Apple

Bilmeniz Gereken 9 En İyi Gizli iOS 16 Özelliği

iOS 16 güncellemesi, Apple kullanıcılarını şaşkına çeviren birkaç yeni özellikle geldi. 12 Eylül 2022’de yayınlanan bu güncelleme, iOS cihazlarının genel görünümünü değiştirdi.

iPhone 8 ve üzeri modellere sahip kullanıcılar bu güncellemeyi telefonlarına almış oldu. Ancak bu güncellemede daha fazlası var mı, yoksa Apple sadece görünüme mi odaklandı? Deneyiminizi yeni bir düzeye taşıyabilecek gizli iOS 16 özellikleri hakkında her şeyi öğrenin.

1. Durum Çubuğundaki Pil Yüzdesi

Apple, iPhone X’in piyasaya sürülmesiyle pil simgesini kaldırdı. Kullanıcıların durumu kontrol etmek için sağ tarafı aşağı kaydırması gerekiyordu. Elverişsiz olmasının yanı sıra ellerde de gerginliğe neden oldu.

iOS için en çok istenen özelliklerden biri olduğu için Apple, onu farklı bir görünümle yeniden sunmaya karar verdi.

Durum çubuğunuzdaki pil yüzdesini etkinleştirmek için Ayarlar > Pil’e gidin ve Pil Yüzdesi sekmesini değiştirin.

Pil simgesinin içinde görüntülenen pil yüzdesini görebilirsiniz. Pil simgesi, cihaz yeterli şarj olduğunda beyaz, şarj olurken yeşil ve %20 veya daha az pil olduğunda kırmızıdır. iPhone’unuz Düşük Güç Modundayken sarıya döner.

2. Postalarınız İçin Gönderme Gecikmesi Seçeneğini Geri Al

Yanlış e-posta göndermenin risklerini biliyorsunuz. Risk alan biri değil misiniz? Profesyonel olmayan e-postalar göndermenin mağdurları, iOS 16 güncellemesindeki Gönderme Gecikmesini Geri Al özelliğinin önemini görüyor. Bu özellik, gönderilen e-postayı geri almak için size belirli bir zaman aralığı verir.

iOS cihazınızda Gönderme Gecikmesini Geri Al’ı etkinleştirmek için Ayarlar > Posta’yı açın , en alta gidin, Gönderme Gecikmesini Geri Al’a dokunun ve zaman çerçevesini ayarlayın.

Özelliği kapatabilir veya açabilir ve süreyi 10, 20 veya 30 saniye olarak ayarlayabilirsiniz. Ancak, tutarsız internet hızıyla karşılaşırsanız, daha geniş bir zaman aralığı seçmenizi öneririz.

3. Kilit Ekranınızda Derinlik Etkisi

Bu özellik esas olarak görsel etkiye odaklanır. Kilit ekranı duvar kağıdınız yüz, hayvan veya bina gibi tanımlanabilir bir nesneyse, iPhone onu saatin önüne koyacaktır. Kilit ekranı duvar kağıdınızı öne çıkarmak için buna 3D yaklaşım diyebiliriz.

Derinlik efektini kilit ekranınızda uygulamak için aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Face ID ile iPhone’unuzun kilidini açın. Ana sayfaya gitmeyin. Kilit Ekranında kalın, ardından ekranınıza dokunup bir saniye basılı tutun.
 2. Yeni duvar kağıdı eklemek için ekranınızı sola kaydırın ve + simgesine dokunun.
 3. Duvar kağıdını seçtikten sonra, ekranınızın sağ alt köşesindeki üç noktayı seçin.
 4. Etkinleştirmek için Derinlik Efekti özelliğine dokunun .

Derinlik efekti tüm görüntülerde çalışmaz. Seçtiğiniz fotoğrafın çalışması için ön planda belirgin bir konu olmalıdır. Ayrıca, kilit ekranınızda widget’ları kullanırsanız, derinlik efekti çalışmaz.

Bununla birlikte, resminizin uyumlu olup olmadığını iki kez kontrol etmek için yakınlaştırmayı ve saati biraz gizlediği noktaya kadar konuyu hareket ettirmeyi deneyebilirsiniz.

4. Ekran Görüntülerini Kaydetmeden Panoya Kopyalayın

Çoğu zaman, ekran görüntüleri bir süre sonra değersiz hale gelir, ancak iPhone depolama alanınızın çok büyük bir bölümünü kaplar. iOS 16 ile, yalnızca bir kez kullanmanız gerekiyorsa bunları cihazınıza kaydetmenize gerek yoktur.2 Görüntü

 1. iPhone’unuzda bir ekran görüntüsü alın ve ekranın alt ucunda kayarken buna dokunun.
 2. Düzenlemeleri gerektiği gibi yapın. Değilse, bu adımı atlayın.
 3. Bitti’ye dokunun . iPhone, ekran görüntüsünü kaydetmek mi yoksa kopyalamak mı istediğinizi soracaktır.
 4. Kopyala ve Sil’i seçin ve ardından istediğiniz yere yapıştırın.

Bu şekilde, ekran görüntülerini iPhone’unuzda birikmeden paylaşabilirsiniz.

