Apple

Apple, iOS 14 için Güvenlik Güncellemelerini Durduruyor

Apple , geçen yılın sonunda iPhone işletim sistemine yönelik yeni iOS 15 güncellemesini duyurdu. Uyumlu iPhone sahiplerinin çoğu yeni güncellemeyi hızlı bir şekilde yüklese de, bazı kullanıcılar hala yeni sürüme geçmedi ve Apple hayranlarını kesinlikle iOS 15’i yüklemesini istiyor.

ABD’li devi daha önce iOS 14 kullanıcılarının güvenlik güncellemeleri almaya devam edeceğini duyururken, Apple’ın fikrini değiştirdiği görülüyor. Gerçekten de 9to5mac’teki meslektaşlarımıza göre Apple, muhtemelen kullanıcıların güvenlik düzeltmeleri almak için yazılımın en son sürümünü yüklemek zorunda kaldığı geleneksel güncelleme yöntemine geri döndü.

Geçen yılın sonlarında yeni iPhone 13 ile iOS 15’in piyasaya sürülmesine rağmen, Apple hala iPhone’ları için ciddi bir güvenlik kusurunu düzelten yeni bir iOS 14.8.1 güncellemesi yayınladı. Ancak, iOS 14.8 çalıştıran kullanıcılar için artık indirilemediğinden güncelleme artık gitmiş gibi görünüyor.

Başka bir deyişle Apple, iOS 14 kullanıcılarının yeni iOS 15 sürümünü indirene kadar yeni güvenlik açıklarına karşı korunmasına artık izin vermiyor. Apple’ın bu kararı benimsemeyi artırmak için aldığı bildiriliyor. iOS 15. Üretici, kullanıcıların önceki sürümde kalmasına izin verdiği için benimseme oranı önceki sürümlerden çok daha düşüktü.

iOS 14 artık güvenli olmasa da, iOS 15’in de önemli bir dizi güvenlik sorunu var. Bu ayın başlarında araştırmacılar, iPhone’un işletim sistemini algılanamayan kötü amaçlı yazılımlar oluşturması için kandıran bir yöntem keşfettiler. Apple ayrıca yakın zamanda HomeKit’te iPhone’ları ve iPad’leri devre dışı bırakabilecek kritik bir kusuru düzeltti.

Apple, kullanıcıları iOS 15’i yüklemeye zorlama için iOS 14 için güvenlik güncellemelerini durduruyor.

Apple tarafından yayınlanan resmi rakamlara göre, son dört yılda tanıtılan tüm iPhone’ların %72’si; iPhone 13 serisi, iPhone 12 serisi, iPhone 11 serisi ve iPhone X serisi dahil; şu anda iOS 15 altında çalışıyor ve tüm iPhone’ların %63’ü en son Apple OS’de.

Sorun şu ki, benimseme oranı önceki sürümlerden çok daha düşük. Nitekim, Aralık 2020’de iOS 14, önceki dört yılın uyumlu cihazlarının %81’inde mevcuttu. iOS 14’ten önce, iOS 13, yayınlandıktan sonra aynı anda %77’lik bir benimseme oranı gördü. Yalnızca %72’lik bir benimseme oranıyla, pek çok kullanıcının bu nedenle iOS 14’te kalmayı tercih ettiği görülüyor; hangi güvenlik güncellemeleri almaya devam etti.

Ancak benimseme oranı önceki yıllara göre çok daha düşük olsa da; hala daha yeni Android sürümlerinden çok daha yüksek. Gerçekten de geçen yıl Android 11’in cihazların yalnızca dörtte birinde kullanıldığını gördük; Apple’da iOS 15 çalıştıran kullanıcıların yaklaşık dörtte üçünden çok uzakta.

Apple ayrıca, son dört yılda piyasaya sürülen iPhone’ların %26’sının iOS 14 çalıştırdığını; tüm iPhone’ların %30’u hala iOS 14 kullanıyor. Ayrıca, son dört yılda piyasaya sürülen iPhone’ların %2’si iOS 13 veya daha düşük bir sürüm kullanıyor; ve tüm iPhone’ların %7’si iOS 14 veya sonraki bir sürüme yükseltilmemiştir.

Tablet tarafında durum daha da vahim. Gerçekten de, en son işletim sistemi kurulum rakamları iPad’de çok daha düşük. Son dört yılda piyasaya sürülen iPad’lerin yalnızca %57’si iPadOS 15’i çalıştırırken, %39’u iPadOS 14’ü ve eski sürümlerin %4’ünü kullanıyor. Toplamda, tüm iPad’lerin %49’u şu anda iPadOS 15 çalıştırırken, %37 ve %14’ü sırasıyla iPadOS 14 ve iPadOS 13 veya daha düşük bir sürümü çalıştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu