Teknoloji

Distribütör Garantili ve İthalatçı Garantisi Nedir ?

İthalatçı Garantisi Nedir ?

Herhangi bir şirketlerin toplu yani sınırlı sayıda yurt dışından uygun fiyatlı olarak getirdiği ürünlere kendi firması aracılığı ile verdiği garantiye “İthalatçı Garantili” ürün denir. İthalatçı firmalar ürünleri toptan, uygun fiyatlara yurt dışında alıp cihazları ülkemizde Resmileştirerek kayıt altına alıp satışa sunuyor. Garanti olarakta kendi bünyesinde veya anlaştığı teknik servis [Örneğin: KVK, Genpa, Telpa, Başarı vb] aracılığı ile teknik servis ve tamiri sağlıyor. İthalatçı Garantili cihazların Büyük ölçüde de güvenirliği önemlidir. Her ithalatçı firma KVK, Genpa vb. büyük teknik servislerle anlaşmayabilir. Örneğin : X elektronik ile anlaşıp onun üzerinden de teknik destek hizmeti sağlayabilir. Servis hizmetleri, ürün değişim hizmeti, güvenilirlik açısından İthalatçı Garantili ürünleri alırken dikkatli olmalısınız. Eğer İthalatçı firmaya ve teknik servisine güvenmiyorsanız Distribütör[Türkiye] Garantili bir ürün tercih etmeniz doğru olacaktır.

Birçok markanın yetkili servisinde ithalatçı garantili cihazlar için hizmet verilmemektedir. Distribütörlerin sattıkları cihazların seri numaraları marka tarafında kayıtlı olduğundan üretim hatası vb. bir durumda garanti kapsamında servis sunulmaktadır. İthalatçı garantili ürünlerde sunulan garantinin kısıtlı olduğu ise bilinen bir gerçek.

Distribütör Garantili Nedir?

Türkiye ya da distribütör garantisi, markanın Türkiye’de resmi olarak ticari şirket açıp yetkili servis tarafından garanti ve teknik servis hizmeti sağlamasına denir. Örnek verecek olursak Samsung’dan veya Apple’dan telefon aldınız ve arıza meydana geldi. Doğrudan Samsung ve Apple yetkili servislerine telefonunuzu gönderiyorsunuz, yapılan işlemler marka bilgisi dahilinde yapılıyor. Dolayısıyla olası değişim işlemlerinde direk marka ile muhatap oluyorsunuz. Türkiye Garantili veya Distribütör garantili cihazlar, olası bir sorunda kullanıcılara en az sorun yaratan, en güvenilir cihazlardır. Bu tür cihazlar Samsung Türkiye Garantili ve Apple Türkiye Garantili diye isimlendirilir.

Türkiye/Distribütör Garantili cihazı aldığınızda cihazınız aynı sorundan 3 kez servise gider ve problem çözülemezse cihazın yenisini talep edebilirsiniz, ki zaten Garanti koşulları içerisinde böyle bir madde yürürlükte de mevcut. Markaların birçoğu da Türkiye/Distribütör Garantili cihazlarda buna benzer durumlarda cihazı sıfır kapalı kutu cihazla değiştiriyor. Değiştirmezse kaymakamlık veya valiliklerde yer alan tüketici mahkemelerine giderek hakkınızı arayabilirsiniz.

İthalatçı firmaların yurt dışından getirdiği ürünleri Türkiye Garantili cihaza göre ucuza alırken az da olsa risk alıyorsunuz. Yine Türkiye Garantili yetkili servise göre nisbeten kısıtlı bir garanti ve servisten yararlanıyorsunuz. Eğer bu riski göze alıyorsanız bu cihazları tercih edebilirsiniz. Eğer risk almak istemiyor ve markanın yetkili servis güvencesinde cihaz almak istiyorsanız distribütör garantili cihaz tercih etmeniz de fayda var.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %