Apple

Apple iPhone 14 Yaşına Giriyor

Birçoğunuz Apple’ın ilk iPhone’unu çıkardıktan bu yana 14 yıl geçtiğine inanmazsınız. Steve Jobs, 29 Haziran 2007’de satışa sunulan ilk iPhone’u piyasaya sürmek için Ocak 2007’de sahne aldı. 14 yıl sonra, dünya şimdi şirketin iPhone 13 serisini bu yıl içinde piyasaya sürmesini bekliyor. 

Günümüz iPhone’larıyla karşılaştırıldığında, ilk iPhone son derece yavaş ve sınırlıydı. Ancak yine de yaptığı yeniliklerle dünyayı değiştirmeyi başardı. Bu yenilikler tam kapasitif dokunmatik ekran, çoklu dokunma hareketleri ve daha fazlasını içeriyordu. 

Apple, orijinal iPhone üzerinde çalışmaya 2005 yılında başladı ve ürünü mükemmelleştirmek için iki yıldan fazla bir süre aldı. 

Hatırlamak gerekirse, 29 Haziran 2007 günü saat 14:00’te ABD genelindeki Apple Mağazaları iPhone’un galasına hazırlanmak için kapılarını kapattı ve ardından saat 18:00’de ellerini almak için altı aydır bekleyen müşterilerin uzun kuyruklarına açıldı. yeni cihazda.

Orijinal iPhone, 4GB model için 499 $ (yaklaşık 37.124 Rs) ve 599 $ (yaklaşık 44.563 Rs) fiyatla en pahalı telefonlar arasındaydı. Cihazın fiyatı yüksek olsa da, orijinal iPhone yalnızca AT&T sözleşmesi ile satın alınabileceğinden, çok daha fazla ödemek zorunda kalacak tüketiciler için başka bir yakalama daha vardı.

Orijinal iPhone: Özellikler

O zamanlar, orijinal iPhone, App Store olmadan şirketin kendi iPhoneOS’unu çalıştırıyordu. 412MHz’de saat hızına sahip 32-bit Samsung ARM çipi tarafından destekleniyordu. Cihaz, yakınlık, ortam ışığı ve ivmeölçer dahil olmak üzere bir dizi sensöre sahip 3,5 inç LCD ekranla geldi. 1.400 mAh pil ile destekleniyordu ve 2 megapiksel arka kamerası vardı.

Bu özellikler şu anda gülünç olsa da, 2007’de son teknolojiydiler. Ancak, orijinal için sorunsuz bir yelken yolculuğu değildi ve birçok eleştiriyle yüzleşmek zorunda kaldı. Bunlar arasında klavye olmaması, pilin kapalı olması, genişletilebilir bellek olmaması ve daha fazlası vardı.

Steve Jobs ilk iPhone’u duyurdu

Orijinal iPhone duyurusu, piyasadaki tüm akıllı telefonların kusurlarına işaret ettiği ve ardından Apple’ın bu sorunları nasıl çözmeye çalıştığını açıklamaya devam ettiği en iyi Steve Jobs sunumlarından biriydi. yeni iPhone.

Büyük şirketler iPhone’u piyasaya sürdüğü için Apple ile alay etti

Microsoft’un o zamanki CEO’su Steve Ballmer, bunun dünyanın en pahalı telefonu olduğunu ve ticari müşterilere hitap etmediğini söyledi. Halka, iPhone’un neden başarısız olacağına dair her türlü nedeni sağladı.

Blackberry, o sırada Apple’ı da küçümsüyordu ve “Tamam, iyi olacağız” dedi.

Microsoft ve Blackberry, diğer büyük şirketler arasında iPhone ile alay etse de, hepimiz onun ne kadar başarılı bir ürün olduğunu biliyoruz. Ayrıca soru şu: Windows Phone ve Blackberry nerede?

Orijinal iPhone, 15 Temmuz 2008’de durduruldu.

Tepkiniz ?

Mükemmel
0
Beğenmedim
0
Sıkıcı
0
Zor
0
İlginç
0

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 %