Apple

Apple iPhone 15 ve 16, Apple’ın Kendi Çipi Yerine Snapdragon Kullanacak

İlk günden itibaren Apple, işleri her zaman farklı şekilde yapmaya çalışan türden bir teknoloji şirketi oldu. Microsoft’un egemen olduğu bir dünyada, diğer yöne gitme riskini aldılar. Hem yazılımlarında hem de donanımlarında.

Microsoft Windows’un mevcut tek seçenek olduğu bir zamanda, Apple Macintosh’u tanıttı. Hiç kimsenin kullanmayı bilmediği tamamen farklı bir İşletim sistemine sahip bir bilgisayar. Ancak işletim sistemi pazarından kendi paylarını almaya kararlıydılar. Microsoft hala pazara hakim olsa da, Apple’ın Mac OS’si pazarın önemli bir bölümünü aldı ve hala saymaya devam ediyor.

İlk iPhone’dan iPhone 15’e

Ayrıca Apple, iPhone’ları ile onu diğerlerinden olabildiğince farklı kılmak için mümkün olan her şeyi yapıyor. Andoid’in hakimiyeti başladığında, Symbian ve Blackberry OS gibi Research In Motion gibi başka harika cep telefonu yazılımları da vardı . Cep telefonu endüstrisindeki hakimiyetleri o kadar büyüktü ki, herhangi bir üreticinin yeni bir şey piyasaya sürmesi çok yüksek bir riskti.

Android oyuna girdiğinde her şey tamamen ve hızla değişti. Hiçbir üretici Android’in büyüme hızını kontrol edemedi. Yeterince akıllı olanlar, hızla trende katıldı. Karşı koymaya çalışanlar tamamen dövüldü. Nokia, dünyaya oldukça büyük bir oranda hükmediyordu. Ancak işlerini Microsoft’a satmak zorunda kaldılar. Bunun nedeni, Android’e karşı savaşmaları.

Nokia’yı satın aldıktan sonra Microsoft, Windows Mobile ile her şeyi denedi. Ama sonunda vazgeçtiler. Her şeye kadir Blackberry, sahip oldukları her şeyle Android ile savaştı. Ama nasıl bittiğini hepimiz biliyoruz değil mi? Tamamen düz düştüler. Aslında şimdi kimse onlardan bahsetmiyor bile.

Ama sonra Apple da vardı. Güçlü durdular ve her şeyin üstesinden geldiler. İlk günden itibaren her zaman iOS’larına bağlı kaldılar. Diğerleri düşerken, iOS güçlenmeye devam etti. Bugün, iOS, Android ile birlikte duran tek cep telefonu işletim sistemidir. Aslına bakarsanız, iOS artık Android işletim sistemi için bir tehdit.

iPhone 15 Snapdragon Modem Kullanacak

Apple her şeyi kendi başına yapmayı seven bir şirket. Kendi işletim sistemlerini kullanıyorlar, kendi telefonlarını tasarlıyorlar ve hatta Bionic Chips olan kendi yonga setlerine sahipler. Ama bu tamamen öyle değil. Örneğin akıllı telefonlarının üretiminde kullandıkları ekranlar kendileri tarafından yapılmamaktadır. Çinli üretici BOE veya LG Electronics ve hatta bazen Samsung gibi şirketler onlara ekran sağlıyor.

Ekranların dışında kullandıkları 5G yongaları gibi bileşenler de Qualcomm’dan. Apple’ın en yeni iPhone serisi olan iPhone 14 serisi, 5G Bağlantısına erişmek için bir Qualcomm çipi kullanır. Şu anda iPhone 14 serisi, Qualcomm’un Snapdragon X65 modemini kullanıyor.

Her şeyi kendi başına yapmayı seven bir firma olarak bilmelisiniz ki er ya da geç bu Qualcomm modemlerinden uzaklaşacaklar. Apple’ın şimdiden kendi 5G çipleri üzerinde çalışmaya başladığına dair söylentiler var.

Apple, 5G modemlerinin bu yılın başlarında hazır olmasını bekliyordu. Ama beklediklerinden daha fazla iş var gibi görünüyor. Bu, Qualcomm’un Apple’ın 5G çiplerinin tedarikçisi olmaya devam edeceği anlamına geliyor. Şu anki haliyle Apple, Snapdragon 5G modemlerini en az 2 yıl daha kullanmaya devam edecek.

Haitong uluslararası güvenlik analisti Jeff Pu, Qualcomm’un şimdiden yeni bir 5G modem üzerinde çalıştığını belirtti. Bu 5G modem Snapdragon X75 olacak. Apple kendi 5G çiplerini piyasaya sürmeyi başaramadığından, 2024’te Apple’ın bu 4nm enerji verimli 5G modemi kullanacak şirketlerin bir parçası olmasını bekliyor.

Apple Hala 5G Çipleri Üzerinde Çalışıyor

2022’nin ortalarında, TF International Securities analisti Ming-Chi Kuo, iPhone 15 serisinin tüm modellerinin Qualcomm’un 5G yongalarını kullanacağını da belirtti. Ancak başarısızlığa rağmen Apple’ın kendi 5G çipleri üzerinde çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

Bu iki açıklamaya göre Apple’ın en az 2 yıl daha Snapdragon 5G Modemleri kullanmaya devam edeceği sonucuna varabiliriz. Bu aynı zamanda iPhone 15 ve iPhone 16’nın Qualcomm’dan bir Snapdragon 5G modem kullanacağını da açıklıyor.

Kaynak / Via:  MacRumors

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %