Teknoloji

Apple, Çin’de Popüler Kuran Uygulamasını Kaldırdı

Apple, Çinli yetkililerin talebi üzerine dünyanın en popüler uygulamalarından biri olan Kuran uygulamasını kaldırdı. Kuran Majeed dünya çapında App Store’da mevcuttur. BBC’nin haberine göre Apple, Çinli yetkililerin talebi üzerine uygulamayı kaldırdı.

Kuran Majeed tüm dünyada App Store’da mevcuttur ve yaklaşık 150.000 incelemesi vardır.

Ancak Apple, Çinli yetkililerin talebi üzerine uygulamayı yasa dışı dini metinlere ev sahipliği yaptığı iddiasıyla kaldırdığını söyledi. 

Çin hükümeti yorum talebine yanıt vermedi.

Rapora göre, uygulamanın silinmesi ilk olarak Apple’ın App Store’daki uygulamaları küresel olarak izleyen bir web sitesi olan Apple Censorship tarafından fark edildi.

Çin Komünist Partisi, ülkede İslam’ı resmi olarak bir din olarak tanıyor.

Ancak Çin, Sincan’daki çoğunluğu Müslüman Uygur etnik grubuna karşı insan hakları ihlali ve hatta soykırım yapmakla suçlanıyor.

Uygulamanın Çin’de hangi kuralları çiğnediği belli değil. Raporda, Kuran Majeed’in “dünya çapında 35 milyondan fazla Müslüman tarafından güvenildiğini” söylediği belirtildi.

Çin, Apple’ın en büyük pazarlarından biridir ve şirketin tedarik zinciri büyük ölçüde Çin üretimine bağlıdır.

Apple CEO’su Tim Cook, ABD’deki politikacılar tarafından Amerikan siyaseti hakkında konuştukları, ancak Çin hakkında sessiz kaldıkları için ikiyüzlülükle suçlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu