Teknoloji

Apple ve Samsung, genel düşüşe rağmen Avrupa akıllı telefon pazarında büyüme görüyor

Kısa bir süre önce küresel akıllı telefon pazarında bu yıl hafif bir düşüş gördüğünü bildirmiştik. Ancak bu düşüş, daha büyük bir düşüş yaşayan Avrupa bölgesine kıyasla hala yetersiz. Ancak Samsung ve Apple hala büyüme görmeyi başardığı için bu tamamen kötü bir haber değil.

Farkında olmayanlar için küresel akıllı telefon pazarı yüzde 3 civarında düştü. Bununla birlikte, bir Counterpoint Research raporuna göre, Avrupa akıllı telefon pazarı bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 11 ve ilk çeyreğinde yüzde 13 düşüş yaşadı. Nisan ve Haziran ayları arasında bölge yalnızca 40 milyon akıllı telefon sevkiyatı gördü.

Koronavirüs pandemisi hala azalan akıllı telefon pazarını etkileyen bir faktör olsa da, bir başka önemli etki de şüphesiz Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiydi. Aynı zamanda, birçok ülkenin mobil cihazların daha yüksek fiyatlarla piyasaya sürülmesiyle düşen talebe katkıda bulunmasıyla birlikte, durgunluk korkusu da piyasayı sarıyor. Ancak tüm bunlara rağmen, Güney Koreli ve Cupertino merkezli dev, 2022’nin ikinci çeyreğinde yine de olumlu bir eğilim görmeyi başardı.

Ancak, Samsung ve Apple, Avrupa’da 2022 yılının ikinci çeyreğinde, 2022 yılının ilk çeyreğine kıyasla daha az akıllı telefon sattıklarından, bu her iki marka için de iyi haber değil. Bu iki teknoloji devinin ardından Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi geliyor. Şirket bu dönemde de büyümeyi başardı. Ancak aynı durum, sırasıyla dördüncü ve beşinci sırada yer alan Oppo ve Realme’ye yansımadı. Bu Çinli şirketlerin her ikisi de genel Avrupa bölgesine benzer bir düşüş yaşadı.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0 %