5. Görüntülerden Nesneleri Kopyalayın ve Çıkarın

Listede, fotoğraf düzenleme uygulamalarına olan bağımlılığınızı sona erdirebilecek kullanışlı bir özelliğimiz var . Bu özellik, kullanıcıların resimdeki bir kişiye veya hayvana odaklanmasını ve izole etmesini sağlar. Özü, gerektiğinde yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Fotoğraflar uygulamasından bir resim açın . Ana hat olarak bir vurgu görünene kadar o nesneye dokunun ve basılı tutun. Vurgu, çıkarmak için o nesneyi kopyaladığınız anlamına gelir. Daha sonra kopyalanan nesneyi istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

Bu özellik, ifadeler ve çıkartmalar göndermenin eğlenceli bir yolu olabilir. Fotoğraf arka planınızı izole ederek ve düzenleyerek de değiştirebilirsiniz.

6. Aramaları Bitirmek için Kilitle’yi Devre Dışı Bırakın

Birçok kişi iPhone’larında konuşma eğilimindedir ve telefon görüşmesini hemen kesen kilit düğmesine rastgele basar. Kullanıcılar uzun süredir bundan rahatsızdı ve Apple sonunda dualarını dinledi.

iOS 16 ile aramaları bitirmek için Kilitle düğmesini devre dışı bırakabilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı.3 Görüntü

 1. iPhone’unuzda Ayarlar > Erişilebilirlik’e gidin .
 2. Şimdi, Fiziksel ve Motor bölümünün altında bulunan Dokunmayı seçin.
 3. Aramayı Bitirmek için Kilidi Engelle seçeneğini görene kadar aşağı kaydırın ve etkinleştirmek için düğmeyi kullanın.

Artık gerekli değişiklikleri yaptığınıza göre, bir yanlış tıklama nedeniyle aramalarınızın bağlantısının kesilmesi konusunda endişelenmenize gerek yok.

7. iOS’u Güncellemeden Güvenlik Güncellemelerini Yükleyin

Tipik olarak, her güncellemede iPhone güvenlik düzeltmelerini beklersiniz. Ancak iOS 16 ile kullanıcılar, cihazı daha yeni bir sürüme güncelleme sürecinden geçmeden güvenlik güncellemelerini yükleyebilir.

Güvenliği artırmanın yanı sıra, iPhone’larını her hafta güncellemek istemeyen kişiler için kolaylık sağlar. Şirketin potansiyel güvenlik ihlalleri konusundaki anlayışı övgüye değer.

Bunu etkinleştirmek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme > Otomatik Güncellemeler’e gidin ve bunları etkinleştirmek için Güvenlik Yanıtları ve Sistem Dosyaları sekmesini değiştirin. Tabii ki, yalnızca güvenlik güncellemelerini almak istiyorsanız, iOS güncellemeleri için geçişleri devre dışı bırakabilirsiniz.

8. Notları iPhone’unuzun Parolasıyla Kilitleyin

iPhone Notes uygulaması, hayatınızın günlük bir parçası haline gelebilecek değerli bir eklentidir. Bir kontrol listesi yapmaktan düşünceleri not almaya kadar, Notes ile yapılabilecek çok şey var. Bazı insanlar için notları oldukça özeldir.

iOS 16 ile iPhone’unuzun şifresiyle notlarınızı kilitleyebilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:3 Görüntü

 1. Notlar uygulamasını başlatın ve kilitlemek istediğiniz notu açın.
 2. Ekranınızın sağ üst köşesindeki üç nokta simgesine dokunun .
 3. Bağlam menüsünden Kilitle’yi seçin ve istediğiniz şifre kurulumunu seçin.

iPhone’unuzun şifresini kullanabilir veya yeni bir şifre seçebilirsiniz.

9. Bildirimler için Farklı Düzenler

iOS 16, Kilit Ekranının genel görünümüne büyük önem verdi. Artık bildirimlerin iPhone’unuzda görünme şeklini değiştirebilirsiniz.2 Görüntü

Ayarlar’a gidin ve Bildirimler’e gidin . Say, Yığın ve Liste, aralarından seçim yapabileceğiniz üç seçenektir.

 • Say: Bu stilde bildirimler, bir kişinin sahip olduğu okunmamış uyarıların sayısını bildiren metinlerle değiştirilir. Kullanıcılar, telefonun kilidini açarak ayrıntılı bir görünüm elde etmek için yukarı kaydırabilirler.
 • Yığın: Bu düzen, üst üste yığılmış farklı uygulamalardan gelen bildirimlere sahiptir. Bildirimler, size daha iyi bir genel bakış sağlamak için tek bir yerde tek bir uygulamadan toplanır.
 • Liste: Liste seçeneği, eski modellere sahip kullanıcıların gördüğü geleneksel seçenektir. Bildirimler bir liste olarak görünür.

iOS 16’nın Gizli Özelliklerinin Keyfini Çıkarın

iPhone kullanıcıları, Apple’ın yazılımıyla yaratıcılığının durduğunu düşünmeye başladığında, iOS 16’yı aldık. Herhangi bir Apple kullanıcısını çekecek ek güvenlik ve düzen değişiklikleri içeriyor.

Pil ekranından genel düzen ve güvenlik güncellemelerine kadar iOS 16, tüketicileri için birçok şeyi kolaylaştırdı. Bu gizli iOS 16 özelliklerinin deneyiminiz için değerli olacağını umuyoruz.

Tepkiniz ?

Mükemmel
1
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %