalışmasına giriyorsanız, birkaç talimatı izleyerek Arch Linux kurulumunuzu BlackArch kurulumuna dönüştürebilirsiniz.

8. CentOS

CentOS, Red Hat Enterprise Linux’un (RHEL) topluluk tabanlı bir modifikasyonudur. RHEL ile aynı paketleri taşıyan bir sürekli yayın dağıtımıdır.

CentOS, RHEL için oluşturulmuş RHEL tabanlı iş yazılımını çalıştırabilir. Ayrıca, geliştirme için gerekli uygulamaları yüklemek için güçlü bir YUM paket yöneticisine sahip geniş bir Red Hat Yazılım Koleksiyonu ve CentOS deposuna sahiptir.

9. Kali Linux

Offensive Security tarafından geliştirilen etik hackerlar öncelikle Kali Linux’un savunmasız ağlar ve bilgisayarlarda sızma testi yapmaktan hoşlanırlar.

Ancak, geliştiriciler için de harika bir dağıtımdır. John the Ripper, OWASP ZAP, Aircrack-ng ve daha fazlası gibi önceden yüklenmiş birçok araçla birlikte gelir. Diğer dağıtımlara benzer şekilde, kullanıcıya yapılandırması üzerinde tam kontrol sağlayarak onu geliştiriciler için uygun hale getirir.

10. Deepin Linux

Deepin, dizüstü bilgisayar için kullanıcı dostu bir kullanıcı arayüzü, kararlı ve zarif bir işletim sistemi sunan Debian tabanlı bir Linux dağıtımıdır. QT 5 araç setine dayanan DDE – Deepin masaüstü ortamını kullanır. Deepin, masaüstü ortamını ortalama kullanıcılar için sıfırdan yarattı ve sezgisel bir tasarım sağlar. Deepin yazılım merkezi, DMusic, DPlayer, vb. Dahil olmak üzere bazı şaşırtıcı ve kullanışlı ev yapımı uygulamalarla birlikte gelir. Deepin’in kurulum süreci çok kolay ve anlaşılır olduğundan, bir dizüstü bilgisayarda veya bilgisayarda Windows sistemine iyi bir alternatif olabilir.

Ana Özellikler:

  • Hafif ve kullanıcı dostu Masaüstü Ortamı – DDE.
  • Kolay Kurulum süreci.
  • Debian için tüm depolar, Debian’a dayalı olarak Deepin üzerinde çalışır.
  • Linux’u denemek isteyen Windows kullanıcıları için İyi Bir Alternatif.
  • Bir ev kullanıcısı için bazı çok kullanışlı yazılımlar önceden yüklenmiş olarak gelir.
  • Hafif olduğu için eski bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar için en iyisidir.

Minimum Sistem Gereksinimi

  • Intel Pentium IV 2.0GHz (Intel Core 2 Duo)
  • 512 MB RAM (1 GB RAM)
  • 5GB Sabit Disk alanı (20GB Sabit Disk alanı)

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %